Polska E-commerce od święta
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneFirma Arvato przeprowadziła badanie na temat oczekiwań względem formy odbioru zamówień oraz czasu oczekiwania wśród 18 wybranych krajów europejskich. Z badania tego wynika, że 25 proc. respondentów z Polski zadeklarowało chęć otrzymania zamówienia w ciągu jednego do dwóch dni od finalizacji transakcji. 66 proc. polskich odbiorców wskazało natomiast, że otrzymanie zamówienia w ciągu od trzech do pięciu dni roboczych również jest do przyjęcia. Na 18 krajów Polska jako jedyna wybrała paczkomaty, co bez wątpienia plasuje nas na podium jeśli chodzi o najwygodniejsze, ale także ekologiczne formy dostawy zamówień składanych przez internet. 66 proc. osób robiących zakupy online wybiera opcję doręczenia do automatu paczkowego.
Jak podaje P3 Logistic Parks, w Polsce w I kwartale 2023 na polskim rynku przybyło 1,89 mln mkw. powierzchni magazynowej, co stanowi przyrost o około 40 proc. większy w stosunku do danych za cały rok 2022. Daje to łącznie 30 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w całym kraju.
Aktualnie co trzeci magazyn w kraju realizuje operacje na potrzeby firm działających w sektorze e-handlu. Największy wzrost wolumenu powierzchni przeznaczonej pod e-commerce obserwowany jest na terenie woj. dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego. Co więcej, Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków do realizacji inwestycji przemysłowych i logistycznych. Do tego rodzaju przedsięwzięć zachęca przyjazna infrastruktura drogowa, ale też koszty okołooperacyjne, jak choćby te związane z zatrudnieniem – wskazuje Bartłomiej Hofman, managing director Poland, group development director z P3 Logistic Parks.
Branża e-commerce jest mocno zróżnicowana, co wpływa na zapotrzebowanie na duże hale magazynowe położone na obrzeżach miast, ale zainteresowaniem cieszą się również powierzchnie położone bliżej centrów. Ich największą zaletą jest elastyczność.
Z danych PWC wynika, że rynek e-handlu osiągnął ponad dwukrotny wzrost (+127 proc.) w ciągu ostatnich czterech lat i jego wartość szacuje się na około 109 mld zł w porównaniu do zaledwie 48 mld zł z roku 2018. Rozwój branży e-commerce siłą rzeczy przekłada się na zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe, którym sprostać muszą firmy deweloperskie. Rozwój handlu w sieci to wyzwanie dla branży deweloperskiej, zarówno w kontekście powierzchni magazynowych, jak i przestrzeni wewnętrznych, które pozwolą na automatyzację procesów. Służą temu magazyny wysokiego składowania, przeznaczone do przechowywania towarów na wysokości powyżej 7,2 m. Ma to szczególne znacznie w przypadku dużych ilości towarów. W 2023 roku liczba magazynów wysokiego składowania sięga około 2 tys., co łącznie daje powierzchnię ponad 10 mln mkw. Te wykorzystywane są przez branżę produkcyjna, logistyczną oraz handel i dystrybucję. Tego typu magazyny wyposażone są w nowoczesne systemy składowania oraz transportu, umożliwiając sprawne i bezpieczne obsługiwanie, a dzięki temu optymalizują czas pracy. Najczęstszymi systemami wykorzystywanymi w procesie składowania towarów w magazynach wysokiego składowania są regały paletowe oraz wjezdne, jak również automatyczne składowanie i komplementacja zamówień.
Magazyny wysokiego składowania nie są bez znaczenia dla rozwoju gospodarki kraju, ponieważ umożliwiają firmom możliwie sprawne zarządzanie dostawami towarów, zwiększają konkurencyjność i ułatwiają życie wszystkim, którzy nie tylko w pandemii postawili na zakupy przez internet. Nas jako branżę budowlaną cieszy zainteresowanie e-handlem, a przede wszystkim dumą napawa fakt, że branża jest w stanie również na te potrzeby społeczne odpowiedzieć tworząc nowoczesne, zwiększające wydajność powierzchnie magazynowe – mówi Konrad Płochocki, wiceprezes PZFD.
Deweloperzy tworzą nowoczesne powierzchnie magazynowe, najemcy z branży e-commerce inwestują natomiast w proces automatyzacji całego łańcucha logistycznego. Poza samą powierzchnią magazynową tworzone są strefy bezpośredniego odbioru zamówień, a w niektórych punktach istnieje nawet możliwość zrobienia zakupów na miejscu. Firmy walczą o zwiększenie konkurencyjności poprzez czas realizacji zamówienia. Nie bez znaczenia będzie również wykorzystanie sztucznej inteligencji, choć już dzisiaj popularne staje się przygotowywanie przez AI wizualizacji powierzchni magazynowych. Prognozy natomiast mówią, że w niedalekiej przyszłości na znaczeniu zyskiwać będą magazyny usytuowane w miastach, co pozwoli istotnie ograniczyć koszty dostawy oraz skróci czas realizacji. Tu potrzeba jednak elastyczności w zakresie uwolnienia gruntów pod budowę infrastruktury magazynowej w centrach lub blisko centrów miast.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...