EN

Polska Mniej inwestycji, więcej pustostanów

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Pomimo wzrostu czynszów na przestrzeni ostatnich miesięcy, polski rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych wciąż pozostaje atrakcyjnym miejscem dla najemców oraz inwestorów – oceniają eksperci BNP Paribas Real Estate Poland.

BNP Paribas Real Estate Poland zwraca uwagę na spadek nowej podaży w III kwartale 2023 roku i wyraźne wyhamowanie tempa uruchamiania nowych inwestycji. Na koniec września w budowie znajdowało się ponad 2,49 mln mkw. powierzchni magazynowej, logistycznej i przemysłowej. Jak wskazują eksperci, wolumen powierzchni w budowie wzrósł zatem względem poprzedniego kwartału, jednak wciąż jest mniejszy niż w analogicznym okresie w 2022 roku, kiedy wynosił 1,4 mln mkw. więcej. Średni poziom wynajęcia projektów w budowie sięgnął około 47 proc. i również notuje trend wzrostowy (kw-d-kw.).

Najwyższy poziom wskaźnika pustostanów od grudnia 2020 roku

W III kwartale 2023 roku deweloperzy magazynowi dostarczyli na rynek prawie 0,52 mln mkw. powierzchni magazynowej, co przełożyło się na dalszy wzrost ilości pustostanów, które wyniosły ponad 2,3 mln mkw. Mniejsze zainteresowanie powierzchniami przemysłowo-logistycznymi spowodowało wzrost wskaźnika pustostanów, który na koniec III kwartału 2023 roku osiągnął wartość 7,8 proc. (wzrost o 1,1 p.p. w stosunku do poprzedniego kwartału i wzrost o 3,4 p.p. w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku). Jest to najwyższy poziom wskaźnika zanotowany od grudnia 2020 roku. Eksperci nie przewidują natomiast dalszego mocnego wzrostu w tym obszarze, wskaźnik pustostanów nie powinien przekroczyć 8 proc.

Stabilizacja wysokości czynszów

Jak oceniają eksperci BNP Paribas Real Estate, pomimo spadku kosztów generalnego wykonawstwa w 2023 roku, czynsze za powierzchnie magazynowe raczej nie ulegną znaczącym zmianom w najbliższym czasie ze względu na wyższe koszty finansowania. Można się spodziewać nieznacznego wzrostu stawek czynszu w najlepszych lokalizacjach.

Utrzymujący się w 2023 roku wskaźnik pustostanów na poziomie około 7 proc. powoduje dalsze spowolnienie wzrostu czynszów w większości regionów. Dotyczy to zwłaszcza stref z wysokim poziomem pustostanów, gdzie powoli zauważalne są delikatne obniżki czynszów.

Spadek nowej podaży

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate, firmy deweloperskie nadal zachowują ostrożność w rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Na koniec września 2023 roku w budowie pozostawało 2,49 mln mkw., czyli o 370 tys. mkw. więcej niż w poprzednim kwartale. Ze względu na utrzymujące się wysokie koszty finansowania deweloperzy uzależniają rozpoczęcie budowy od podpisania umów przednajmu na co najmniej 50 proc. całkowitej powierzchni hali i możliwości pozyskania najemców jeszcze przed ukończeniem inwestycji. W okresie lipiec-wrzesień 2023 roku najwięcej powierzchni magazynowej w budowie znajdowało się w strefach: Dolny Śląsk (452,3 tys. mkw.), Warszawa II (442,3 tys. mkw.) oraz Polska Centralna (280 tys. mkw.). Z kolei najwięcej nowej powierzchni magazynowej w III kwartale dostarczono w strefach: Polska Centralna (102,9 tys. mkw.), Zachód (98,8 tys. mkw.) oraz Warszawa II (75,9 tys. mkw.).

