EN

Europa Środkowo-Wschodnia W każdym ciele zdrowy duch

Zasoby ludzkie
Już ponad połowa Polaków pracuje wyłącznie z biura i jest ich więcej niż w maju 2021 roku – wynika z trzeciej edycji badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska w regionie CEE. Niezmienny pozostał preferowany model pracy hybrydowej – polscy pracownicy wciąż najchętniej przychodziliby do biura przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Polska okazała się być najmniej elastyczna pod kątem uzgadniania z pracownikiem dni pracy w domu oraz w biurze.

Jak pokazują wyniki badania, 58 proc. Polaków pracuje obecnie tylko w biurze, podczas gdy w maju 2021 roku odsetek takich osób wynosił 52 proc. Co drugi respondent zapytany o idealny model pracy wskazał pracę w biurze przynajmniej przez większość tygodnia, a home office jest preferowany jedynie przez 16 proc. ankietowanych.

Przez ostatnie 11 miesięcy regularnie badaliśmy podejście pracowników do pracy w biurze oraz do pracy z domu w trakcie trwającej pandemii. Pewne trendy bardzo wyraźnie się zmieniają, a niektóre na dobre wpisały się w polski krajobraz biurowy. Przykładowo, od naszego wiosennego badania wzrosła liczba osób pracujących wyłącznie z biura, ale niezmiennie najbardziej preferowany jest hybrydowy model pracy, gdzie do biura przychodzi się dokładnie 3-4 razy w tygodniu – mówi Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. sprzedaży i najmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Polscy respondenci najczęściej spośród innych państw w CEE przyznawali, że to firma narzuca odgórnie dni pracy w domu oraz w biurze. Około 43 proc. pracowników w Polsce wskazało, że w ich firmach dni do pracy z domu i dni w biurze są odgórnie narzucone przez pracodawcę.

Praca hybrydowa wymaga elastyczności również od strony zarządzania zespołami. Pracownicy oczekują pewnego kompromisu w zakresie ustalania dni pracy z domu i w biurach, tymczasem pracodawcy mogą nie zawsze dawać im wystarczająco dużo swobody. Polska jest najbardziej rygorystyczna pod tym względem. Tylko 19 proc. polskich pracowników, przy średniej dla regionu na poziomie 27 proc., przyznało, że ma całkowitą swobodę w zarządzaniu pracą z domu i z biura. Takie podejście wynika z kultury organizacyjnej w naszym regionie, ale warto podkreślić, że oczekiwania pracowników to jedno, ważne jest również zachowanie skuteczności operacyjnej biznesu. Można powiedzieć, że poszukiwanie najbardziej optymalnego, zadowalającego obie strony rozwiązania jest obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed pracodawcami, tym bardziej że praca w tym modelu zostanie z nami na dłużej – dodaje Arkadiusz Rudzki.

Według ponad połowy respondentów w regionie CEE praca z domu najlepiej wpływa na zachowanie tzw. work-life balance. To dość istotna zmiana w porównaniu z wynikami pierwszego badania Skanski, w którym blisko 50 proc. osób we wszystkich krajach przyznało, że oddzielenie czasu pracy od czasu wolnego stanowiło największe wyzwanie związane z pracą zdalną. W home office Polacy doceniają obecnie oszczędność czasu potrzebnego na transport oraz uważają, że mają dobre warunki do pracy.

Pomimo tego, że pracownicy zaczęli skuteczniej zarządzać swoim work-life balance (być może dlatego, że przyzwyczaili się do sytuacji i wypracowali zastępczą rutynę), nie należy zapominać, że biuro pełni trzy ważne role: integracyjną, kulturotwórczą i sprzyjającą budowaniu zespołu. Dlatego pracodawcom powinno zależeć na tym, aby ich ludzie wrócili do przestrzeni biurowych. Przed firmami stoi wyzwanie zapewnienia pracownikom skuteczniejszej integracji pomiędzy sprawami osobistymi a zawodowymi. Bez wątpienia sprawdzą się tutaj usługi pomagające zaoszczędzić czas, takie jak np. concierge, przedszkola na parterach czy umiejscowienie biura w łatwo dostępnej części miasta – komentuje Karolina Radziszewska, wiceprezeska wykonawcza ds. zasobów ludzkich w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Jak pokazuje badanie, pracownicy biurowi we wszystkich krajach CEE coraz bardziej dostrzegają konieczność zadbania o ich zdrowie psychiczne przez firmy. Polscy i rumuńscy respondenci najczęściej spośród wszystkich badanych wskazują możliwość wzięcia płatnego urlopu w razie wypalenia zawodowego jako najbardziej preferowane wsparcie ze strony pracodawcy. Drugim, najważniejszym aspektem dla Polaków jest zapewnienie bezpłatnych, indywidualnych spotkań z psychologiem (45 proc.).

