EN

Polska REIT-y na ratunek

Rynek inwestycyjny i finansowy
Cushman & Wakefield szacuje wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w I półroczu 2024 roku na 1,76 mld euro. To wzrost sięgający blisko 80 proc. w stosunku do I połowy 2023 roku.

Na rynku widać ożywienie wśród funduszy, w tym inwestorów z polskim kapitałem, a według prognoz Cushmana ten rok ma szansę zamknąć się wolumenem inwestycyjnym o wartości 4 mld euro.

W I półroczu zaobserwowaliśmy wyraźne odbicie sektora nieruchomości komercyjnych, a ponad 1,7 mld euro w transakcjach inwestycyjnych oznacza nie tylko prawie 80-procentowy wzrost rok do roku, ale też ponad 50 proc. wzrostu w porównaniu do analogicznego okresu 2022. Dobry wynik na rynku kapitałowym to rezultat obniżających się stóp procentowych i lepszych nastrojów gospodarczych, co dodatkowo motywuje kupujących do inwestowania w nieruchomości. Warto przy tym podkreślić, że wachlarz aktywnych na rynku funduszy jest coraz szerszy, a sektor obserwuje transakcje również z udziałem polskiego kapitału. Polscy inwestorzy wypełniają niszę przy mniejszych umowach sprzedaży, już nie tylko inwestując w projekty deweloperskie, ale także w gotowe projekty komercyjne. Liczymy, że te pozytywne trendy się utrzymają – komentuje Krzysztof Misiak, dyrektor zarządzający Cushman & Wakefield w Polsce.

I połowa 2024 roku przyniosła duże zaangażowanie kapitału z Wielkiej Brytanii, który odpowiadał za 35 proc. wolumenu (przede wszystkim w ramach jednej dużej transakcji). Na rynku widać też nadal silną pozycję inwestorów z Czech (19 proc.), a także rosnący udział wcześniej wspomnianego rodzimego kapitału i graczy ze Skandynawii – obie te grupy inwestorów odpowiadały za około 9 proc. sfinalizowanych transakcji. Przykładem aktywności polskiego kapitału był m.in. zakup biurowca Rzymowskiego 34 w Warszawie przez A&A Holding czy też nabycie Warta Tower przez Cornerstone IM.

Mijający rok nadal jest zdominowany przez transakcje typu value-add, na rynku natomiast widać pierwsze umowy typu core+. Zwiększeniu ich udziału będzie sprzyjać większa stabilizacja stóp procentowych, co ponownie przyciągnie największych międzynarodowych graczy. Póki co prognozujemy, że tegoroczny wolumen inwestycyjny osiągnie 4 mld euro, osiągając tym samym prawie dwukrotny wzrost względem 2023 oraz 75 proc. pięcioletniej średniej – dodaje Paweł Partyka, head of Capital Markets Poland, Cushman & Wakefield.

Według szacunków Cushmana wolumen inwestycyjny na rynku biurowym osiągnął z końcem czerwca wartość przewyższającą 800 mln euro.

Umowy dotyczące aktywów biurowych zanotowały tym samym aż czterokrotny wzrost rok do roku, a największa aktywność kupujących przypadła na II kwartał. Za dobry prognostyk możemy też uznać wzrost liczby perspektywicznych, konkretnych negocjacji pomiędzy sprzedającymi i kupującymi. Potwierdza to mocne fundamenty polskiego rynku biurowego, który pozostaje liderem CEE pod względem skali, jakości i dywersyfikacji produktów z tego segmentu. Kolejne miesiące powinny przynieść wzrost liczby transakcji w tym sektorze, tym bardziej, że stopy procentowe i yieldy ustabilizowały się zgodnie z przewidywaniami spadków. To ostatni dzwonek, aby zawalczyć o najlepsze produkty zanim na rynek wrócą najwięksi inwestorzy – mówi Marcin Kocerba, partner w Dziale Capital Markets w Cushman & Wakefield w Polsce.

