Czechy Nearshoring i wysokie czynsze w regionie Pragi
Powierzchnie magazynowe i produkcyjneW całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej popyt jest napędzany głównie przez firmy produkcyjne, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej. Jak podaje Cushman & Wakefield, w Czechach finalizowanych jest kilka transakcji typu nearshoring, w ramach których coraz więcej działań produkcyjnych przenoszonych jest bliżej klientów końcowych.
W II kwartale tego roku wolumen projektów w budowie w Czechach spadł o około 25 proc. w porównaniu z II kwartałem 2022 roku. Wynika to głównie z ostrożniejszego planowania nowych inwestycji i unikania projektów spekulacyjnych w niesprawdzonych lokalizacjach. W Europie odnotowano jeszcze ostrzejszy spadek, średnio o 30 proc.
Czechy pozostają jednym z krajów o najniższym wskaźniku pustostanów - w II kwartale 2024 roku wzrósł on do 2,9 proc. W Europie tylko Holandia miała na koniec czerwca tego roku niższy poziom wolnych powierzchni. Cushman & Wakefield zwracają jednak uwagę, że dla Czech oznacza to wzrost wskaźnika, trzeci kwartał z rzędu. Zmianę widać nie tylko w nowo ukończonych projektach, które nie mają jeszcze swoich najemców, ale również w już istniejących obiektach, w których pojawiają się wolne powierzchnie. W Pradze i okolicach wskaźnik pustostanów w II kwartale 2022 roku wynosił prawie zero (około 14 tys. mkw. dostępnej powierzchni), podczas gdy obecnie podaż wolnej powierzchni wzrosła do prawie 80 tys. mkw. Wyższy udział dostępnej powierzchni wynika również z dłuższych procesów decyzyjnych ze strony potencjalnych najemców. Popyt na powierzchnię wciąż jednak przewyższa podaż, więc jak oceniają eksperci Cushman & Wakefield, nie należy spodziewać się drastycznego wzrostu wskaźnika pustostanów, co potwierdzają statystyki z innych rynków europejskich.
W czasie pandemii czynsze w Pradze i okolicach przekroczyły średnią europejską, a niektóre wzrosły nawet o 80 proc. docierając do poziomów niektórych rynków przemysłowych w Niemczech. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej następuje obecnie korekta i stabilizacja czynszów, podczas gdy stawki w najlepszych lokalizacjach w Europie Zachodniej nadal rosną. Cushman & Wakefield w perspektywie długoterminowej spodziewa się niewielkiego wzrostu czynszów na rynkach europejskich, na co wpływ będą miały przeciągające się procesy wydawania pozwoleń, deficyt gruntów pod zabudowę oraz rosnące koszty budowy.
W II połowie 2024 roku eksperci spodziewają się wzrostu liczby transakcji inwestycyjnych w nieruchomości przemysłowe w skali całej Europy. Podobny trend obserwowany jest w Czechach, gdzie nieruchomości przemysłowe są siłą napędową rynku inwestycyjnego.
Nieruchomości przemysłowe są na celowniku inwestorów, a negocjacje w sprawie sprzedaży niektórych dużych projektów przemysłowych już trwają. Inwestorzy są zainteresowani przede wszystkim produktami typu core-plus i value-added, szczególnie w pożądanych lokalizacjach z perspektywą wzrostu czynszów. Standardy ESG odgrywają coraz ważniejszą rolę dla inwestorów, bezpośrednio wpływając na ostateczne decyzje – komentuje Jiří Kristek, partner, head of Industrial and Retail Warehousing, Cushman & Wakefield.
W 2023 roku w Czechach sfinalizowano 10 transakcji przemysłowych o łącznej wartości nieco poniżej 140 mln euro, w porównaniu z 13 transakcjami o wartości ponad 350 mln euro w 2022 roku. W I połowie tego roku sfinalizowano pięć transakcji przemysłowych o łącznej wartości 146 mln euro.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...