Spowolnieniu aktywności deweloperskiej towarzyszy porównywalnie niższy popyt na powierzchnie magazynowe, co powinno w najbliższym czasie utrzymać sektor we względnej równowadze. W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku łączny popyt brutto na powierzchnię magazynową wyniósł ponad 3,7 mln mkw., co oznacza 25 p.p. spadek r-d-r. W strukturze umów najmu w całym 2023 roku dominowały nowe umowy, które stanowiły ponad 53 proc. całkowitego wolumenu zawartych umów.

W czołówce najaktywniejszych najemców od lat utrzymują się te same branże i zależnie od koniunktury, zmienia się tylko ich udział.

Popyt na polskim rynku wciąż jest generowany przez operatorów logistycznych, firmy e-commerce oraz sektor automotive. W III kwartale zarejestrowano dwie największe transakcje 2023 roku, których powierzchnia najmu przekroczyła 100 tys. mkw., a całkowity popyt brutto wzrósł o prawie 50 p.p. w stosunku do II kwartału 2023 roku - wyjaśnia Tomasz Arent, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Debiuty i ekspansje

TK Maxx zatrudni 2 tys. pracowników w największym centrum dystrybucyjnym w Europie, zlokalizowanym w Sulechowie (woj. lubuskie). Budynek o metrażu ponad 61 tys. mkw. to największe centrum dystrybucyjne TJX Europe w Europie kontynentalnej i drugie (po Wrocławiu) zlokalizowane w Polsce.

Lulu Group International, jedna z największych i najszybciej rozwijających się firm handlowych na świecie, otworzy w Polsce swoje pierwsze centrum logistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej.

Konsorcjum z udziałem Volkswagena oraz Umicore zainwestuje w Polsce do końca 2030 roku niemal 1,7 mld euro (niemal 8 mld zł) i wybuduje w Nysie fabrykę baterii samochodowych.

Trójmiasto dołącza do Wielkiej Szóstki

Sytuacja na trójmiejskim rynku magazynowym powiązana jest z rozwojem infrastruktury portowej w Gdańsku i Gdyni. Pomorskie to rynek z potencjałem ponad 1,4 mln mkw. powierzchni magazynowej, a więc jest jednym z głównych rynków w kraju, atrakcyjnym dla inwestorów i najemców. Trójmiejskie porty odgrywają coraz ważniejszą rolę na logistycznej mapie regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Wzrost znaczenia transportu morskiego oraz przeładunków w Gdańsku i Gdyni spowodowały ogromny boom na powierzchnie produkcyjno-magazynowe. Duży popyt doprowadził do spadku wskaźnika pustostanów do poziomu 1,5 proc. (III kwartał 2023 roku), przy średniej krajowej wynoszącej 6,7 proc. Jednocześnie jest to rejon z najniższym wskaźnikiem pustostanów spośród wszystkich regionów magazynowych.

Klientami centrów logistycznych na Pomorzu są nie tylko firmy korzystające z transportu morskiego, ale również firmy skandynawskie czy bardzo aktywna w Trójmieście branża e-commerce. Na koniec września 2023 roku w budowie w strefie Trójmiasta pozostawało około 287 tys. mkw. powierzchni przemysłowo-logistycznej, czyli więcej niż w rejonie Poznania (215,5 tys. mkw.) - podkreśla Wojciech Nowicki, dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Rynek centrów danych w Polsce

Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów, poza regionem FLAPD – Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin, czyli największych rynków centrów danych w Europie, pod względem potencjału na naszym kontynencie. Wyżej znajduje się jedynie Berlin i Madryt.

Jak wskazuje BNP Paribas Real Estate, perspektywa wzrostu na rynkach innych niż FLAPD jest wysoka i optymistyczna. Związane jest to z popytem, czyli tempem digitalizacji społeczeństwa i gospodarki. Stąd stale rosnące znaczenie centrów danych, które już dziś stanowią kluczowy element gospodarki. Lokalizacja u zbiegu tras telekomunikacyjnych prowadzących z Czech i Niemiec zapewnia Warszawie doskonałe połączenie zachodniej części Europy z jej środkowo-wschodnią częścią, a także krajami skandynawskimi.