W Warszawie pierwszą transakcją typu prime/core od 2022 roku była sprzedaż Studio B przez SKANSKA do Stena Real Estate AB. Uwagę kupujących w minionym półroczu przyciągnęły też regiony. Dla przykładu, SKANSKA sprzedała Nowy Rynek E w Poznaniu do Eastnine AB. Z kolei w Gdańsku Greenstone AM kupił od Torus większość udziałów w biurowcu FORMAT, a w Szczecinie sprzedał Lastadia Office do francuskiego funduszu zależnego od Arkéa.

Z kolei wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym osiągnął wartość prawie pół miliarda euro.

I półrocze 2024 roku na rynku handlowym wolumenowo wyprzedziło już cały ubiegły rok, a wydaje się, że najlepsze jest cały czas przed nami. Z naszych obserwacji wynika, że sektor handlowy ma dużą szansę zdominować tegoroczny wynik na równi z biurami. Duże zainteresowanie aktywami handlowymi obserwujemy w całej Europie, co pozwala twierdzić, że handel na dobre wrócił na należne mu miejsce i coraz częściej jest alternatywą dla nieruchomości magazynowych czy biurowych w strategiach funduszy inwestycyjnych – tłumaczy Paweł Partyka.

Wartość transakcji z udziałem obiektów magazynowych osiągnęła w I połowie 2024 roku 294 mln euro, notując tym samym spadek o 33 proc. rok do roku. Co ciekawe, jak zauważają eksperci Cushmana, to zwłaszcza w tym segmencie widoczny jest napływ inwestorów powracających, jak i całkiem nowych graczy poszukujących okazji inwestycyjnych.

Duże zainteresowanie magazynami, czego na razie nie pokazują wyniki po stronie transakcji, jest świetnym prognostykiem na szybkie powrócenie do wysokich wolumenów już w 2025 roku. Najbliższe miesiące natomiast będą stały pod znakiem umów z kupującymi, których na polskim rynku nie widzieliśmy od dłuższego czasu lub dla których będzie to pierwsza transakcja na naszym rynku. Jednym z głównych czynników wpływających na zainteresowanie polskimi magazynami jest ich jakość. Według prognoz Cushman & Wakefield, całkowite zasoby rynku zbliżają się do poziomu 35 mln mkw., z czego aż 40 proc. stanowić będą projekty ukończone pomiędzy 2021 a 2024 rokiem. Oznacza to że nasz rynek składa się głownie z nowoczesnych, zgodnych ze standardami zrównoważonego rozwoju produktów, które są szczególnie pożądane przez inwestorów – wyjaśnia Paweł Partyka.

Rozwiązaniem, które dodatkowo zaktywizowałoby rynek nieruchomości komercyjnych i zwiększyłoby obecność polskiego kapitału, byłoby wprowadzenie struktur dywidendowych typu REIT, bardzo popularnych na rynkach dojrzałych, np. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii. Fundusze dywidendowe stanowią tam jeden z głównych elementów inwestowania w nieruchomości, a ich kapitalizacja sięga ponad 600 mld dolarów w USA, 57 mld euro w Wielkiej Brytanii czy też prawie 50 mld euro we Francji.

Dotychczas o REIT-ach mówiło się głównie w kontekście transakcji na rynku mieszkaniowym. A tej, jak wynika z danych Cushman & Wakefield, osiągały w pierwszym półroczu 2024 wartość 130 mln euro , czyli więcej niż w całym ubiegłym roku. Jak jednak zauważają eksperci, REIT-y powinny być instrumentem zdywersyfikowanym, który umożliwi inwestowanie w różne typy aktywów. Na szczęście podobnie myśli ustawodawca.

W obecnie przygotowywanym projekcie polskiego REIT ustawodawca wprowadza wehikuł inwestycyjny w postaci spółki akcyjnej SINN „Spółka Inwestowania w Najem Nieruchomości”, która musi być notowana na giełdzie, a przedmiotem inwestycji mają być budynki z mieszkaniami na wynajem, domy studenckie, opieki, budynki biurowe, magazynowe i handlowe. Spółka taka będzie podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego z najmu nieruchomości i zbycia nieruchomości przy jednokrotnym preferencyjnym opodatkowaniu w wysokości 10 proc. od wypłaconej dywidendy. Warunek uzyskania statusu takiej spółki to generowanie 90 proc. przychodów z najmu lub sprzedaży nieruchomości wynajmowanej co najmniej przez 12 miesięcy – tłumaczy Mira Kantor-Pikus, MRICS, EMBA, dyrektorka Doradztwa Kapitałowego, Dłużnego i Alternatywnych Inwestycji, Cushman & Wakefield.

