Polska Arche otwiera hotel w klasztorze
HoteleHistoria budynku, położonego 700 m od Odry, sięga XIX wieku. Arche nabyło obiekt w 2016 roku w drodze przetargu od Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Proces związany z rewitalizacją dawnego klasztoru zajął osiem lat, z czego aż pięć lat zajęły procedury i uzgodnienia formalne. W międzyczasie zmieniane były decyzje, a budynki popadały w coraz większą degradację. W trakcie remontu okazało się także, że destrukcji uległo posadowienie jednego z budynków i trzeba było je ręcznie wzmocnić, a to co najmniej dwukrotnie zwiększyło koszty tej inwestycji i przedłużyło ją o kilka kolejnych miesięcy. Przybliżony łączny koszt rewitalizacji wyniósł około 70 mln zł.
Dla nas to wyjątkowy projekt i jedyny taki, gdzie zetknęliśmy się z historią, a jednocześnie teraźniejszością. Pracowaliśmy wcześniej przy adaptacjach, fascynowało nas odkrywanie historii i detali architektonicznych czy pierwotnych funkcji, a tutaj mogliśmy nasze poszukiwania skonfrontować i przedyskutować z siostrami zakonnymi, które mieszkają w skrzydle, które nie zmieniło swojej formy od czasów powstania klasztoru. Znajduje się tam również przepiękna zadbana kaplica udekorowana w całości malowidłami ściennymi z kolorowymi witrażami i freskami, gdzie odprawiane są nabożeństwa. Siostry przez lata cierpliwie znosiły uciążliwości związane z remontem. Dla nas to przykład żywej i społecznej rewitalizacji opartej na wzajemnych relacjach z nimi, ale również z mieszkańcami Wrocławia, którzy bacznie nas obserwują — opowiada prezes Arche Władysław Grochowski.
W lewym skrzydle klasztoru cały czas mieszkają i pracują Siostry Franciszkanki. Ich sąsiedztwo kształtuje po części charakter tego niezwykłego miejsca. Własnością sióstr jest klasztorna kaplica z kolorowymi witrażami i freskami, idealne miejsce na uroczystość ślubną. Hotel udostępni podróżnym 86 pokoi, w których wystroju dominować będą: ceglane i ozdobne kafle, charakterystyczne sklepienia oraz duże, dekoracyjne okna z widokiem na park. Odtworzone zostały też zabytkowe ceramiczne kafle podłogowe w holu głównym i na korytarzach. W wybranych pokojach pozostawiona została oryginalna deska podłogowa oraz żeliwne słupy stropowe. W budynku znajdą się cztery apartamenty o powierzchni 45 mkw., z wydzieloną sypialnią i salonem wypoczynkowym, z widokiem na park i zabytkowe budynki Marianum i Josef Haus. Dla pobytów biznesowych przygotowano specjalne kategorie pokoi SGL Comfort i DBL Comfort – o podniesionym standardzie, z większą przestrzenią.
W przylegających do klasztoru budynkach Marianum i Joseph House urządzonych zostało 56 apartamentów longstay, z oryginalnymi ceglanymi ścianami i drewnianą stolarką. Do dyspozycji będą tam apartamenty jedno- i dwuosobowe z aneksami kuchennymi, sypialniami oraz dwupoziomowe apartamenty, cztero- i pięciopokojowe, wyposażone we wszystkie udogodnienia potrzebne do długiego pobytu.
Hotel przygotował także szereg atrakcji gastronomicznych i kulinarnych, dostępnych w restauracji z letnim patio pomiędzy skrzydłami Klasztoru i w kawiarni na frontowych, południowych tarasach budynku głównego. Dopełnieniem obiektu będą sale eventowe z przeszkloną ścianą i widokiem na patio i park.
Realizacja tej inwestycji wiąże się z niesamowitą historią. Mianowicie oglądaliśmy wówczas trzy obiekty i wybraliśmy już inny. W sumie wszystko było już zdecydowane, ale nagle obudziłem się w środku nocy, przed ostatnim terminem wpłaty wadium za klasztor i dawny szpital sióstr we Wrocławiu. Z samego rana zadzwoniłem do księgowości i zapytałem, czy już zrobiono przelew na przetarg za inny obiekt. Okazało się, że jeszcze nie. Zmieniłem decyzję i poleciłem wpłacić wadium, ale za klasztor. Spółka Arche, była jedyną chętną do jego zakupu na przetargu organizowanym przez Marszałka Województwa. Potem siostry zakonne mówiły mi, że wymodliły sobie nas jako inwestora. Wierzę, że w tym przypadku musiały zadziałać jakieś siły wyższe — wspomina Władysław Grochowski.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...