Polska Nadzieja w nearshoringu
Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Ponad połowa transakcji to odnowienia umów, co potwierdza ostrożne podejście najemców, choć czynsze bazowe pozostają stabilne. Przy pustostanach sięgających 8,2 proc. i ograniczonych projektach spekulacyjnych, rynek przygotowuje się na dalsze zacieśnienie podaży, które mogą złagodzić inwestycje nearshoringowe.
Niska podaż, wysoka jakość
Na koniec marca całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły 35,27 mln mkw. W I kwartale oddano do użytkowania 680 tys. mkw. – o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. Blisko połowa zrealizowanej powierzchni (49 proc.) była objęta umowami przednajmu. Najwięcej nowej podaży, 268,7 tys. mkw. stanowiącej aż 40 proc., trafiło do Wrocławia, a 17 proc. (118 tys. mkw.) na Górny Śląsk. Wśród największych ukończonych projektów znalazły się: P3 Wrocław – 92,3 tys. mkw. (BTS dla Shein); GLP Wrocław V Logistics Centre – 67,5 tys. mkw.; Hillwood Poznań-Czempiń – 53,7 tys. mkw.
Senni deweloperzy
Na koniec marca w budowie znajdowało się 1,37 mln m kw. powierzchni, co oznacza spadek o 41 proc. r/r i 22 proc. k/k. W I kwartale rozpoczęto realizację nowych projektów o całkowitej powierzchni 309,4 tys. mkw., o 13 proc. mniej niż rok wcześniej. Ograniczona aktywność na rynku dotyczy przede wszystkim obiektów spekulacyjnych, a deweloperzy skupiają się na inwestycjach z zabezpieczonym odpowiednio wysokim poziomem przednajmu oraz tych przygotowywanych pod konkretne zapotrzebowanie klientów. Główne rynki, na których się buduje to: Warszawa II – 326,5 tys. mkw.; Górny Śląsk – 270 tys. mkw.; Polska Centralna – 253,3 tys. mkw.
Wyraźne ograniczenie wolumenu budowanej powierzchni magazynowej nastąpiło natomiast we Wrocławiu i strefie Polska Zachodnia, gdzie w poprzednich kilku kwartałach obserwowano wzmożoną aktywność deweloperską.
Rynek pozostaje stabilny, choć widać zmianę jego dynamiki. Ponad połowa transakcji to przedłużenia istniejących umów, co świadczy o ostrożnym podejściu najemców i potrzebie utrzymania ciągłości i efektywności operacyjnej w niepewnym otoczeniu makroekonomicznym. Deweloperzy ostrożniej decydują się na projekty spekulacyjne, jednocześnie skupiają się na pozyskiwaniu klientów zainteresowanych realizacją obiektów typu BTS lub BTO, co ogranicza ryzyko i pozwala lepiej dopasować produkt do potrzeb odbiorców. Obserwujemy też rosnące zainteresowanie inwestorów i klientów sektora przemysłowego oraz e-commerce, co wynika z nearshoringu, który stanowi istotny impuls rozwoju sektora – komentuje Michał Chodecki, head of Industrial, Savills Polska.
Odnowa w umowach
Całkowity wolumen transakcji brutto w I kwartale osiągnął 1,11 mln m kw., co oznacza wzrost o 16 proc. r/r., jednak popyt netto (nowe umowy i ekspansje powierzchni) był niższy o 19 proc. r/r i wyniósł 482,9 tys. mkw. Aż 56 proc. stanowiły odnowienia umów najmu, co potwierdza utrzymującą się ostrożność najemców i preferencje do pozostawania w ich obecnych lokalizacjach. Największe transakcje I kwartału to: 67,8 tys. mkw. – 7R Park Gdańsk III (nowa umowa); 55,9 tys. mkw. – Prologis Park Chorzów (odnowienie); 50,6 tys. mkw. – Obi w P3 Łódź II (odnowienie).