Zdaniem ekspertki, REIT-y pozwolą stworzyć alternatywny sposób długoterminowego oszczędzania i inwestowania dla inwestorów indywidualnych w porównaniu z lokatami, obligacjami skarbowymi i własnymi małymi inwestycjami mieszkaniowymi, a także stworzy interesujący instrument dla funduszy emerytalnych i ubezpieczycieli. Kluczowymi czynnikami sukcesu projektów REIT będzie uczestnictwo doświadczonych graczy rynku inwestycyjnego – funduszy, deweloperów oraz doradców nieruchomościowych, a także stworzenie wynagrodzenia dla zarządzających uzależnionego od efektu istotnego dla akcjonariuszy, czyli od wypracowanego dochodu.

Ostatnie nowości

Style i wnętrza

Polska Unum na trzech piętrach Studia B

schedule 16 września 2024
Opr./edited by MR

Warszawska centrala i dwa oddziały firmy Unum Życie przeprowadziły się do nowej siedziby w biurowcu Studio B na Woli. Za projekt przestrzeni w duchu wartości Unum odpowiada katowickie studio Cobu Design. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dyskont i moda w Białymstoku

schedule 16 września 2024
Opr./edited by MR

W ofercie Smart Outlet Center w Białymstoku pojawiły się nowe sklepy - Tedi i Esotiq, które zajęły łącznie około 900 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Handlowy ekosystem na Młocinach

schedule 16 września 2024
Opr./edited by MR

W należącej do EPP i Echo Investment warszawskiej Galerii Młociny od początku roku podpisano umowy z nowymi najemcami, którzy zajmą łącznie przestrzeń o powierzchni ponad 3,2 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska NoVa Park wciąż jest eko

schedule 16 września 2024
Opr./edited by JC

Centrum handlowe NoVa Park ponownie uzyskało certyfikację BREEAM In-Use. Obiekt zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim najwyższe wyniki otrzymał w kategoriach dotyczących trwałości projektu oraz gospodarowania terenem i ekologii.

Infrastruktura

Rumunia Więcej energii dla Rumunii

schedule 16 września 2024
Opr./edited by MR

Spółka Photon Energy zakończyła budowę i podłączyła do sieci elektrownię fotowoltaiczną Făget 3 o mocy 7,5 MWp w Rumunii.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Magazynowe Kujawy rosną w siłę

schedule 16 września 2024
Opr./edited by JC

Jak podają eksperci JLL, w I półroczu 2024 całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce wyniósł 2,6 mln mkw. To trzeci najlepszy wynik dla tego okresu, zaraz po rekordowych latach 2021 i 2022.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Nieruchomości jako usługa

schedule 16 września 2024
Opr./edited by MR

Jak podkreślają eksperci Urban Land Institute, dziś nie ma już czegoś takiego jak pasywna inwestycja w nieruchomości.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Amazon ruszył w Gorzyczkach

schedule 16 września 2024
Opr./edited by MR

Amazon uruchomił w Gorzyczkach trzecie centrum logistyczne w woj. śląskim, po Sosnowcu i Gliwicach. Powierzchnia centrum, które jest 11. obiektem Amazona w Polsce, to 211 tys. mkw.

Hotele

Polska AC Hotel zawinie do Portu Praskiego

schedule 16 września 2024
Opr./edited by MR

W zrewitalizowanej kamienicy Karola Mintera na terenie Portu Praskiego za dwa lata otwarty zostanie pierwszy w Warszawie czterogwiazdkowy hotel marki AC Hotel, brandu z grupy Marriott International. Operatorem obiektu będzie Dobry Hotel.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Refield ma plany na Środę

schedule 16 września 2024
Opr./edited by JC

Refield rozpoczyna realizację pierwszego parku handlowego w Środzie Wielkopolskiej. Pasaż Średzki ma być gotowy w 2026 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Alioth na wysokościach

schedule 16 września 2024
Opr./edited by JC

Grupa Alioth powiększy grono lokatorów Varso Tower. Zajęcie biura na 44. piętrze obiektu firma planuje na wiosnę 2025 roku.

