Polska Dobra passa w handlówce trwa
Powierzchnie handlowe i rozrywkoweDobrym rezultatom po stronie podaży towarzyszy niesłabnące zainteresowanie ze strony nowych marek, a także dobre wyniki sprzedaży detalicznej, odwiedzalności centrów handlowych i ich obrotów. W II kwartale 2024 deweloperzy oddali do użytku około 124 tys. mkw. powierzchni handlowej, która obejmowała osiem nowych inwestycji, trzy rozbudowy istniejących obiektów oraz dwie przebudowy.
Okres pomiędzy kwietniem a czerwcem to niezwykle intensywny czas dla polskiego sektora nieruchomości handlowych. W II kwartale rynek wzbogacił się o parki handlowe otwarte w Jastrzębiu-Zdroju, Olsztynie, Świebodzinie, Tychach, Zawierciu i Zgorzelcu. Ponadto działalność rozpoczęła Galeria Starówka w Lesznie oraz Castorama w Białej Podlaskiej. Dodatkowo w tym czasie zakończyła się rozbudowa Dekady w Grójcu oraz parku Nowa Górna w Łodzi. Z kolei przebudowie uległy trzy budynki po dawnym sklepie Tesco, których miejsce zajęły dwa parki handlowe i Leroy Merlin w Poznaniu. W rezultacie całkowita nowoczesna powierzchnia handlowa w Polsce sięga już 16,4 mln mkw., a do końca tego roku rynek prawdopodobnie powiększy się jeszcze o kolejne około 250 tys. mkw. – komentuje Ewelina Staruch, senior analyst, Cushman & Wakefield.
Jak wynika z danych Cushmana, na koniec czerwca w budowie pozostawało około 400 tys. mkw. powierzchni, która zostanie oddana do użytku w latach 2024-2026. Z tego 300 tys. mkw. powierzchni w budowie przełoży się na 29 nowych obiektów, a pozostałe 100 tys. mkw. przypadnie na rozbudowy i przebudowy istniejących obiektów. Obecnie prowadzone są rozbudowy dziewięciu budynków handlowych, m.in. Designer Outletu Kraków, Bramy Pomorza w Chojnicach i Galerii Hosso w Policach. Najwięcej powierzchni najmu będącej obecnie w budowie dostarczy Nowa Sukcesja w Łodzi (35 tys. mkw.), park handlowy Silwana w Gorzowie Wielkopolskim (26 tys. mkw.) i BIG Ostróda (25 tys. mkw.).
W II kwartale roku polski rynek handlowy przywitał trzy nowe brandy, a wszystkie otwarcia miały miejsce w Warszawie. Debiutu doczekała się piekarnia Luca wywodząca się z Rumunii, która na swoją pierwszą lokalizację wybrała budynek Polna Corner. Ponadto w stolicy pojawił się nowy craft bar Veselka z Ukrainy debiutujący w Browarach Warszawskich, a w Fabryce Norblina otworzył się pierwszy sklep stacjonarny Answear.com.
Dynamika sprzedaży detalicznej w II kwartale 2024 roku była dodatnia i według najnowszych danych opublikowanych przez GUS wyniosła 4,1 proc. rok do roku w kwietniu oraz 5 proc. rok do roku w maju. Dla porównania, II kwartał poprzedniego roku notował wysokie spadki sięgające -7,3 proc. w kwietniu i -6,8 proc. w maju. Ten pozytywny trend na pewno nie umknie uwadze marek konsumenckich i może skłonić je do bardziej śmiałych planów ekspansji o kolejne lokalizacje na mapie handlowej Polski – dodaje Ewelina Staruch.
Badając sprzedaż detaliczną w cenach stałych w maju 2024 roku, można zauważyć, że najwyższe wzrosty względem maja poprzedniego roku wystąpiły w przypadku kategorii Pojazdy samochodowe, motocykle i ich części (+23,8 proc.) oraz grupy Pozostałe (23,5 proc.). Farmaceutyki, kosmetyki i sprzęt ortopedyczny osiągnęły dodatnią dynamikę na poziomie 10,2 proc. Kategorią notującą wysokie spadki w 2023 była z kolei Prasa i książki, lecz w 2024 obserwowane są w jej przypadku wzrosty sprzedaży detalicznej (w maju o +1,5 proc. rok do roku). Rokroczne spadki wystąpiły natomiast w kategorii Tekstylia, odzież i obuwie (-13,5 proc.), Meble, RTV i AGD (-8,4 proc.) oraz Żywność, napoje i wyroby tytoniowe (-1 proc.).
Wskaźnik nastrojów konsumenckich ulega systematycznej poprawie, więc można spodziewać się, że kategorie szczególnie ważne dla centrów handlowych, czyli przede wszystkim Tekstylia, odzież i obuwie odbiją się w kolejnych miesiącach – tłumaczy Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research, Cushman & Wakefield.
Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej w maju wyniósł 8,6 proc. W I połowie roku poziom e-commerce w poszczególnych miesiącach nie spadł poniżej 8 proc.
Spośród dziewięciu wyodrębnionych przez GUS kategorii, najwyższy odsetek sprzedaży przez internet wyróżnia Prasę, książki (23,3 proc.) oraz Tekstylia, odzież i obuwie (23 proc.). Warto zauważyć, że sektor mody z powodzeniem funkcjonuje w omnichannelowej formule i większość marek odzieżowych dostosowała już swoje kanały dystrybucji do zachowań konsumenckich. Ponadto odwiedzalność w centrach i parkach handlowych pomiędzy kwietniem a czerwcem wyniosła średnio około 430 tys. klientów w przeliczeniu na jeden obiekt, co w porównaniu do 2023 stanowi 5-procentowy wzrost liczby odwiedzających w skali roku, zaś zestawiając 2022 rok wzrost ten wyniósł 16 proc. Najlepsze wskaźniki zmian odwiedzalności rok do roku odnotowały najmniejsze centra poniżej 20 tys. mkw. powierzchni najmu oraz te największe, liczące ponad 60 tys. mkw. – dodaje Ewa Derlatka-Chilewicz.
W kwietniu 2024 średnie obroty najemców centrów handlowych sięgnęły aż 1084 zł netto na mkw., a w maju przekroczyły 1050 zł netto. Obroty w II kwartale 2024 roku były nominalnie średnio wyższe o 2 proc. w porównaniu do 2023 roku, a po uwzględnieniu inflacji realne średnie obroty odpowiadają zeszłorocznym poziomom. Podobnie jak w przypadku odwiedzalności najmniejsze i największe centra handlowe odnotowały najlepsze wyniki (roczne, realne wzrosty odpowiednio o 5 proc. i 2 proc.).
Analizując stawki czynszów w obiektach “prime”, można zaobserwować ich systematyczny wzrost spowodowany indeksacją o wskaźnik inflacji na początku roku oraz niesłabnącym zainteresowaniem najemców flagowymi lokalami. W II kwartale średnie czynsze wzrosły w centrach i parkach handlowych oraz przy ulicach handlowych o około 15 proc. w skali roku – podsumowuje Paulina Bauer, head of Retail Asset Services, Cushman & Wakefield.
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...