PINK zgłasza propozycje do tarczy antykryzysowej
KoronawirusStowarzyszenie PINK proponuje m.in.:
1. Częściowe zniesienie ograniczenia handlu w niedziele – w odniesieniu do czynności polegających na rozładowaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby.
2. Wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym w odniesieniu do najemców powierzchni handlowych w obiektach powyżej 2 tys. mkw. – obniżeniu ulega czynsz najmu za okres zaprzestania lub ograniczenia prowadzenia działalności.
3. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych, do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (2,6 tys. zł) i do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę (5368 zł) – w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu dla pracownika (o 20 proc. czasu pracy lub zmniejszenie do pół etatu) – warunki: spadek obrotów gospodarczych o nie mniej niż 15 proc. (w porównaniu z dowolnymi dwoma kolejnymi miesiącami w 2020 roku) lub 20 proc. (w porównaniu z miesiącem poprzednim).
4. Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń i należnych składek ZUS dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców (wysokość wsparcia uzależniona jest od spadku obrotów).
5. Określenie możliwości przyznania mikroprzedsiębiorcy przez starostę niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 5 tys. zł.
6. Jednorazowe świadczenie z tytułu przestoju ekonomicznego w maksymalnej wysokości do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
7. Przyznanie możliwości korzystania z zasiłku opiekuńczego przez osoby opiekujące się niepełnosprawnymi.
8. Wprowadzenie nowych zasad elastycznego czasu pracy, w tym w zakresie możliwości polecania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych.
9. Możliwość obniżenia dochodu uzyskanego w 2019 roku o stratę poniesioną w 2020 roku o kwotę nie większą niż 5 mln zł.
10. Możliwość odbycia posiedzenia zarządu lub rady nadzorczej spółki za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
PINK proponuje także odroczenie do dnia 20 lipca 2020 roku terminu płatności tzw. minimalnego podatku od budynków za miesiąc marzec – maj 2020 roku, o ile firma zobowiązana do zapłacenia podatku odnotowała przychody niższe o co najmniej 50 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem w poprzednim roku podatkowym.
Kolejnym postulatem organizacji jest odroczenie do dnia 30 czerwca 2020 roku opłat z tytułu użytkowania wieczystego i opłat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego na własność oraz odroczenie wejścia w życie podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021 roku. Stowarzyszenie proponuje także czasowe odroczenie składania nowego JPK_Vat (do 1 lipca), wdrożenia PPK (do 1 października), złożenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (do 13 lipca), złożenia informacji o cenach transferowych (do 30 września). PINK apeluje również o ograniczenie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i wstrzymanie lub zawieszenie terminów procesowych.
Ponadto zdaniem PINK obecnie konieczna jest symetryczna pomoc dla wszystkich podmiotów branży nieruchomości. Do organizacji należy około 50 przedsiębiorstw. Wśród nich są m.in. deweloperzy biurowi, magazynowi i handlowi, zarządcy i właściciele nieruchomości. Wszystkie te firmy spodziewają się spowolnienia i problemów z powodu zatrzymania lub ograniczenia funkcji obiektów. W budynkach biurowych pracuje obecnie mniej niż 40 proc. użytkowników powierzchni. W związku w wysoką absencją pracowników budowlanych (wzrost o 25 proc.) oczekiwane są opóźnienia w budowach oraz kary umowne za brak wydania powierzchni najemcom.
Dlatego według organizacji, zarówno w dialogu publicznym, jak i projektach proponowanych przez rząd powinny zostać także uwzględnione opinie deweloperów, właścicieli i inwestorów. Według stowarzyszenia przewaga postulatów najemców i użytkowników budynków zaburza i nie oddaje pełnego obrazu wyzwań dla całego rynku. – Perspektywa właścicieli, inwestorów i zarządców, powinna być mocniej reprezentowana w dialogu na rzecz stabilizacji sytuacji w branży. To pozwoli na równe i proporcjonalne reprezentowanie stanowisk wszystkich uczestników rynku. Tylko w ten sposób będziemy mogli wypracować dobre rozwiązania dla całego rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce – komentuje Agnieszka Jachowicz, dyrektor operacyjna PINK.
Jej zdaniem każdy z uczestników rynku ponosi obecnie ryzyko i ma podobną odpowiedzialność wobec pracowników, klientów i partnerów. Do pełnego obrazu sytuacji konieczne jest więc włączenie perspektywy właścicieli, deweloperów oraz firm zarządzających. Nieruchomości biurowe czy magazynowe również są istotną częścią rynku i muszą być adresowane w debacie publicznej – podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia.
PINK zwraca także uwagę, że proponowane obecnie przepisy oznaczają w praktyce przerzucenie pełnych skutków sytuacji na właścicieli obiektów handlowych (wynajmujących) bez zapewnienia jakichkolwiek adekwatnych rekompensat czy działań osłonowych z tego tytułu. Jeżeli więc regulator chce wpływać na relacje gospodarcze pomiędzy właścicielem nieruchomości i najemcami, to powinien także uwzględnić sytuację finansową właścicieli. – Rozumiemy trudną sytuację gospodarczą w kraju i deklarujemy naszą gotowość do włączenia się w rozmowy ze stroną rządową. Współpraca wszystkich organizacji branżowych reprezentujących szeroki rynek nieruchomości z rządem jest jednak jedyną drogą do wypracowania rozwiązań, które mogą pomóc naszej branży – komentuje Paweł Toński, prezes stowarzyszenia PINK.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...