Wydarzenia

Polska Maluchy, syrenki i polonezy na Żeraniu

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Na terenie planowanej przez Okam inwestycji F.S.O. Park na warszawskiej Pradze Północ, oficjalnie otwarto "Wystawę w Fabryce". Obejmuje ona ponad 300 eksponatów, m.in. pojazdy wyprodukowane w byłej Fabryce Samochodów Osobowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lajkonik rusza na Medweckiego

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Oferta centrum handlowego Nowe Czyżyny w Krakowie niebawem wzbogaci się o piekarnię i kawiarnię Lajkonik. Otwarcie lokalu zaplanowano na listopad tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sportowo w krakowskim outlecie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Marka New Balance wybrała jako lokalizację swojego kolejnego sklepu powstający u zbiegu ulic Nowohuckiej i Galicyjskiej Designer Outlet Kraków.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Drony nad Vlněną

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

CTP otworzyło biurowiec Building I, który powstał na terenach poprzemysłowych w brneńskim kompleksie Vlněna. Budynek, zaprojektowany przez studio architektoniczne acht, oferuje innowacyjne technologie, w tym lądowisko dla dronów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy dyskont i domowe zoo w Olsztynie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Należący do EPP Power Park Olsztyn rozszerzył portfolio najemców o Action i Maxi Zoo. Sklepy nowych najemców zajmują łącznie ponad 1,6 tys. mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W klimacie denim

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców warszawskiego centrum handlowego Blue City dołączył salon sieci C&A. Będzie to siódmy sklep marki w stolicy.

Eurobuild CEE

Polska Wrześniowe wydanie "Eurobuildu" już do czytania!

schedule 13 września 2024
Eurobuild CEE

Wrześniowy "Eurobuild" jest już dostępny w wersji drukowanej i online – jak zawsze pełen komentarzy i analiz ekspertów, ciekawych tematów i najnowszych wiadomości. Zapraszamy do lektury!

Rynek mieszkaniowy

Polska Inpro gotowe na drugą połowę roku

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Łączny przychód ze sprzedaży netto grupy kapitałowej Inpro w I połowie 2024 roku wyniósł blisko 137 mln zł. Był o 12 proc. niższy w odniesieniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w biurach na Podgórzu

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Apollo-Rida, właściciel i zarządca kompleksu biurowego Equal Business Park w Krakowie, przedłużył część umów najmu, obejmujących łącznie ponad 5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 12 września 2024

Citylink sprzedaje grunt w Łodzi

CL Property, polski deweloper specjalizujący się w wielofunkcyjnych powierzchniach przemysłowo-logistycznych, poinformował o transakcji z DSV dotyczącej projektu Citylink Łódź. Na nieruchomości o powierzchni 5,7 ha zlokalizowanej przy ul. Zakładowej powstanie nowe centrum logistyczne DSV.

schedule 12 września 2024

Ożywienie w biurach i handlu

Jak podaje JLL, w I połowie 2024 polski rynek inwestycyjny odnotował znaczny wzrost aktywności. Pomimo utrzymujących się wyzwań związanych z kosztami kapitału, odnotowano powrót dużych transakcji, co sugeruje potencjalny koniec fazy spowolnienia.

schedule 11 września 2024

Setki milionów na zieloną transformację

Grenevia zawarła umowę kredytową z konsorcjum banków na kwotę 850 mln zł. Środki zapewnią finansowanie zielonej transformacji grupy i zastąpią aktualne bankowe źródła finansowania oraz obligacje o łącznej wartości około 930 mln zł.

schedule 11 września 2024

Greykite zaczyna zakupy w Polsce

Greykite European Real Estate Fund rozpoczął swój program inwestycyjny od nabycia portfela nieruchomości logistycznych w Polsce. Trzy kupione obiekty mają łącznie powierzchnię 142 tys. mkw.

schedule 09 września 2024

Matexi wraca na Grzybowską

Firma Matexi Polska zakupiła działkę o powierzchni 0,33 ha przy ul. Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Wcześniej właścicielem działki była firma deweloperska Dantex.

