Uchwała krajobrazowa unieważniona
Zarządzanie nieruchomościamiW uzasadnieniu wojewoda Konstanty Radziwiłł wskazał, m.in. na brak ponownych uzgodnień z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków i ponownego wyłożenia projektu do publicznego wglądu po wprowadzenie licznych zmian w uchwale. – Projektowana uchwała w toku prac przeszła istotne zmiany, które nie były konsultowane po pierwszym wyłożeniu, co czyni proces udziału społeczeństwa iluzorycznym, a nie można pominąć udziału społeczeństwa przy tak istotnej wpływającej na wiele aspektów życia regulacji prawnej – podał wojewoda w uzasadnieniu decyzji.
Ponadto jego zdaniem zmiany wprowadzone w ustawie będą skutkowały radykalną zmianą sytuacji wielu podmiotów, zarówno właścicieli oraz użytkowników nieruchomości, podmiotów gospodarczych, a także innych adresatów uchwały. Zwrócił także uwagę na to, że uchwała wykracza poza zakres upoważnień ustawowych. Jego zdaniem naruszenia odnoszą się do różnych regulacji, które ostatecznie nie będą mogły pełnić funkcji tzw. regulacji zupełnej. Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Miasto może w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, już zapowiada odwołanie do sądu. Jego zdaniem przygotowanie uchwały wymagało dyskusji z mieszkańcami, organizacjami i przedstawicielami branży reklamowej – Dlatego decyzja oddala nas o kilkanaście miesięcy, a może wręcz kilka lat od osiągnięcia tak ważnego celu, jakim jest przywrócenie stolicy wyglądu godnego jej rangi i ambicji. Wierzę jednak, że prawo stoi po naszej stronie, dlatego odwołamy się od tej decyzji do sądu administracyjnego – komentuje prezydent stolicy.
Według niego zapisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotyczące procedury przyjmowania uchwał krajobrazowych nie wspominają o obowiązku ponownego uzgadniania i wykładania dokumentów w przypadku uwzględniania uwag pozyskanych w trakcie procedury. – Nie rozumiemy też, dlaczego wojewoda zarzuca miastu brak ponownego uzgodnienia projektu uchwały przez Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, mimo, iż uwzględnione wskutek wyłożenia uwagi nie pogarszają ochrony obiektów o charakterze zabytkowym. Miasto stołeczne Warszawa chce zatrzymać degradację przestrzeni i realizować ambicje mieszkańców stolicy, którzy pragną mieszkać w atrakcyjnym otoczeniu – dlatego będzie walczyć o obronę uchwały krajobrazowej i uprawnień samorządu do ustanawiania standardów jakościowych przestrzeni publicznej – zapewnia prezydent.
Uchwała w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń (tzw. uchwała krajobrazowa) została przyjęta 16 stycznia 2020 roku. Reguluje ona, gdzie i w jaki sposób można umieszczać reklamy. Postępowanie wyjaśniające w sprawie uchwały krajobrazowej wszczął także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na początku lutego tego roku. Zdaniem urzędu dokument może wzmocnić pozycję jednej firmy kosztem eliminacji innych. W praktyce jedną z nielicznych dozwolonych form reklamy na obszarze Miasta Stołecznego Warszawy będą nośniki na przystankach komunikacji miejskiej, kontrolowane obecnie przez jednego dostawcę treści.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...