Korzyść dla środowiska i niższe wydatki na energię
TechnologieProjekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Spółka pozyskała na niego dofinansowanie w wysokości ponad 2,9 mln zł, które stanowi blisko 54 proc. kosztów przedsięwzięcia. W ramach niego powstanie inteligentny system do tzw. kompensacji mocy biernej w czasie rzeczywistym. Będzie on m.in. wpływać na poprawę jakości dostarczanej energii elektrycznej poprzez eliminację zakłóceń w obwodach elektrycznych, co wpłynie m.in. na ograniczenie kosztów zużycia energii elektrycznej.
W projektowanym przez ITS systemie autorski algorytm ma przyczynić się do podniesienia efektywności pracy urządzeń elektrycznych, poprzez m.in zmniejszenie emitowania tzw. energii biernej, aby jednocześnie uzyskać oszczędności w tzw. energii czynnej. System wyeliminuje również straty występujące w obwodach i sieciach energetycznych, umożliwi także monitoring pracy urządzeń odbiorcy. Sztuczna inteligencja ułatwi również dobranie odpowiednich parametrów pracy urządzenia, np. prędkości i mocy silnika elektrycznego. Będzie też ograniczać wydatki na zużycie energii elektrycznej i wpływać na redukcję emisji dwutlenku węgla do środowiska.
Dodatkową funkcją projektowanego systemu będzie możliwość eliminacji zakłóceń energii elektrycznej, które utrudniają dystrybutorom energii odczyt danych. Do 2022 roku mają oni ustawowy obowiązek wymiany starych mierników na urządzenia typu smart. Prace te operatorzy systematycznie realizują, jednak wraz z nowymi licznikami pojawia się problem z płynnością ich odczytów. Obecnie sieci energetyczne nie są dostosowane do przesyłania danych o wysokich częstotliwościach, a do ich przesyłu są wykorzystywane. Powoduje to wiele zakłóceń w płynności odczytu liczników. Algorytm systemu ITS ma je wykrywać, aby umożliwiać szybki odczyt danych z liczników energii. – System jest dla nas ogromnym wyzwaniem, bo chcemy, aby miał zdolność szybkiej i płynnej kompensacji mocy. Byłoby to osiągnięcie na skalę światową, bo płynnej kompensacji nie udało się dotąd nikomu osiągnąć. Zarówno za wysoki, jak i ujemny współczynnik mocy biernej jest dziś problemem dla przedsiębiorstw, bo za jego przekroczenia dostawcy energii elektrycznej naliczają dodatkowe, wysokie opłaty. Poza tym nieskompensowana energia zmniejsza przepustowość sieci energetycznych nawet o 50 proc. Korygując współczynnik mocy można tych kar uniknąć i zredukować wydatki na energię elektryczną – przekonuje Marek Tutak, dyrektor nowych technologii i pomysłodawca projektu w ITS.
– Coraz więcej firm jest otwartych na rozwiązania pomagające ograniczać wydatki na energię elektryczną, która często stanowi sporą część kosztów przedsiębiorstwa. Liczymy zatem, że wzrost zainteresowania po stronie przedsiębiorców technologią obniżającą koszty pójdzie w parze ze wzrostem naszych przychodów. Średnią efektywność naszego systemu skalkulowaliśmy na poziomie około 10 proc. oszczędności w skali roku, więc zakładamy, że oferta dla firm będzie atrakcyjna – zapewnia Radosław Dąbrowski, prezes zarządzający obszarem usług dla przemysłu w grupie Impel.
Projekt spółki ITS zaplanowany jest na okres 21 miesięcy. Pierwszych 11 miesięcy poświęcone zostanie na prace koncepcyjne, modelowe, budowę architektury, symulatorów, prototypu oraz testy laboratoryjne i weryfikację parametrów pracy systemu. W tym czasie planowane jest także napisanie oprogramowania sterującego pracą modułów oraz pozwalającego na zdalne odczytywanie danych pomiarowych. W drugim etapie projektu planowanym na kolejne 11 miesięcy rozpoczną się badania nad zachowaniem się układu w warunkach rzeczywistych pracy sieci niskiego napięcia przy różnych obciążeniach. Zakończenie projektu planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...