Polska Panattoni będzie Excellent w standardzie
Zielone budownictwoPanattoni rozwija swoją koncepcję zrównoważonego rozwoju Go Earthwise with Panattoni. Od teraz wszystkie nowobudowane obiekty dewelopera przejdą certyfikację metodą BREEAM New Construction 2016 na poziomie Excellent. Po indywidualnej ocenie w 10 kategoriach, budynki będą musiały uzyskać wynik co najmniej 70 proc.
To aż o 15 p.p. więcej niż w przypadku BREEAM na poziomie Very Good. Nasz i tak bardzo wysoki standard wzrośnie teraz w zakresie ochrony środowiska, dbałości o klimat i społeczności lokalne oraz o komfort użytkownika. Jesteśmy na to gotowi. Mamy za sobą już pierwszą w Polsce certyfikację na poziomie Excellent i kolejne w toku – zapowiada Robert Dobrzycki, CEO Panattoni.
W kwietniu 2021 roku Panattoni jako pierwszy deweloper przemysłowy w Polsce uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Excellent dla nowej inwestycji. W Panattoni Park Sosnowiec I udało się m.in. osiągnąć redukcję emisji gazów cieplarnianych na poziomie 46 proc. względem wartości bazowej, a także ograniczyć zużycie wody o 66,5 proc. Obecnie deweloper stara się o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent dla kolejnych obiektów m.in.: Panattoni Park Zgorzelec, Park Wrocław S8 South, Panattoni Park Poznań West Gate, Wrocław Campus 39 oraz Panattoni Park Siedlce – o łącznej powierzchni ponad 500 tys. mkw.
Zwiększając standard swoich obiektów, Panattoni jeszcze mocniej stawia na dobre samopoczucie użytkowników, w tym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia biurowe oprócz zwiększonej ilości światła dziennego, będą również badane pod kątem akustyki oraz komfortu termicznego. Dla każdej nowej realizacji Panattoni opracuje plan jakości powietrza oraz wdroży system wentylacji mechanicznej, który pozwoli zminimalizować stężenie zanieczyszczeń. Firma nie zapomina również o podniesieniu standardu dotyczącego zużycia wody, zarówno poprzez zastosowanie systemów detekcji wycieków, wodoszczelnych armatur, instalacji wody deszczowej, jak i dalsze tworzenie terenów zielonych z lokalną roślinnością i łąkami kwietnymi.
Panattoni rozszerzy także gamę ekologicznych rozwiązań w trakcie całego procesu inwestycyjnego, zwłaszcza podczas budowy. Firma chce doprowadzić m.in. do redukcji emisji dwutlenku węgla związanej z transportem, a przy wyborze materiałów budowalnych posługuje się Środowiskową Deklaracją Produktu (EPD, Environmental Product Declaration). Ograniczenie emisyjności wesprze również analiza cyklu życia projektowanego obiektu.
W ubiegłym roku Panattoni ogłosiło realizację koncepcji zrównoważonego rozwoju Go Earthwise with Panattoni. Wiązała się ona z nowym standardem elewacji, a także szeregiem rozwiązań z zakresu ekologii i wellbeingu, które prowadziły do uzyskania certyfikatu BREEAM na poziomie co najmniej Very Good dla każdej nowej realizacji. Zielone budynki deweloper dostarczał jednak już wcześniej. W Polsce, budowane przez lata portfolio obejmuje obecnie certyfikowane i będące w procesie certyfikacji obiekty o łącznej powierzchni 5,5 mln mkw. To więcej niż połowa wszystkich zielonych zasobów sektora w kraju.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...