Aktywna stolica
Według analizy, w I kwartale największą aktywność najemców odnotowano w Warszawie (strefy I i II), odpowiadającej za 24 proc. całkowitego wolumenu popytu, przed Górnym Śląskiem (21 proc.), Polską Centralną (14 proc.) oraz Poznaniem i Wrocławiem (po 7 proc.). Pięć wiodących rynków magazynowych wygenerowało łącznie 73 proc. popytu brutto.
Jeśli chodzi o nowe umowy i ekspansje, liderem okazało się Trójmiasto z udziałem 18 proc., za nim uplasował się Górny Śląsk (15 proc.), a strefy warszawskie zamknęły podium na poziomie 12 proc. Absorpcja netto wyniosła 270,4 tys. mkw., co oznacza niemal 50-procentowy spadek rok do roku. Taka korekta wolumenu pokazuje, że najemcy podchodzą do ekspansji i relokacji bardziej ostrożnie, budując zapasy powierzchni dopiero po uprzedniej konsolidacji działalności – komentuje Patrycja Dzikowska, associate director, Research, Savills Polska.
Pusto na zachodzie
Wskaźnik pustostanów wzrósł do 8,2 proc. – o 25 pkt. bazowych więcej r/r. Najwięcej powierzchni niewynajętej było dostępne we Wrocławiu (503,2 tys. mkw.), Polsce Centralnej (484,9 tys. mkw.) i Polsce Zachodniej (478,8 tys. mkw.). przy czym na tym ostatnim rynku pustostany sięgnęły 20 proc. Najniższe poziomy niewynajętej powierzchni utrzymują się w Warszawie II, Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Opolu i Białymstoku.
Po dynamicznych wzrostach w 2022 i w I połowie 2023 roku, czynsze bazowe ustabilizowały się na przestrzeni 2024 roku i obecnie wynoszą od 3,60 euro/mkw. miesięcznie, do 6,75 euro/mkw. miesięcznie w przypadku dużych modułów magazynowych o standardowej specyfikacji technicznej. Na koniec marca najwyższe stawki dotyczyły powierzchni w najlepszych lokalizacjach na rynkach: warszawskim (do 6,75 euro/mkw. miesięcznie), krakowskim (do 5,90 euro) i trójmiejskim (do 5,50 euro). Najemcy projektów typu SBU płacą więcej, a z kolei rynki z wyższym poziomem pustostanów oferują szersze pakiety zachęt, wpływające na bardziej elastyczne czynsze efektywne (od 2,75 do 6 euro/mkw. miesięcznie)
Eksperci Savillsa oczekują utrzymania zwiększonego udziału odnowień umów najmu, stabilizacji stawek czynszów i utrzymania niskiej aktywności deweloperskiej, zwłaszcza ograniczenia projektów realizowanych spekulacyjnie, co w perspektywie średniookresowej będzie wpływało na dostępność powierzchni. Globalna niepewność ekonomiczna może przełożyć się na modernizację łańcuchów dostaw i wzmocnienie trendu nearshoringu, będącym impulsem dla nowych inwestycji.
Nadchodzi dłuższa luka podażowa
Nadchodzi dłuższa luka podażowa
Strabag Real Estate
Aktywność deweloperska wciąż na niskim poziomie Obecnie w Warszawie w realizacji znajduje się około 220 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego blisko 60 tys. mkw. to projekty pol ...
Prefabrykacja wysokiej wagi
Prefabrykacja wysokiej wagi
Spectis
Jak wynika z raportu firmy Spectis „Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce 2025-2030”, całkowite przychody 50 największych producentów prefabrykatów w 2023 rok ...
Regionalizacja zastąpi globalizację, czyli jaki wpływ na rynek magazynowy będą mieć cła wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone
Regionalizacja zastąpi globalizację, czyli jaki wpływ na rynek magazynowy będą mieć cła wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone
CBRE
Wprowadzenie nowych, zwiększonych ceł importowych, ogłoszone przez Stany Zjednoczone, z pewnością w krótkim okresie spowoduje liczne zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i log ...