Polska Zdecydowane ożywienie w inwestycjach
Rynek inwestycyjny i finansowyJak wskazują eksperci Avison Young, po kolejnej obniżce stóp procentowych przez EBC na rynku widać powrót dużych transakcji z udziałem kapitału instytucjonalnego. W III kwartale zawarto siedem transakcji portfelowych, które stanowią prawie 50 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego w III kwartale, dwie z nich przekroczyły 100 mln euro. Na rynek weszło trzech nowych inwestorów: Arete i Greykite, którzy nabyli magazyny w kluczowych ośrodkach magazynowych w Polsce, oraz Emira Property Fund, który kupił udziały DL Invest.
Podczas gdy w I połowie roku dominowały transakcje biurowe i handlowe, w III kwartale rynek magazynowy wyraźnie odbił, głównie dzięki trzem dużym transakcjom portfelowym. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami Avison Young, inwestycje biurowe na rynkach regionalnych również nabrały tempa, a ich całkowita wartość odpowiadała za ponad 20 proc. całkowitego wolumenu biurowego w I-III kwartale 2024 roku. Co więcej, w końcu powróciły również transakcje aktywami biurowymi typu ,,prime” w centrach miast - szwedzcy inwestorzy nabyli Studio B w Warszawie i Nowy Rynek E w Poznaniu.
Inwestycje w sektorze handlowym utrzymały dynamikę i koncentrowały się na parkach handlowych i obiektach typu convenience. Jednak sam wolumen w tym sektorze był zdominowany przez sprzedaż portfela centrów handlowych Cromwell, która odpowiadała prawie za 50 proc. wolumenu w sektorze w I-III kwartałach 2024 roku. Eksperci Avison Young podkreślają, że sektor handlowy przekroczył już cały wynik zrealizowany w 2023 roku i idzie do przodu.
Całkowity wolumen inwestycyjny od początku roku do końca III kwartału 2024 roku wyniósł 2,7 mld euro (965 mln euro w samym III kwartale). W tym okresie zanotowano 86 transakcji (wobec 57 transakcji w tym samym okresie w 2023 roku), z czego 14 było transakcjami portfelowymi (siedem sfinalizowanych w III kwartale 2024 roku), cztery przekroczyły wartość 100 mln euro.
Biura: powrót regionów
Inwestorzy nadal koncentrują się na aktywach biurowych w stolicy, jednak rynki regionalne również cieszą się dużym zainteresowaniem, odpowiadając za 23 proc. całkowitego wolumenu inwestycji biurowych w I-III kwartale 2024 roku. W Warszawie transakcje rozkładają się równomiernie - 38 proc. pod względem wolumenu w lokalizacjach centralnych i 38 proc. w strefach poza centrum miasta. Wreszcie na rynek powróciły transakcje typu „prime” w centrach miast - Stena Real Estate AB kupiła Studio B w Warszawie, a Eastnine nabyła Nowy Rynek E w Poznaniu. Natomiast cztery z dziewięciu transakcji w III kwartale miały miejsce w Mokotowskiej Strefie Biznesowej. Ponadto III kwartał 2024 roku wykazał potencjalny powrót transakcji typu „prime” ze stopami kapitalizacji poniżej 6 proc. Największymi transakcjami biurowymi pozostają udziały CPI sprzedane Sona Asset Management oraz zakup Studio B przez Stena Real Estate.
Całkowity wolumen inwestycyjny w trzech pierwszych kwartałach 2024 roku w sektorze biurowym wyniósł 999 mln euro. W sumie zanotowano 32 transakcje, wobec 11 transakcji w tym samym okresie w 2023 roku.
Magazyny wracają do łask
W I połowie 2024 roku rynek magazynowy doświadczył znacznego spowolnienia, a całkowity wolumen inwestycji spadł poniżej 300 mln euro. Jednak w III kwartale nastąpiło silne odbicie, a inwestycje magazynowe przekroczyły cały wynik z I półrocza. W okresie I-III kwartału 2024 roku sektor magazynowy odpowiadał za 27 proc. całkowitego wolumenu inwestycji, z pięcioma znaczącymi transakcjami portfelowymi. Dwie z nich, które przekroczyły próg 100 mln euro, zostały zawarte właśnie w III kwartale. Pod względem lokalizacji transakcji dominowała Wielka Piątka, która odpowiadała za ponad 75 proc. wolumenu w sektorze. Dodatkowo, w III kwartale na rynek weszło trzech nowych inwestorów: Greykite, który dokonał największej transakcji w sektorze, nabywając trzy Diamond Business
Parks na Śląsku, w Warszawie i w Polsce Centralnej; Emira Property Fund, nabywając część udziałów DL Invest oraz Arete, które kupiło Panattoni Park Zgorzelec w hubie dolnośląskim.