schedule 09 września 2024

NGI kupuje w Zgorzelcu

Newgate Investment sfinalizował akwizycję gotowego parku handlowego w Zgorzelcu o powierzchni ponad 5,4 tys. mkw. GLA. Sprzedającym był inwestor i deweloper Smart Park Poland.

schedule 05 września 2024

Sunly z finansowym doładowaniem

Producent energii odnawialnej Sunly pozyskał 300 mln euro, czyli ponad 1,2 mld zł finansowania dłużnego na przyspieszenie budowy parków solarnych, wiatrowych i hybrydowych wraz z magazynami energii o łącznej mocy 1,3 GW na terenie Polski i krajów bałtyckich.

schedule 05 września 2024

Garbe inwestuje w brownfield

Garbe, w ramach spółki joint venture z funduszem zarządzanym przez BlackRock, nabyło teren typu brownfield o powierzchni prawie 200 tys. mkw. w Salzgitter w Dolnej Saksonii.

schedule 03 września 2024

KGAL na wiedeńskich zakupach

CA Immo sprzedało biurowiec ViE w centrum Wiednia. Nabywcą w pełni wynajętego obiektu jest niemiecka spółka KGAL.

schedule 02 września 2024

Kupili w Berlinie i będą modernizować

Empira Group nabyła portfel nieruchomości w Berlinie. Transakcja obejmuje sześć wielorodzinnych budynków mieszkalnych, a także nieruchomości komercyjne i mieszkalne w dzienicach Neukölln, Kreuzberg i Wedding. 

schedule 30 sierpnia 2024

CTP rośnie na Pomorzu

CTP zakupiło działkę o powierzchni 140 tys. mkw. zlokalizowaną na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego – parku przemysłowego znajdującego się w sąsiedztwie terminalu kontenerowego.

schedule 30 sierpnia 2024

Transakcja energetyczna w Wielkopolsce

Greenvolt Power sfinalizował sprzedaż kompleksu fotowoltaicznego Opalenica o mocy 22 MW w woj. wielkopolskim.

schedule 29 sierpnia 2024

Santander finansuje budowę przy lotnisku

Panattoni pozyskało finansowanie na budowę City Logistics Warsaw Airport IV. Kredytu w wysokości 17,25 mln euro udzielił Santander Bank Polska.

schedule 26 sierpnia 2024

Afi buduje nie tylko mieszkania

Afi Europe Poland do końca 2024 roku planuje wprowadzić do oferty około 900 lokali w ramach platformy PRS Afi Home, jest także w trakcie realizacji biurowca Office House.

schedule 23 sierpnia 2024

W oczekiwaniu na nowe inwestycje

W ostatnich miesiącach odnotowany został skok wartości transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, ale nowych inwestycji wciąż brakuje – sytuację rynkową oceniają eksperci agencji Walter Herz. 

schedule 22 sierpnia 2024

Eika kupuje krakowski biurowiec

Litewski fundusz Eika Real Estate Fund nabył biurowiec .Big w Krakowie. Głównym najemcą budynku jest State Street Bank.

schedule 22 sierpnia 2024

BTS Warsaw West w nowych rękach

Platforma logistyczna Trademarc sprzedała magazyn w podwarszawskim Teresinie. Powierzchnia obiektu typu BTS wynosi prawie 37,6 tys. mkw.

schedule 22 sierpnia 2024

Stabilizacja ze wzrostem w perspektywie

Jak pokazuje raport BNP Paribas Real Estate Poland, pomimo utrzymujących się wysokich stóp procentowych i napięć geopolitycznych, rosnące zainteresowanie inwestorów, zwłaszcza w sektorze handlowym, wskazuje na stabilizację oraz na zbliżające się ożywienie. 

schedule 21 sierpnia 2024

Afi kupuje od Develii we Wrocławiu

Develia podpisała przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości przy ul. Kolejowej we Wrocławiu ze spółką zależną od Afi Europe. Cenę sprzedaży ustalono na 50,5 mln zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2024 roku.

schedule 20 sierpnia 2024

REIT-y na ratunek

Cushman & Wakefield szacuje wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w I półroczu 2024 roku na 1,76 mld euro. To wzrost sięgający blisko 80 proc. w stosunku do I połowy 2023 roku.

Wydanie 9 (291) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie