Przyjazne miasto inspiruje do działania
Zielone budownictwoWydarzenie zgromadziło inwestorów, deweloperów, architektów, urbanistów i ekspertów od innowacji. – Wspólnie pokazaliśmy, że rozwój miast, a co za tym idzie przestrzeni publicznych i prywatnych, kreowanych przez deweloperów oraz inwestorów, powinien być nie tylko zrównoważony, ale dostosowany do potrzeb wszystkich uczestników. Istotne jest także to, aby wprowadzane innowacje były intuicyjne dla przedstawicieli każdej z grup – oceniła Dorota Wysokińska-Kuzdra, przewodnicząca ULI Poland.
Z kolei Guy Perry, architekt i urbanista związany obecnie z międzynarodową firmą doradczą McKinsey & Company w swojej prezentacji poruszył m.in. kwestię wpływu modelu życia mieszkańców dużych miast na ich zdrowie. Jego zdaniem właściwy rozwój miast powinien obejmować kreowanie stylu życia i inspirowanie użytkowników miast do określonych zachowań – nie tylko poprzez odpowiednie planowanie miejskiej przestrzeni, ale również wykorzystanie innowacyjnych technologii. Wśród kilkunastu wymienionych przez Guy Perry’ego zasad kształtowania miast znalazły się m.in. możliwość swobodnego poruszania się pieszo (w tym np. brak grodzonych osiedli), dostępność wielofunkcyjnych przestrzeni publicznych, łatwy dostęp do zdrowej żywności, możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia i koegzystowania przedstawicieli różnych generacji.
Zdaniem Simona Kupera, publicysty "Financial Times" największe aglomeracje powinny dbać nie tylko o odpowiednie warunki mieszkaniowe, ale również dostępność żłobków, przedszkoli i szkół oraz przestrzeni do zabawy i spędzania wolnego czasu. Równocześnie należy przeciwdziałać wykluczeniu osób starszych, czemu służyć mogą szeroko zakrojone programy aktywizacyjne i rozwiązania w przestrzeni miejskiej. Zainteresowanie uczestników konferencji wzbudził też panel z udziałem młodych użytkowników miast moderowany przez Wojciecha Ławniczaka, specjalistę w zakresie innowacji i zarządzania designem oraz marką w Very Human. Okazuje się, że dla osób urodzonych w XXI wieku coraz częściej liczy się kompleksowa oferta miasta – przyjazne, zielone otoczenie, sprawna infrastruktura transportowa i usługi dostępne na wyciągnięcie ręki.
Wykład Thomasa Sevcika, kierującego międzynarodowym think-thankiem Arthesia, pokazał z kolei, że kierunki rozwoju największych aglomeracji w przyszłości będą zależeć od rywalizacji obszarów zurbanizowanych i wiejskich, cyfryzacji oraz umiejętnego kształtowania równowagi pomiędzy śródmieściem i terenami podmiejskimi. Można również oczekiwać, że spadać będzie znaczenie tradycyjnego rynku biurowego, typowych ulic handlowych czy średniej klasy hoteli. Wraz z rozwojem alternatywnych środków transportu będzie też maleć zapotrzebowanie na parkingi dla samochodów. Wpływowi innowacji i demografii na rynek nieruchomości oraz miasta poświęcona była dyskusja z udziałem Arjana Dingste z holenderskiej pracowni UNStudio, Sebastiana Junghaenela, współzałożyciela i dyrektora zarządzającego Zeitgeist Asset Management, a także Emila Kamińskiego, managera ds. badań i innowacji w Ghelamco oraz Waldemara Olbryka, członka zarządu Echo Investment odpowiedzialnego za sektor mieszkaniowy.
Według uczestników dyskusji zrównoważone miejskie kwartały z dużym poziomem samowystarczalności i otwarte na otoczenie – to kierunek rozwoju, w którym podążać będą aglomeracje. Liczy się też wartość dodana – tworzenie czegoś więcej niż tylko kolejnych budynków – co udowodniła dyskusja, w której udział wzięli: Marcus Cieleback, group head of research w Patrizii Immobilien AG, Karol Bartos, group head of asset management w Atrium Real Estate, Bartek Mierzwiak, dyrektor zarządzający Logicoru w Europie Środkowo-Wschodniej i Martin Polak, dyrektor zarządzający Prologisu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Podczas konferencji zainicjowano również tzw. Product Councils. To formuła dostępna tylko dla członków indywidualnych ULI, którzy w ten sposób będa mogli wymieniać się wiedzą na temat trendów i wyzwań, których doświadczają. Wydarzenie było także okazją do zaprezentowania rekomendacji dotyczących kierunków rozwoju Warszawy stworzonych w ramach inicjatywy Grow with Warsaw, z udziałem przedstawicieli stołecznego ratusza oraz inwestorów działających w branży nieruchomości.
Partnerami ULI Poland Annual Conference były firmy: Skanska, Colliers International, Cushman & Wakefield, Dentons, Echo Investment, Ghelamco, Globalworth, Greenberg Traurig, Hines, Vastint oraz Baker McKenzie. "Eurobuild CEE" był patronem medialnym wydarzenia.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...