Polska Kurort pod Starym Groniem
HoteleBrenna to górski kurort znajdujący się pomiędzy Ustroniem a Szczyrkiem. Historia miejscowości sięga XVI wieku, kiedy w okolice te przywędrowali pasterze z południowych Karpat. Odniesienia do wznoszonych przez nich chat można odnaleźć w zaprojektowanym przez pracownię Archas Design hotelu. Inwestorem całego przedsięwzięcia jest lokalna spółka Tomex, zajmująca się prowadzeniem usług hotelarskich.
Nowy obiekt powstanie u podnóża wzniesienia Stary Groń w środkowej części Brennej przy ul. Sportowej. Kompleks o powierzchni przeszło 7 tys. mkw. tworzyć będą dwie bryły uformowane na rzucie w kształcie litery V. W większej z nich zaplanowano część hotelową ze 180 miejscami noclegowymi. Budynek architekturą nawiązuje do górskiej zabudowy z charakterystycznymi ostrymi liniami dachu i drewnianymi detalami na elewacji. To klimat zaczerpnięty wprost z tradycyjnego stylu beskidzkiego.
Inspiracją dla nas były dawne bacówki wznoszone w celu schronienia w wyższych partiach gór. Stąd prosta forma, wystające - podobnie jak w pasterskich chatach - okapy dachowe, zdobienia na ścianach szczytowych, a także elewacja z zaczernionego drewna, tak bardzo charakterystyczna dla architektury tej okolicy – opowiada prowadząca projekt architektka Katarzyna Biernat-Odrzywołek z Archas Design.
Wspomniane zaczernione drewno to znana od stuleci metoda barwienia i konserwacji drewna polegająca na opalaniu go ogniem. Na elewacji hotelu przewidziano wykorzystanie przy użyciu tej techniki desek z modrzewia europejskiego.
Drugą bryłę, częściowo ukrytą pod zielonym dachem, tworzyć ma na zasadzie kontrastu z budynkiem hotelowym surowa i elegancka forma współczesnej części konferencyjno-rozrywkowej. Zaplanowano w niej sale spotkań, kręgielnię, restaurację i ski bar z tarasem widokowym na najwyższej kondygnacji. Elewacje pokryje kamienna okładzina z piaskowca godulskiego, pozyskiwanego w miejscowym kamieniołomie. Piaskowiec nada budynkowi charakterystyczną jasną, szaroniebieską barwę. Dach zaprojektowany w formie zielonego tarasu w naturalny sposób tworzyć będzie przedłużenie wzniesienia, a zimą znajdującego się na nim stoku narciarskiego. Można będzie na niego wjechać na nartach wprost spod wyciągu i skorzystać ze znajdującego się na tej wysokości ski baru.
W podziemnej części kompleksu, na styku hotelu i centrum konferencyjnego, zlokalizowana zostanie strefa wypoczynkowa z basenem i spa. Dzienne światło zapewnią w niej promienie słoneczne padające z patio, w którym dodatkowo zaplanowano urządzenie japońskiego ogrodu z zimozielonymi roślinami. Bryły budynku połączy na parterze przeszklone lobby. Na wyższej kondygnacji elewacje holu pokryją drewniane deski ustawione na sztorc, co ma nadać mu lekkości, a zarazem stanowić element łączący dwie różne funkcje oraz różne style kompleksu.
Naszą ideą była integracja hotelu z otoczeniem, doskonałym miejscem dla osób aktywnie spędzających czas o każdej porze roku. W sezonie zimowym główną atrakcją będzie pobliski stok narciarski. Natomiast latem miejsce to stanowić ma doskonałą bazę wypadową do górskich wycieczek i przejażdżek rowerowych – podkreśla architekt Maciej Zuber, właściciel pracowni Archas Design.
W podziemiu hotelu powstanie rowerownia z serwisem naprawy. Z myślą o dzieciach zaplanowano specjalną strefę zabaw, w której znajdzie się m.in. suchy basen z piłeczkami i małpi gaj.
W połowie tego roku pracownia Archas Design rozpocznie pracę nad kolejnym dużym hotelem w Beskidzie Śląskim. Na ukończeniu jest też zaprojektowany przez Archas Design duży kompleks apartamentowców przeznaczonych pod wynajem nad Jeziorem Żywieckim.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...