Kalisz i Ostrów oświetlone od nowa
TechnologieJak podkreśla Philips Lighting, dzięki technologii LED i systemowi sterowania oprawami Philips CityTouch miasta obniżyły wydatki za energię elektryczną o około 70 proc. Realizacja inwestycji została przeprowadzona przez operatora infrastruktury oświetleniowej, spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe.
Inteligentne oświetlenie to kolejny projekt smart city realizowany na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Tym razem celem inwestycji było zwiększenie bezpieczeństwa w miastach, pozyskanie oszczędności i nowych możliwości monitorowania infrastruktury oświetleniowej. – Większość obszaru objętego inwestycją na terenie Ostrowa Wielkopolskiego to osiedla domów jednorodzinnych (...). Zdecydowaliśmy się na inwestycję w nowoczesne oświetlenie LED, aby poprawić widoczność i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W sumie na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej w ramach projektu zmodernizowano około 2 tys. opraw zastępując konwencjonalne oprawy technologią LED. Dzięki systemowi Philips CityTouch każdą z nich można swobodnie sterować z poziomu urządzenia mobilnego. – Jeśli lampa przestanie działać, dojdzie do jej uszkodzenia, sama poinformuje o tym system – wyjaśnia Maciej Witczak, prezes spółki OUID z Kalisza, odpowiedzialnej za zarządzanie i utrzymanie infrastruktury oświetleniowej. Funkcjonalność systemu pozwala także na stałe kontrolowanie parametrów oświetleniowych i ich dopasowywanie do zmieniających się okoliczności i potrzeb mieszkańców. – Nie wszędzie światło musi się świecić o tych samym godzinach z tą samą mocą. Można nim sterować. A to pozwala nam zmniejszyć zużycie energii i tym samym ograniczyć wydatki – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.
Z analiz Philips Lighting wynika, że już sama wymiana opraw konwencjonalnych na LED generuje 50 proc. spadek kosztów za energię elektryczną, a dzięki inteligentnemu systemowi CityTouch wydatki można obniżyć o dodatkowe 20 proc.
Na zmianę oświetlenia na systemy od Philips Lighting zdecydowały się także Busko i Szczecin. W Busku projekt kosztował 9,6 mln zł. Dofinansowanie wyniosło 89 proc. (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy). Zastosowany system oparty jest w 100 proc. na technologii LED z dodatkową funkcją redukcji mocy w określonych godzinach. W inwestycji wykorzystano drogowe oprawy oświetleniowe typu Mini Luma marki Philips, wykonane w technologii RevoltedTM, która oferuje chłodzenie źródeł LED i trwałość. Zewnętrzny radiator zapewnia odpowiednie odprowadzanie ciepła. Jest połączony z technologią soczewkową Optiflux. Światło nie jest emitowane w górną półprzestrzeń, ale zgodnie z przeznaczeniem kierowane na drogę. Pokrywy opraw są nierdzewne. Dzięki wykorzystaniu narzędzia L-Tune można dobrać strumień świetlny i pobór mocy.
Szczecin natomiast był pierwszy miastem w Polsce, które zarządza oświetleniem publicznym poprzez system Philips Intelligent City. System Philips Intelligent City kontroluje oświetlenie publiczne w zależności od zmieniającego się zapotrzebowania w różnych porach i sytuacji na drodze, a także monitoruje całą infrastrukturę oświetleniową za pomocą oprogramowania do zarządzania miastem, oszczędzając na kosztach energii i konserwacji. Dotacja w wysokości 45 proc. wartości zadania została przyznana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z puli środków tzw. rachunku klimatycznego. Modernizacja oświetlenia dotyczyła wymiany sodowych, lamp ulicznych, które są zlokalizowane w centrum Szczecina w granicach obszaru od pl. Zwycięstwa, ul. Kopernika, ul. Narutowicza, Ku Słońcu, ul. Santocka, ul. Poniatowskiego, ul. Traugutta i wzdłuż linii kolejowej oraz Odry Zachodniej. W sumie w ciągu roku, począwszy od września 2014 roku zostało zamontowanych 4,985 tys. opraw Luma firmy Philips, a blisko 1,888 tys. jest sterowane przez system CityTouch LightWave.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...