Czechy Ekspansja czeskich parków handlowych
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweWedług danych Cushman & Wakefield w ubiegłym roku w Czechach oddano do użytku 17 parków handlowych – nowych, zmodernizowanych lub rozbudowanych. Łączna powierzchnia parków handlowych wzrosła tym samym do 1,2 mln mkw. i stanowi obecnie prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni handlowej w Czechach. Kolejne prawie 90 tys. mkw. jest obecnie w budowie.
Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Czechach wyniosła prawie 4 mln mkw. (3,93 mln mkw.) na koniec 2023 roku. Tradycyjne centra handlowe stanowią około 67 proc. całkowitego wolumenu, outlety 2 proc., a parki handlowe 31 proc. Udział tych ostatnich w całkowitej podaży powierzchni handlowej w Czechach wzrósł o 5 p.p. w ciągu ostatnich pięciu lat. Eksperci Cushman & Wakefield oceniają, że zainteresowanie tym formatem spowoduje, że ten udział będzie nadal rósł w nadchodzących latach.
Parki handlowe nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Rozwój tego typu obiektów koncentruje się przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, do 10 tys. mieszkańców, gdzie deweloperzy przygotowują projekty o powierzchni do 2,5 tys. mkw. Rozbudowywane są również duże, udane projekty w większych miastach – podaje Jan Čížek, head of Retail Warehousing, Cushman & Wakefield.
Największym projektem ukończonym w 2023 roku w Czechach była rozbudowa parku handlowego S1 Center Přerov o dodatkowe 17,2 tys. mkw.; park oferuje obecnie ponad 29 tys. mkw. powierzchni handlowej z 41 lokalami. Kolejnym dużym projektem była budowa parku handlowego OC Poříčí w Blansku, o powierzchni 6,9 tys. mkw. (prawie 20 sklepów). Trzecim co do wielkości projektem zakończonym w zeszłym roku był park handlowy Strakonická w Czeskich Budziejowicach, z 12 lokalami na powierzchni 6 tys. mkw.
Ubiegłoroczny wolumen oddanych do użytku parków handlowych przekroczył długoterminową średnią roczną o ponad 30 proc. i jest drugim najwyższym rocznym wolumenem w ciągu ostatnich 10 lat – zaraz po rekordowym roku 2021. Deweloperzy parków handlowych są w stanie znacznie szybciej reagować na zmiany rynkowe i zwiększone zapotrzebowanie najemców na powierzchnię niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych centrów handlowych. Są znacznie bardziej elastyczni dzięki temu, że budowa parku handlowego trwa zwykle do 12 miesięcy, podczas gdy budowa centrum handlowego zajmuje od dwóch do trzech lat – tłumaczy Jan Čížek.
Oferta najemców w parkach handlowych koncentruje się przede wszystkim na artykułach codziennego użytku – składa się głównie z sieci sprzedających artykuły spożywcze, kosmetyki, sprzęt AGD i wyposażenie domu, a także z dyskontów.
W większości miast powiatowych obserwujemy obecnie także zwiększone zainteresowanie nową powierzchnią ze strony operatorów fast foodów – zauważa Jan Čížek.
Deweloperzy w Czechach przygotowują kolejne parki handlowe. Jeśli wszystkie planowane projekty zostaną ukończone zgodnie z planem, łączna powierzchnia tych obiektów może wzrosnąć o ponad 400 tys. mkw. do 2025 roku.
Zainteresowanie inwestorów parkami handlowymi również nie słabnie, ponieważ zainteresowanie najemców oferuje stabilne stopy zwrotu z czynszów – a koszty są niższe niż w tradycyjnych centrach handlowych. W związku z tym wielu dużych czeskich inwestorów skupia się na tym sektorze, nie tylko w Czechach, ale także za granicą – we wrześniu 2023 roku roku fundusz ZDR Investments kupił park handlowy w Rijece w Chorwacji, a grupa BHM zainwestowała kwotę w 10 parków handlowych w Polsce.
W ubiegłym roku w parki handlowe w Czechach zainwestowano ponad 2 mld koron czeskich. Z informacji uzyskanych od deweloperów wynika, że negocjowana jest sprzedaż kolejnych nowo ukończonych parków handlowych – podaje Jiří Kristek, head of the Industrial and Retail Warehousing Team, Cushman & Wakefield.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...