Warszawa będzie przeżywać dynamiczny rozwój w obszarze centrów danych, co daj jej miejsce w pierwszej trójce stolic o największym wzroście. Potencjał rynku szybko rośnie i czyni go wyjątkowo atrakcyjnym dla inwestorów. Aktualnie to magazyny w Warszawie są kluczowym rynkiem dla sektora centrów danych, w kolejnych kwartałach można spodziewać się wzrostu zainteresowania ze strony takich najemców.

Ostatnie nowości

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Żabka ze zgodą na Rumunię

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otrzymała zgodę rumuńskiego UOKIK-u na przejęcie większościowych spółki Drim Daniel Distributie, dystrybutora produktów FMCG.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rekomercjalizacja w Zgierzu i Grodzisku

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Firma Newgate Investment podpisała umowy najmu dotyczące dwóch lokali o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., których najemcą była wcześniej spółka Neonet. Na powierzchni w Zgierzu swój sklep otworzy Rossmann, a w Grodzisku Mazowieckim – Media Expert.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Dostali kredyt na fotowoltaikę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Litewska spółka inwestycyjna Atsinaujinančios energetikos investicijos pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro na realizację 16 farm fotowoltaicznych w zachodniej Polsce. Kredytu udzieliły Eiffel Investment Group i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Zmotoryzowana Żabka

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

W Opolu, w budynku lokalnej stacji paliw Viwa, został otwarty sklep Żabka. To druga placówka sieci tego typu, przeznaczona m.in. dla zmotoryzowanych klientów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Firma lotnicza koło lotniska

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by ANZ

CTP podpisało długoterminową umowę najmu około 5,6 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni w parku logistycznym CTPark Budapest Ecser z firmą FL Technics, specjalizującą się w obsłudze technicznej i naprawach samolotów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trójka w Silwanie

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców parku handlowego Silwana w Gorzowie Wielkopolskim dołączyła drogeria Rossmann, biuro podróży Itaka i restauracja Świat Pierogów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cropp wprowadzi się do Swarzędza

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Capital Park podpisała umowę ze sklepem Cropp, którego nowy lokal pojawi się w należącym do spółki centrum handlowym ETC Swarzędz. W podpoznańskiej galerii Cropp zajmie powierzchnię ponad 510 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Podwójny debiut Bricomarché

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Bricomarché otworzyło nowe placówki w Międzyrzecu Podlaskim i Rudzie Śląskiej-Halembie. To pierwsze sklepy sieci w obu tych miejscowościach.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pora na Dobrą Novinę

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Do użytku oddano centrum produkcyjno-logistyczne Dobra Novina. Obiekt zajmuje teren 3,3 ha i leży pod Elblągiem, w sąsiedztwie drogi S7.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biuro to miejsce spotkań

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z najnowszych badań JLL, przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, 64 proc. z nich pracuje stacjonarnie do dwóch dni w tygodniu włącznie. Z kolei 55 proc. ankietowanych uważa, że biuro jest niezbędnym elementem budującym kulturę firmy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kosmetyki zostają w Nowej Górnej

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Yves Rocher przedłużył umowę najmu w łódzkim centrum handlowym Nowa Górna. Francuska sieć kosmetyczna oferuje m.in. produkty pielęgnacyjne i perfumy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nie tylko dla sportowców

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Działalność w konińskim Vendo Parku ma wkrótce rozpocząć Xtreme Fitness. Do grona najemców obiektu dołączyła również sieć Sinsay oraz Piekarnia Grochola.

