Rumunia Wielkie europejskie centrum dystrybucyjne LPP
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneNowe centrum dystrybucyjne w CTPark Bucharest West pod Bukaresztem, w gminie Bolintin-Deal, jest drugim obiektem magazynowym w Rumunii, którym zarządza gdańska spółka. Budowę centrum rozpoczęto w styczniu 2023 roku, a z początkiem grudnia spółka przystąpiła do zatowarowania obiektu oraz pierwszych rozruchowych operacji logistycznych. Nowy magazyn dedykowany jest zaopatrzeniu klastra rynków południowych – rumuńskiego, bułgarskiego, węgierskiego, chorwackiego, serbskiego oraz greckiego, a także Macedonii Północnej. Rozwiązania z zakresu automatyki umożliwią operatorowi obsługę 450 salonów sprzedaży jednocześnie i wysyłkę do 6 mln sztuk asortymentu tygodniowo
Lokalizacja centrum dystrybucyjnego na południu Europy została wyznaczona poprzez tzw. środek grawitacji względem odległości sieci salonów stacjonarnych grupy. Na koniec IV kwartału roku obrotowego 2023/24 w portfelu marek LPP w tym regionie znajdzie się już przeszło 500 sklepów, a w najbliższych latach spółka zamierza kontynuować ekspansję m.in. w Rumunii czy Grecji. Logistyczne wsparcie dostaw do tak rozbudowanej sieci sprzedaży jest więc kluczowe dla realizacji strategii biznesowej Grupy – wskazuje Sebastian Sołtys, prezes LPP Logistics.
Magazyn wspierać ma także dostawy do rumuńskiego fulfillment center oraz pełnić rolę hubu cross-dockowego dla części dostaw z Polski. Dzięki strategicznemu położeniu magazyn daje możliwość dywersyfikacji transportu morskiego poprzez czarnomorski port Konstanca, a także stanowi zabezpieczenia alternatywnego szlaku dostaw na rynek ukraiński. Wykorzystanie infrastruktury największego portu w Rumunii pozwala również na odbiór zamówień grupy bezpośrednio od dostawców z Azji.
Uruchomienie pierwszego zagranicznego centrum dystrybucyjnego to punkt zwrotny w funkcjonowaniu naszego modelu łańcucha dostaw. Dotychczas wszystkie salony marek odzieżowych LPP były zaopatrywane z Polski, a głównym miejscem przyjęcia zamówień od dostawców były krajowe porty. Teraz, dzięki wykorzystaniu potencjału portu w Konstancy optymalizujemy trasy i czas transportu towarów z Azji. Oznacza to skrócenie tzw. „ostatniej mili” dla salonów z Południowej Europy, a w efekcie lepsze tempo realizowania dostaw i obniżenie kosztów transportu – podkreśla prezes LPP Logistics.
Obecnie polski zespół projektowy wraz z lokalnym zespołem operacyjnym uruchamia kolejne procesy i stopniowo powiększa wydajności magazynu zgodnie z harmonogramem wdrożenia.
Centrum Dystrybucyjne w Rumunii powstało na kanwie opracowanego i ustandaryzowanego przez nas konceptu magazynowego. W jego myśl obiekt został uruchomiony, gdy tylko osiągnął niezbędną podstawową funkcjonalność. W ciągu zaledwie dwóch dni od przyjęcia dostawy do magazynu przesortowaliśmy i wysłaliśmy pierwszą partię zaopatrzenia do salonów – informuje Michał Moteka, logistics process and automation development manager, LPP Logistics.
Obiekt o powierzchni 65 tys. mkw. ma pojemność 45 tys. miejsc paletowych i pozwala na składowanie do 720 tys. kartonów. Dzięki zaprojektowanym optymalnym rozwiązaniom procesowym i nowoczesnym urządzeniom magazynowym jego docelowa przepustowość umożliwi wysyłkę nawet 6 mln sztuk asortymentu tygodniowo. Działanie centrum dystrybucyjnego wspierane będzie przez automatyczny sorter o długości 140 m. W strefie przyjęcia i wysyłki zaprojektowano linię automatycznych przenośników o długości 1,2 km, zintegrowanych z aplikatorami etykiet czy bramkami wolumetrycznymi. Wsparcie obsługi magazynu zapewnia także flota około 40 wielofunkcyjnych wózków widłowych.
Zachowanie balansu pomiędzy zaawansowaniem technologicznym i innowacyjnością, a standaryzacją i powtarzalnością rozwiązań pozwala nam przyspieszyć tempo wdrażania i uruchamiania kolejnych magazynów – komentuje Anna Goćwin, program manager, LPP Logistics.
Docelowo zatrudnienie w nowym obiekcie znajdzie blisko 300 osób różnych specjalizacji. Budowa zrealizowana na potrzeby polskiego operatora logistycznego przez spółkę CTP Invest trwała niespełna rok i stała się częścią CTPark Bucharest West, największego parku przemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Obiekt jest w trakcie certyfikacji w systemie BREEAM. Centrum Dystrybucyjne korzysta z zasilania OZE dzięki zamontowanym na dachu panelom słonecznym o pow. 10 tys. mkw. i łącznej mocy 2 MW. Zasilanie z instalacji fotowoltaicznej pokryje 30 proc. jego zapotrzebowania na energię.
LPP Logistics jest operatorem logistycznym zarządzającym siecią zaopatrzenia i dystrybucji grupy LPP obejmującą centra dystrybucyjne i magazyny typu fulfillment center. Obecnie łączna powierzchnia magazynowa LPP Logistics wynosi blisko 0,5 mln mkw.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...