Polska W regionach rekordowo
Biura i projekty wielofunkcyjne
Przygotowany przez BNP Paribas Real Estate Poland raport „At A Glance – Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych III kwartał 2023” wskazuje, że całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu rynkach regionalnych przekroczyły 6,6 mln mkw.
W III kwartale dostarczono 119,7 tys. mkw., co stanowi aż 51 proc. oddanej przez deweloperów powierzchni biurowej od początku roku.
Od lipca do września nowa podaż urosła najbardziej we Wrocławiu (36 proc.), Katowicach (22 proc.) i Krakowie (20 proc.). Do największych zrealizowanych inwestycji można zaliczyć biurowce: w Katowicach – Craft (26,7 tys. mkw., Ghelamco), we Wrocławiu – Nowa Renoma (23,4 tys. mkw., Globalworth) i Infinity (19,7 tys. mkw., Avestus), w Krakowie – Kreo (24 tys. mkw., Ghelamco). Sfinalizowano także budowę Intel HQ w Trójmieście (23 tys. mkw., Intel). Do końca 2023 roku deweloperzy planują dostarczyć jeszcze ponad 130 tys. mkw., co oznacza, że nowa podaż w IV kwartale może osiągnąć najwyższy poziom w całym 2023 roku.
Całkowity wolumen transakcji najmu na regionalnym rynku biurowym w III kwartale stanowi wzrost o ponad 85 p.p. względem analogicznego kwartału w roku ubiegłym. Pomiędzy lipcem a końcem września najemcy podpisali umowy na ponad 198,4 tys. mkw., co stanowi około 37 proc. popytu zarejestrowanego w całym 2023 roku. Największy popyt odnotowano w branży IT, natomiast najmniejszy – w branży produkcyjnej. Najwięcej powierzchni biurowej wynajęto w Trójmieście (29 proc. rynku), w Krakowie (19 proc.) oraz Wrocławiu (17 proc.). Całkowity popyt brutto za pierwsze trzy kwartały 2023 roku wyniósł ponad 530 tys. mkw. i był wyższy o 18,5 p.p. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2022 roku.
Analizując średni wolumen zawartych transakcji najmu w ostatnim kwartale roku w ostatnich pięciu latach, możemy przypuszczać, że aktywność najemców za cały 2023 rok będzie zbliżona do ich rekordowej aktywności odnotowanej w 2019 roku. Na rynku jednak nadal obserwujemy ostrożność najemców oraz dążenie do optymalizacji zajmowanej powierzchni biurowej. Najemcy dokładnie analizują swoje potrzeby, poszukując budynków efektywnych energetycznie i środowiskowo, oraz dążą do optymalizacji kosztów wykończenia powierzchni – ocenia Dorota Mielke, zastępca dyrektorki, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych w BNP Paribas Real Estate Poland.
Na koniec września 2023 roku na ośmiu analizowanych rynkach było do wynajęcia ponad 1,1 mln mkw. wolnej powierzchni biurowej, a wskaźnik pustostanów wyniósł 17,3 proc. (wzrost o 0,5 p.p. kwartał do kwartału oraz wzrost o 2,1 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku). Najwyższy odsetek odnotowano w Katowicach – 23,2 proc., a najniższy w Szczecinie – 5,2 proc. Z kolei rynek biurowy w Łodzi, który od II kwartału 2022 roku rejestrował najwyższy wskaźnik pustostanów, w okresie lipiec-wrzesień 2023 roku zanotował jego spadek o 0,8 p.p. w ujęciu kwartał do kwartału.
Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe na głównych, regionalnych rynkach utrzymują się na wysokim poziomie i sięgają nawet 16- 17 euro/mkw. za miesiąc.
Raportowanie ESG obowiązkowe!
Raportowanie ESG obowiązkowe!
JWA
W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive ...
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Avison Young
Polski rynek nieruchomości komercyjnych ma solidne fundamenty, a aktywni na nim inwestorzy udowodnili, że potrafią adaptować się do zmian. Świadczą o tym wyniki osiągnięte w ostatn ...
Deweloperzy z większym optymizmem
Deweloperzy z większym optymizmem
HRE Investments
Październik okazał się już czwartym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy zaczęli budować znacznie więcej nowych osiedli. To odpowiedź na wyższe zainteresowanie ze strony kupując ...