Moim zdaniem pandemia otworzyła nas na rozmowę o zdrowiu psychicznym w miejscu pracy. Z naszych badań wynika, że 75 proc. polskich pracowników biurowych uważa, że pracodawca powinien zagwarantować im wsparcie w tym zakresie. Prawie 50 proc. popiera płatne wolne z powodu wypalenia zawodowego, dlatego cieszy mnie to, że od stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe umożliwi otrzymanie przez pracownika L4. Myślę, że programy well-beingowe są przyszłością w odpowiednim zarządzaniu talentami – dodaje Karolina Radziszewska.

Co ciekawe, to Polacy najczęściej spośród innych krajów wskazywali niekorzystny wpływ home office na relacje społeczne (45 proc. ankietowanych dostrzega negatywne skutki w tym obszarze). Według polskich pracowników, na pracy zdalnej cierpi też integracja nowych pracowników (45 proc.) oraz praca zespołowa (38 proc.).

Zmiana modelu pracy i pozostawianie przez dłuższy czas w domowym biurze wpływa m.in. na samopoczucie pracowników. Polskim pracownikom biurowym pracującym głównie w domu najbardziej doskwiera samotność, czują dyskomfort w pracy oraz frustrację. Nie dziwi więc fakt, że zdecydowana większość osób chce, aby firma dawała pracownikom wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego – powiedziała Małgorzata Głos, partnerka w firmie analityczno-badawczej Zymetria, odpowiedzialnej za badanie.

Co czwarty pracownik w regionie CEE wciąż przyznaje się do obaw związanych ze złapaniem wirusa Covid-19 w biurze – wspomina o tym blisko 30 proc. Polaków. Wyniki pokazują, że zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa, potwierdzonych wymagającymi certyfikatami, jak m.in. WELL Health-Safety Rating, mogą mieć istotny wpływ na decyzję o pracy w biurze.

Co więcej, ponad połowa pracowników biurowych oczekuje dodatkowych aktywności w biurze. Spotkania z interesującymi ludźmi, masaże, wspólne posiłki czy eventy poza miejscem pracy to najbardziej zachęcające aspekty w kontekście częstszego przychodzenia do biura. Jak się okazuje, zarówno w całym regionie CEE, jak i w Polsce, nie bez znaczenia są też m.in. dostęp do darmowych posiłków (27 proc.) czy dobrze wyposażona kuchnia (24 proc.) – to najczęściej wymieniane rozwiązania, które mogą zachęcić do wizyty w biurze częściej niż trzy razy w tygodniu.

Badanie przeprowadziła firma analityczno-badawcza Zymetria na zlecenie spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach ilościowego badania online metodą CAWI, zebrano odpowiedzi od 2000 pracowników biurowych w dużych ośrodkach miejskich w czterech krajach – Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech.

Ostatnie nowości

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Błonia w Rumi

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży kolejny etap Osiedla przy Błoniach w Rumi Janowo. W trzech nowych budynkach powstanie łącznie około 170 mieszkań z planowanym terminem odbioru w IV kwartale 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biurowiec i hala dla Fey

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

Rynek mieszkaniowy

Polska Towarowa22 kusi luksusem

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Budowa miastotwórczego projektu Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez Archicom, Echo Investment i AFI Europe, nabiera tempa. Dobiega końca budowa biurowca Office Housa, rozpoczęła się również realizacja budynku apartamentowego M7.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska M Park Mrągowo skomercjalizowany

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Patrizia żegna się z Oval Office

