Czechy Praga przyciąga nowe marki
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweWśród debiutujących marek, do najbardziej znanych należą Victoria's Secret, Popeyes, Signorvino, Rossopomodoro i Zadig & Voltaire.
Rynek czeski, a w szczególności Praga, jest atrakcyjny dla marek detalicznych i dla wielu z nich stanowi bramę do ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Obecność dużej liczby międzynarodowych firm jest m.in. wynikiem długofalowego wzrostu siły nabywczej czeskiego społeczeństwa oraz rozwoju środowiska biznesowego, w którym firmy dobrze prosperują. Istotnym czynnikiem jest również fakt, że Republika Czeska, a w szczególności Praga, jest również bardzo popularnym kierunkiem turystycznym – komentuje Jan Kotrbáček, dyrektor działu powierzchni handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Cushman & Wakefield.
Popularna amerykańska marka Victoria's Secret oferująca bieliznę i akcesoria w maju 2023 roku otworzyła swój pierwszy sklep w praskim centrum handlowym Westfield Chodov, natomiast sieć fast food Popeyes uruchomiła swoją pierwszą czeską placówkę w Dům módy na praskim Placu Wacława na początku listopada.
Segment F&B wzbogacił się w ubiegłym roku o kolejne interesujące marki: popularny Aperol Spritz Terrace otworzył się w praskim Mánes, koncept Holy Pasta powstał na Manifesto Market, a herbaciarnia The Alley pojawiła się na ulicy Na Příkopě. Włoskie koncepty zostały otwarte w centrach handlowych: Rossopomodoro w Palladium i Signorvino w Westfield Chodov. Tzw. travel retail wzbogacił się o marki Bottega Prosecco Bar i Natoo na praskim lotnisku i głównym dworcu kolejowym.
W segmencie spożywczym Billa i Makro wprowadziły nowe formaty sklepów. Billa zaczęła otwierać małe sklepy Viva Billa na stacjach benzynowych, a Makro chce dotrzeć do odwiedzających centrum Pragi lub obszary biurowe ze sklepami Bonveno. Czekoladowe słodycze Toblerone są obecnie sprzedawane w specjalistycznym sklepie w Fashion Arena Prague Outlet.
Sektor modowy był w ubiegłym roku reprezentowany przez dziewięciu sprzedawców odzieży, obuwia i akcesoriów. Segment dóbr luksusowych został rozszerzony o włoską markę odzieży zimowej MooRER przy ul. Maiselova oraz francuską markę modową Zadig & Voltaire przy ul. Široká. Marka obuwnicza Jimmy Choo po roku nieobecności przeniosła się na ul. Pařížská 21. Tym samym umocniła trend lokowania się luksusowych marek w północnej części ulicy Pařížská, gdzie obecnie powstają dwa nowe projekty z ekskluzywnymi powierzchniami handlowymi: Pařížská 25 i pięciogwiazdkowy Fairmont Golden Prague Hotel, który ma ambicje stać się najbardziej luksusowym hotelem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Zdecydowana większość nowych placówek – 33 marki – powstała w Pradze; Brno i Ostrawa powitały po dwie marki, a Hatě i Hradec Králové po jednej. Proporcje marek, które otworzyły sklepy w centrach handlowych i tych, które wybrały tzw. high street, są w równowadze. Najwięcej marek (osiem) przybyło w tym roku do Czech z Włoch, głównie z segmentu F&B, następnie ze Słowacji (pięć marek) i Francji (cztery marki).
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...