Całkowity wolumen sektora wyniósł w trzech pierwszych kwartałach 2024 roku 738 mln euro. W tym okresie zanotowano łącznie 18 transakcji.
Parki handlowe dalej na topie
Transakcje sektora handlowego osiągnęły łączny wolumen 614 mln euro w okresie I-III kwartału 2024 roku. Jak zaznaczają eksperci Avison Young, parki handlowe i obiekty typu convenience pozostają niezmiennie popularnymi aktywami i odpowiadały za ponad 50 proc. liczby transakcji sektora. Natomiast to centra handlowe wiodły prym pod względem wolumenu z udziałem 67 proc. Wśród transakcji były również te portfelowe, z których dwie dotyczyły centrów handlowych.
Na rynku handlowym pojawili się również dwaj nowi inwestorzy: Star Capital Finance z regionu CEE, który nabył sześć centrów handlowych do Cromwella oraz Emira Property Fund z siedzibą w RPA, który pozyskał udziały w portfelu DL Invest. Ponadto, zakup ponad 120 sklepów Żabka przez WP Carey był największą transakcją w sektorze handlowym w III kwartale. Warto zauważyć, że polscy inwestorzy zrealizowali 15 proc. wolumenu transakcji w sektorze, koncentrując się nadal na parkach handlowych i obiektach typu convenience i tym samym zaznaczając wyraźnie udział krajowego kapitału.
Avison Young pośredniczył od początku roku w trzech znaczących transakcjach – sprzedaży galerii handlowej Centrum Galardia w Starachowicach oraz dwóch parków handlowych - Aniołów Park w Częstochowie i Rock Park Przeworsk w Przeworsku.
Wiemy o wielu trwających transakcjach zarówno centrami handlowymi, jak i parkami handlowymi, poza takimi transakcjami jak centrum handlowe Magnolia Park we Wrocławiu i park handlowy Ozimska Park w Opolu, które zostały już sfinalizowane w październiku – dodaje Artur Czuba, associate director, Investment w Avison Young.
Całkowity wolumen sektora handlowego od początku roku do końca III kwartału wyniósł 614 mln euro. Zanotowano sześć transakcji portfelowych, a dwie z nich dotyczyły galerii handlowych. 13 na 21 transakcji sektora dotyczyło parków handlowych i obiektów typu convenience.
PRS i PBSA: rekordowa transakcja
W I-III kwartale 2024 roku na rynku inwestycji mieszkaniowych zawarto 10 transakcji na łączną kwotę około 320 mln euro. Dziewięć z nich dotyczyło sektora najmu prywatnego (PRS), a jedna dotyczyła sektora akademików prywatnych (PBSA). Warszawa nadal była liderem na rynku, z siedmioma transakcjami, podczas gdy pozostałe trzy miały miejsce na rynkach regionalnych – dwie w Krakowie (projekty Heimstaden Bostad i Xior Student Housing) i jeden we Wrocławiu (AFI Home). Wyróżniającą się transakcją w tym okresie była sprzedaż przez Dom Development projektu Metro Zachód, obejmującego 500 lokali PRS, co czyni ją największą jak dotąd transakcją w sektorze mieszkaniowym.
Podczas tegorocznego EXPO pozytywny nastrój był wyraźnie wyczuwalny. Polska nadal jest stabilnym i atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji w nieruchomości. Obserwujemy wchodzenie na rynek licznych nowych podmiotów i oczekujemy na powrót dużych funduszy instytucjonalnych. Wiele nieruchomości w różnych sektorach znajduje się obecnie na etapie ofertowania, due diligence, a nawet finalizacji. Sektor biurowy jest szczególnie aktywny, zwłaszcza w Mokotowskim Obszarze Biznesowym, a także na kilku rynkach regionalnych, ponieważ ceny są tam bardziej atrakcyjne dla kupujących. Parki handlowe dalej postrzegane są jako bezpieczne aktywa, bardzo popularne wśród inwestorów. W sektorze magazynowym transakcje sprzedaży i leasingu zwrotnego nabierają tempa – podsumowuje Marcin Purgal, senior director, Investment w Avison Young.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...