Rynek mieszkaniowy

Polska ŚwiatoVida już w sprzedaży

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by JC

Ruszyła sprzedaż mieszkań w inwestycji ŚwiatoVida na warszawskiej Białołęce. W ramach projektu powstaną dwa budynki, w których znajdzie się łącznie 311 mieszkań.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Meduza i ramen

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Restauracja Ramen Shop dołączyła do najemców krakowskiego biurowca M65 Meduza przy ul. Mogilskiej. Lokal o powierzchni około 90 mkw. znajduje się na parterze budynku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Nowa setka na Osiedlu Przyjemnym

schedule 01 marca 2024
Opr./edited by MR

Atal powiększył o około 100 mieszkań ofertę na Osiedlu Przyjemnym w Gdańsku. Inwestycja obejmująca dziewięć budynków powstaje w przy ul. Flisykowskiego.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wita w Twierdzy Kraków

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Echo Investment i Archicom zrealizują wielofunkcyjny projekt przy ul. Wita Stwosza w Krakowie. W miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków powstanie pięć czteropiętrowych budynków. Inwestycja budowana będzie etapowo, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pan Kleks w Koneserze

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie w II połowie roku powstanie interaktywne muzeum „Kleks. Magia Kina”.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Elektronika w Nowej Sukcesji

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Nowej Sukcesji dołączyła sieć Media Expert. Elektromarket zajmie w łódzkim obiekcie powierzchnię ponad 900 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Chętni na Pasaż Ciechanowski

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

CCC i HalfPrice dołączają do najemców Pasażu Ciechanowskiego. Marki zajmą łącznie ponad 2,5 tys. mkw. Otwarcie parku handlowego w Ciechanowie zaplanowano na IV kwartał 2025 roku.

Technologie

Polska Cyrkularna logistyka mody

schedule 29 lutego 2024
Opr./edited by MR

Reflaunt, platforma technologiczna zajmująca się sprzedażą odzieży z drugiej ręki oraz DHL Supply Chain ogłaszają współpracę logistyczną w zakresie optymalizacji usług z zakresu recommerce. .

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 01 marca 2024

Firma lotnicza koło lotniska

CTP podpisało długoterminową umowę najmu około 5,6 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni w parku logistycznym CTPark Budapest Ecser z firmą FL Technics, specjalizującą się w obsłudze technicznej i naprawach samolotów.

schedule 01 marca 2024

Pora na Dobrą Novinę

Do użytku oddano centrum produkcyjno-logistyczne Dobra Novina. Obiekt zajmuje teren 3,3 ha i leży pod Elblągiem, w sąsiedztwie drogi S7.

schedule 28 lutego 2024

2023 był rokiem renegocjacji

Jak podają eksperci JLL, w 2023 roku całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce osiągnął 5,1 mln mkw., co jest wynikiem powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Wyjątkowa aktywność deweloperów wpłynęła za to na utrzymanie tendencji wzrostowej wskaźnika pustostanów.

schedule 27 lutego 2024

Wynajęli w Świdniku

Panattoni oddaje do użytku Panattoni Park Lublin IV w Świdniku. Kolejny projekt dewelopera na Lubelszczyźnie ma już czterech najemców z różnych branż: automotive, produkcji suplementów, FMCG i papierniczej (wytwarzanie opakowań).

schedule 27 lutego 2024

MLP Łódź ma nowego najemcę

Bohnenkamp, dostawca opon i kół do zastosowań profesjonalnych, dołączy do grona najemców parku logistycznego MLP Łódź. Firma zajmie ponad 6 tys. mkw. powierzchni.

schedule 26 lutego 2024

Renegocjacja na osłodę

Firma Agart-Pro przedłużyła umowę najmu w podwrocławskim obiekcie Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

schedule 26 lutego 2024

W Topolach wyprodukują więcej łóżek

Fabryka Fey w Topolach w woj. pomorskim powiększy się o halę produkcyjną i biurowiec. Dzięki rozbudowie, którą jako generalny wykonawca realizuje WPIP Construction, powierzchnia kompleksu wzrośnie z 13,5 do 18 tys. mkw.

