Polska Łódzkie magazynami stoi
Powierzchnie magazynowe i produkcyjnePolska Centralna z zasobami magazynowymi na poziomie około 4,33 mln mkw. jest trzecim pod względem wielkości rynkiem magazynowym w Polsce, ustępującym jedynie województwu mazowieckiemu i śląskiemu.
Gdy jednak spojrzymy w statystyki głębiej, okazuje się, że ponad 50 proc. istniejącego w regionie łódzkim wolumenu ma niecałe pięć lat, a w ciągu ostatnich 10 lat liczba metrów kwadratowych magazynów urosła tu ponad czterokrotnie. Mamy zatem do czynienia z absolutnie nowoczesną infrastrukturą magazynową, będącą kołem zamachowym zarówno dla lokalnych przedsiębiorstw, krajowych firm, jak i międzynarodowych koncernów, które właśnie w województwie łódzkim odnalazły idealne miejsce dla swojego biznesu – komentuje Damian Kołata, partner, head of Industrial & Logistics Agency Poland, head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.
W strukturze podaży magazynowej Polski Centralnej dominują projekty typu „big-box”, których średnia powierzchnia użytkowa przekracza 30 tys. mkw., zaś minimalne moduły magazynowe oferowane do wynajęcia zaczynają się od około 2 tys.-3 tys. mkw. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się również mniejsze projekty magazynowe z segmentu logistyki miejskiej. Projekty te zlokalizowane są zazwyczaj w centralnej strefie aglomeracji łódzkiej, na terenie Łodzi lub w jej bezpośrednim otoczeniu, a średnia wielkość tego typu budynku to około 10 tys. mkw.
Na koniec I połowy 2023 roku na rynku Polski Centralnej w realizacji pozostawało około 377 tys. mkw. powierzchni magazynowej, odpowiadającego za 18 proc. krajowego wolumenu budów. W tym czasie większy wolumen inwestycji mogliśmy jedynie obserwować w woj. mazowieckim, gdzie powstawało 448 tys. mkw. Warto podkreślić, że łódzki rynek jest postrzegany przez inwestorów jako dojrzały, ale wciąż perspektywiczny. Dlatego też nie brakuje firm, które w dzisiejszych niepewnych czasach są w stanie podjąć większe ryzyko inwestycyjne realizując na dużą skalę projekty spekulacyjne – dodaje Adrian Semaan, senior research consultant, Industrial & Logistics Agency.
Potwierdzeniem tego jest ponad 240 tys. mkw., czyli 64 proc. wolumenu inwestycji, które w czerwcu 2023 roku nie były zabezpieczone umowami przednajmu.
Potencjał 2,5 mln mkw. tkwi w ramach zabezpieczonego przez deweloperów banku gruntów położnych w atrakcyjnych lokalizacjach miejskich, jak i w pobliżu głównych dróg szybkiego ruchu. To doskonała wiadomość dla wielu inwestorów, również tych obecnych już w regionie łódzkim, tym bardziej, że z naszych rozmów z wieloma klientami jasno wynika, że Łódź i okolice to dla nich absolutny top magazynowych lokalizacji inwestycyjnych w tej części Europy – tłumaczy Damian Kołata.
Jak wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield, przy podziale aktywnych w Polsce Centralnej najemców na dwa podstawowe sektory przeważający udział mają w tym regionie firmy związane z logistyką, które stanowią blisko 71 proc., natomiast klienci z branży produkcyjnej to około 29 proc.
Największy procentowy odsetek firm z sektora logistycznego skupiony jest w rejonie Strykowa oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Z kolei biorąc pod uwagę firmy z sektora produkcyjnego widzimy, że ich udział procentowy w okolicach Łodzi jest większy niż średnia w całym regionie i wynosi około 33 proc. Podobnie sytuacja wygląda w takich miastach jak Koluszki, Kutno czy Radomsko, gdzie najemcy produkcyjni stanową około 39 proc. – komentuje Katarzyna Misztal, negocjator, Industrial & Logistics Agency.
Autorzy raportu wskazują dwie główne grupy przedsiębiorstw wśród aktywnych w regionie Polski Centralnej firm – przedstawicieli branży retail z udziałem około 33 proc. oraz firmy z branży logistycznej (3PL), które stanowią 22 proc. tego rynku. Kolejne grupy z mniejszym już udziałem na poziomie około 10 proc. to firmy z sektora inżynierii, budownictwa i maszyn. 9 proc. stanowią platformy sprzedażowe (e-commerce) oraz klienci z branży elektronicznej oraz sprzętu domowego (głownie ich producenci) 8 proc.
Jednym z głównych elementów wpływających na tak dużą atrakcyjność Polski Centralnej, jest lokalizacja oraz bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa.
Lokalizacja regionu łódzkiego stała się czynnikiem tak oczywistym, że nie stanowi już nawet dodatkowej kategorii w analizach typu network study. Natomiast w ostatnim czasie o samej Łodzi było znowu głośno w kontekście oddania do użytku trasy S14, dzięki której stała się jedynym w Polsce miastem z tzw. „ringiem autostradowym”. Jest to pierwszy tak duży obszar aglomeracyjny w Polsce wokół którego domknięto „ring” szybkiego ruchu, co będzie miało niebagatelny wpływ m.in. na dalszy rozwój logistyki e-commerce w aglomeracji łódzkiej i dalszy wzrost atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu – podsumowuje Renata Krzyżanowska, associate, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...