Polska Przeprowadzki z Azji do Polski
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneJak wskazuje Newmark Polska, wiele procesów związanych z nearshoringiem już ruszyło, są to jednak działania bardzo czasochłonne i wymagają skomplikowanych przygotowań. Firmy zwracają uwagę na kilka ważnych czynników przy wyborze lokalizacji dla swojego magazynu czy fabryki – lokalizacja, dostęp do rozbudowanych korytarzy transportowych oraz intermodalność stały się jednymi z najważniejszych kryteriów.
Wskutek zaburzenia łańcuchów dostaw spowodowanych pandemią i spotęgowanych wojną w Ukrainie, firmy zwiększają swoje możliwości produkcji oraz magazynowania w Europie. Polska jest i będzie jednym z beneficjentów tych decyzji. Coraz częściej zdarzają się również zapytania od firm chcących relokować do Polski swoją produkcję z kierunków wschodnich – zaznacza Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, Newmark Polska.
Wśród globalnych trendów, wpływających na bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie, Karol Rybaczuk, konsultant w Global Strategy w Newmarku, wymienia m.in. wzmożone nakłady inwestycyjne azjatyckich firm w moce produkcyjne w Europie.
Przykładem jest sektor EV i nowo powstałe oraz planowane fabryki baterii do samochodów elektrycznych, m.in. na Węgrzech (Samsung, Catl, Eve, Sunwoda), Słowacji (Gotion wraz z InoBat) czy we Francji (ProLogium). A to dopiero początek, ponieważ obok każdej z fabryk powstaną parki dostawców, gdzie miejsce znajdą fabryki komponentów, a w dłuższej perspektywie także zakłady recyklingu zużytych baterii – przekonuje Karol Rybaczuk.
Ekspert zwraca uwagę również na rozwój europejskiego łańcucha wartości w sektorze półprzewodników oraz wielomilionowe inwestycje Intela w Europie, jako odpowiedź na napięcia handlowe na linii USA – Chiny.
Nowa sytuacja wymusza na inwestorach bardziej kompleksową analizę ryzyka, wydłużającą procesy decyzyjne i wstrzymującą kolejne projekty. Rośnie przy tym znaczenie doradztwa przy szukaniu nowej lokalizacji. W obliczu wielowymiarowego procesu doświadczenie i zewnętrzna ekspertyza pomagają w dokonaniu optymalnego wyboru – wyjaśnia Karol Rybaczuk.
Przenoszenie produkcji z Azji, bliżej rynków zbytu ma szansę stać się ważnym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki oraz rynku nowoczesnych powierzchni przemysłowych i magazynowych. Według raportu Reutersa, „A generational shift in sourcing”, Polska będzie jednym z głównych beneficjentów zjawisk nearshoringu oraz friendshoringu, które mają szansę jeszcze mocniej zaznaczyć swój udział na rynku w najbliższych latach.
Na arenie międzynarodowej Polska postrzegana jest jako stabilny i wiarygodny partner, doceniany przez inwestorów poszukujących lokalizacji dla swojego biznesu za strategiczne położenie, wykwalifikowaną kadrę oraz dynamiczny rozwój gospodarki. Polska wyróżnia się również ze względu na rozwiniętą sieć połączeń drogowych i kolejowych oraz nieustanne starania do dalszej modernizacji infrastruktury. Warto podkreślić, że również komercyjna sieć połączeń stale dostosowuje się do oczekiwań rynku. Przykładowo, rosnąca współpraca gospodarcza między Polską i Koreą Południową doprowadziła m.in. do stopniowego zwiększenia liczby lotów bezpośrednich. W listopadzie tego roku zostało utworzone połączenie między Dolnym Śląskiem, rejonem z największymi koreańskimi inwestycjami, oraz Seulem. W ten sam trend wpisuje się otwarcie nowego połączenia dla frachtu morskiego łączącego Seul i Gdańsk – informuje Robert Zając, ekspert w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Pod względem infrastruktury drogowej oraz dostępności nowoczesnych powierzchni produkcyjnych i magazynowych, Polska jest gotowa, by zapewnić najlepsze warunki firmom produkcyjnym. Istotnym czynnikiem zachęcającym zagranicznych inwestorów są również znaczące zmiany zachodzące na naszym rynku zasobów ludzkich. Polska nie konkuruje już z innymi krajami wyłącznie kosztami pracy. Nowe inwestycje coraz częściej wymagają wykwalifikowanej kadry i nieustannego rozwoju umiejętności. Widoczne jest to szczególnie w przypadku otwieranych w Polsce centrów badawczo-rozwojowych, nieodbiegających od światowych standardów.
Polski rynek magazynowy przekroczył niedawno 31 mln mkw. Jednocześnie ceny najmu magazynów, jak i kluczowe dla firm produkcyjnych ceny energii w Polsce pozostają konkurencyjne w porównaniu z resztą Europy. Dzięki ciągłej rozbudowie naszych portów, stajemy się poważną konkurencją dla portów w Rotterdamie czy Hamburgu. W III kwartale 2023 roku udział firm produkcyjnych w całkowitym popycie stanowił około 20 proc. Dobrymi przykładami takich transakcji są choćby, wspomniana już, inwestycja Intela pod Wrocławiem czy, wspierana przez doradców Newmark Polska, transakcja wynajęcia na Górnym Śląsku niemal 40 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej dla firmy z branży automotive – podsumowuje Jakub Kurek.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...