schedule 22 lutego 2024

Solidne wyniki rynku magazynowego

Jak wynika z raportu agencji Cushman & Wakefield, w 2023 roku zanotowano drugi najlepszy wynik w historii rynku magazynowego w Polsce pod względem oddanej do użytku powierzchni i trzeci, jeśli chodzi o poziom aktywność najemców.

schedule 22 lutego 2024

Dużo powierzchni i więcej światła w Mszczonowie

CTP oddało do użytkowania dwa kolejne budynki wchodzące w skład CTPark Wasaw South o łącznej powierzchni ponad 67 tys. mkw. Kompleks przemysłowo-logistyczny w podwarszawskim Mszczonowie jest już w prawie 90 proc. gotowy.

schedule 21 lutego 2024

Deweloperzy wracają do większej aktywności

Pomimo istotnych zmienności warunków gospodarczych w ostatnich miesiącach, rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych jest w bardzo dobrej kondycji – wskazują eksperci firmy Colliers.

schedule 21 lutego 2024

Pierwsza hala dla Regesty

Panattoni oddało do użytku pierwszą halę w ramach kompleksu Panattoni Park Tricity East V, zlokalizowanego blisko Portu Gdańsk. W nowym obiekcie procesy rozpoczyna firma logistyczna Regesta.

schedule 19 lutego 2024

Rozbudują City Park Wrocław

Ideal Idea rozpoczyna budowę piątego obiektu w ramach City Parku Wrocław, obok wrocławskiego lotniska. Nowy budynek o powierzchni 15 tys. mkw. zwiększy łączną powierzchnię oferowaną przez Ideal Idea we Wrocławiu do 36 tys. mkw.

schedule 19 lutego 2024

Nowe centrum nad Bałtykiem

Kuehne+Nagel rozszerza działalność i otwiera centrum logistyki drogowo-morskiej w Gdańsku. Obiekt cross-dock zlokalizowany jest w pobliżu terminalu kontenerowego DCT.

schedule 19 lutego 2024

Skomercjalizowali w Bawarii

Firma Josef Witt wynajęła około 16 tys. mkw. w CTPark Weiden w Bawarii. Tym samym CTP zakończyło komercjalizację projektu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Nieruchomość zostanie oddana do użytku w III kwartale 2024 roku. 

schedule 19 lutego 2024

Pod nadzorem w Pruszkowie

Firma BauWatch wynajęła około 1,7 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Panattoni Park Pruszków VI.

schedule 15 lutego 2024

Fabryka światła na Lubelszczyźnie

W Świdniku powstaje pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka grupy Trilux. Zakład o powierzchni 23 tys. mkw. wybuduje Panattoni.

schedule 15 lutego 2024

Nowy magazyn dla InPostu

Prologis wybuduje w Rudzie Śląskiej obiekt magazynowo-biurowy dla InPostu. Budynek będzie mieć 11,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej

schedule 15 lutego 2024

Polska przemysłowo-magazynowa

Na koniec grudnia 2023 roku rynek nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce osiągnął ponad 31,7 mln mkw. W IV kwartale 2023 roku na rynek dostarczono około 580 tys. mkw. nowej powierzchni – podaje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych.

schedule 15 lutego 2024

Ukraiński producent po raz pierwszy w Polsce

Ukraińskie przedsiębiorstwo Electro Cable Group wchodzi na polski rynek. Firma, która według rankingu Forbes Ukraine należy do 200 największych ukraińskich przedsiębiorstw, wynajęła 11,8 tys. mkw. w CTPark Zabrze.

schedule 14 lutego 2024

GTV szykuje się do ekspansji w Brwinowie

GTV, producent i dystrybutor akcesoriów meblowych, oświetlenia oraz narzędzi zwiększył wynajmowaną powierzchnię w centrum logistycznym MLP Pruszków II. W efekcie firma GTV będzie korzystać w kompleksie z ponad 47,2 tys. mkw.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie