Polska Stabilizacja na rynku magazynowym
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneZasoby rynku magazynowego w minionym roku wzrosły o 12 proc. względem 2022 roku i szacowane były na ponad 31,7 mln mkw. Aktywność deweloperów była drugim pod względem wielkości zrealizowanym wolumenem po rekordowym 2022 roku, a na rynek trafiło 3,7 mln mkw.
Stabilny wzrost sektora, chociaż nie tak dynamiczny jak podczas pandemii, jest silnie związany z kilkoma czynnikami. Za inwestowaniem w Polce przemawia strategiczna lokalizacja w centralnej części Europy, jak również wciąż konkurencyjne stawki wynagrodzeń i zachęty dla przyszłych inwestorów – komentuje Szymon Sobiecki, konsultant w dziale badań rynku, Knight Frank.
Biorąc pod uwagę główne obszary koncentracji, największy wolumen zrealizowano na rynkach wschodzących (900 tys. mkw.), a następnie w warszawskim obszarze koncentracji (700 tys. mkw.) oraz na Górnym Śląsku (600 tys. mkw.). Największymi oddanymi do użytku projektami były Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz (146 tys. mkw.), Panattoni Park Wrocław Logistics Sount Hub (125 tys. mkw.) oraz DL Invest Psary (120 tys. mkw.).
Prognozy względem dalszego wzrostu rynku magazynowego są dobre. Na koniec 2023 roku w realizacji znajdowało się 2,8 mln mkw. nowoczesnej powierzchni logistycznej. W samym IV kwartale 2023 roku inwestorzy rozpoczęli projekty o powierzchni 830 tys. mkw. Warto jednocześnie dodać, że połowa powierzchni w budowie jest już zabezpieczona umowami najmu – podkreśla Szymon Sobiecki.
W IV kwartale 2023 roku aktywność najemców zanotowała 25-procentowy wzrost zarówno względem III kwartału, jak i analogicznego okresu w 2022 roku.
Zainteresowanie najemców powierzchnią magazynowo-logistyczną utrzymuje się na stabilnym poziomie. Popyt w 2023 roku wyniósł ponad 5,6 mln mkw., a imponujący wynik ustąpił jedynie dwóm rekordowym dotychczas latom w 2021 i 2022 roku. Na celowniku firm znalazły się w większości obiekty zlokalizowane w kluczowych obszarach koncentracji: Warszawa, Dolny Śląsk i Górny Śląsk. To tam podpisane umowy dotyczyły blisko 60 proc. całkowitego wolumenu – wyjaśnia Przemysław Jankowski, dyrektor działu wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Knight Frank.
W strukturze umów na rynku magazynowym połowę wynajętej powierzchni stanowiły nowe umowy. Renegocjacje odpowiadały za 40 proc. umów, a na ekspansje przypadło 10 proc. udziału w całkowitym wolumenie.
Niższy popyt w 2023 roku w porównaniu do poprzedniego roku oraz część zrealizowanej na zasadzie spekulacyjnym powierzchni, która nie została jeszcze skomercjalizowana, wiązały się ze wzrostem współczynnika pustostanów. Na koniec grudnia osiągnął poziom 7,4 proc., co było wynikiem wyższym o 3,3 proc. względem analogicznego okresu w 2022 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...