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ESG

Polska Chipsy napędzane słońcem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Posejdon zatrzymuje Pomeranię

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wprowadzą się na Piotrkowską

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Borg Automotive Group w lutym 2025 roku wprowadzi się do nowej siedziby w HI Piotrkowska w Łodzi. Zajmie około 300 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Renegocjacje istotną częścią rynku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Według analizy rynku nieruchomości przemysłowych w Czechach przeprowadzonej przez Savills, renegocjacje umów lub przedłużenia starszych umów najmu w istniejących obiektach stały się istotną częścią rynku nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 11 października 2024

Sztuczna inteligencja i praca stacjonarna

Aż 84 proc. prezesów największych firm w Polsce i 83 proc. liderów na świecie planuje pełny powrót do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z raportu "KPMG CEO Outlook 2024".

schedule 09 października 2024

Pierwsza gwiazdka w magazynie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez grupę Progres, sektor TSL przygotowuje się już do Świąt. Obecnie co ósme ogłoszenie rekrutacyjne pochodzi właśnie z tej branży.

schedule 07 października 2024

Pracownicy potrzebują bezpieczeństwa

Jak wynika z badania Sodexo Polska i Antal „Praca w branży produkcyjnej – od A do Z”, rosnąca popularność sztucznej inteligencji w branży produkcyjnej nie obniży w najbliższych latach zapotrzebowania sektora na pracowników.

schedule 29 sierpnia 2024

Zmiany za sterami Dom Development

Jarosław Szanajca planuje z końcem roku zrezygnować z pełnienia funkcji prezesa zarządu Dom Development i dołączyć do rady nadzorczej. Stery w spółce od początku 2025 roku przejmie Mikołaj Konopka, obecny członek zarządu oraz współzałożyciel i prezes spółki Euro Styl. 

schedule 12 sierpnia 2024

Braki kadrowe w budownictwie

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie. Poszukiwani są pracownicy fizyczni, kierownicy projektów, inżynierowie i projektanci – wynika z „Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym 2024” Grafton Recruitment.

schedule 01 lipca 2024

Pożegnanie z PINKiem

Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, dyrektorka operacyjna i członkini zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, odchodzi na emeryturę. Ze stowarzyszeniem była związana od roku 2018.

schedule 28 maja 2024

Hybrydowe choroby organizacji

Dur efektywnościowy, apatioza organizacyjna, rozprosz złośliwy... W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

schedule 09 kwietnia 2024

Ożywienie w branży

Od kwietnia do końca czerwca trzy na 10 firm z sektora finansów i nieruchomości chce zatrudniać nowych pracowników. Niemal połowa pracodawców (46 proc.) nie chce w nadchodzących miesiącach zmian kadrowych – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 27 marca 2024

Raczej zwolnią niż zatrudnią

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

schedule 08 marca 2024

Wciąż za mało liderek

Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, kobiety zajmują mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych oraz liderskich na całym świecie, choć stanowią połowę globalnej populacji aktywnej zawodowo.

schedule 07 marca 2024

Zarobki w branży budowlanej

Jak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, pracownicy sektora budowlanego w 2024 roku mogą liczyć na podwyżki w wysokości 10-15 proc.

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

schedule 19 grudnia 2023

Logistyka planuje rekrutacje

Trzech na 10 pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji planuje dodatkowe rekrutacje z początkiem nowego roku - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 12 grudnia 2023

W rekrutacji optymistycznie

Jak wynika z danych ManpowerGroup, w I kwartale 2024 roku 33 proc. polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 proc. z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 proc. firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 proc. firm nie ma jeszcze takich planów.

schedule 06 grudnia 2023

Pracowita Azja i Afryka

Produkcja, logistyka, magazyny, handel oraz transport to branże cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Azji i Afryki, wybierających nasz kraj jako kierunek emigracji zarobkowej – wynika z raportu grupy Progres. 

schedule 17 października 2023

Nowy szef retailu u Cushmana

Michał Masztakowski objął stanowisko Head of Retail Agency Poland w Cushman & Wakefield. Będzie odpowiadł za przygotowanie i realizację strategii biznesowej działu, poszerzanie portfela klientów firmy i kierowanie zespołem doradzającym najemcom i inwestorom.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia