Polska Będą podwyżki, ale skromniejsze
Zasoby ludzkie![](/images/109211-large.jpg)
Niemal 4/5 organizacji zaplanowało podwyżki na rok 2025. Jak podaje Hays, planowane wzrosty wynagrodzeń będą jednak mniejsze niż w ubiegłych latach. Zaledwie co dziesiąta organizacja przewiduje, że podwyżki osiągną lub przekroczą poziom 10 proc. Jest to wynik o 8 p.p. mniejszy niż przed rokiem. Odsetek pracodawców przewidujących większe wzrosty topnieje z każdym rokiem.
Pracodawcy objęci badaniem Hays, zapytani o obecne cele strategiczne firmy, najczęściej wymieniają wzrost wyników finansowych (62 proc.) oraz zwiększenie zysku (47 proc.). Z kolei jako największe przeszkody na drodze do ich realizacji identyfikują rosnące koszty prowadzenia biznesu, w tym koszty pracy (35 proc.) oraz ograniczenia budżetowe (20 proc.) Jak wskazują autorzy raportu, obrazuje to środowisko, w jakim obecnie funkcjonuje wiele organizacji. Towarzyszy im duża presja kosztowa, ogólna niepewność gospodarcza i geopolityczna, a także konieczność wzmożonych działań na rzecz utrzymania konkurencyjności.
Wiele firm wciąż działa w warunkach dyscypliny kosztowej i musi stale poszukiwać optymalizacji. Innymi słowy, nie jest to sytuacja sprzyjająca tworzeniu ambitnych planów podwyżkowych. Podwyżki co prawda ma w planach 79 proc. firm, a więc zaledwie o 3 p.p. mniej niż przed rokiem. Nie będą one jednak równie wysokie lub powszechne, co w minionych latach. W niektórych organizacjach będą skierowane głównie do najmniej zarabiających, m.in. w związku ze wzrostem płacy minimalnej, w innych do ekspertów z najcenniejszymi kompetencjami. Podwyżki najczęściej będą miały albo ogólnofirmowy, inflacyjny charakter, albo będą przyznawane punktowo, tam, gdzie są absolutnie niezbędne.
Pracodawcy mają świadomość, że nie działają w próżni i całkowite wykluczenie podwyżek nie jest możliwe. W swojej strategii wynagrodzeń na rok 2025 uwzględnili zatem takie czynniki jak wzrost płacy minimalnej, inflacja czy podwyżki dla kluczowych pracowników. Widać jednak, że przewidywane podwyżki są skromniejsze, przyznawane wtedy, gdy jest to niezbędne, a każdorazowa decyzja o podniesieniu płac jest poprzedzona wnikliwą analizą – zauważa Aleksandra Tyszkiewicz, executive director na region Europy Środkowo-Wschodniej w Hays.
Jak wskazuje ekspertka, strategie biznesowe na nadchodzący okres czy rok finansowy bazują na sytuacji i danych dostępnych w momencie ich tworzenia. Ostatnie dwa lata były dla wielu firm pełne wyzwań, a prognozy dotyczące kondycji gospodarki pozostają niejednoznaczne, co niewątpliwe wpłynęło na dość skromne plany podwyżkowe na ten rok.
Nie oznacza to jednak, że w momencie ożywienia na rynku pracy nie zostaną one dostosowane do aktualnych warunków. W przeszłości mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których ostateczna skala podwyżek przewyższała plany deklarowane przez firmy 12 miesięcy wcześniej – komentuje Aleksandra Tyszkiewicz.
W 2024 podwyżkę uzyskało 56 proc. specjalistów i menedżerów objętych badaniem Hays, a więc o 11 p.p. mniej niż przed rokiem. Przekłada się to na spadek satysfakcji z warunków płacowych. W tym roku aż 59 proc. specjalistów deklaruje niezadowolenie z obecnego wynagrodzenia, a kolejne 48 proc. jest zdania, że zarobki są nieadekwatne do zakresu obowiązków.
Pracownicy znów zaczynają odczuwać skutki rosnącej inflacji, co w najbliższej przyszłości może zwiększyć presję płacową. W szczególności może to dotyczyć pracowników umysłowych, specjalistów i menedżerów, których wynagrodzenia nie rosną równie szybko, co osób najmniej zarabiających. Kiedy w ostatnich latach płaca minimalna była podnoszona nawet dwukrotnie w skali roku, to pensje ekspertów bardzo często stały w miejscu lub rosły o kilka procent. Niewielkie podwyżki dla wielu profesjonalistów są źródłem frustracji i niezadowolenia z aktualnych warunków płacowych – dodaje Aleksandra Tyszkiewicz.
W wyniku przedłużającej się niepewności, wielu pracowników nie wie jednak, jak ukształtują się ich perspektywy zarobkowe na ten rok. Mimo że większość profesjonalistów pozytywnie wypowiada się na temat swoich szans na rynku pracy w roku 2025, to aż 46 proc. nie ma pewności, czy ich wynagrodzenie ulegnie zmianie. Wielu z nich będzie zatem uważnie przyglądać się sytuacji w swojej firmie oraz na rynku pracy, aby nie przegapić momentu sprzyjającego negocjacjom płac.
Urzędnicy przeprowadzają się do nowoczesnych biur
Urzędnicy przeprowadzają się do nowoczesnych biur
Newmark Polska
Na komercyjnym rynku nieruchomości biurowych widać coraz większe zainteresowanie najmem ze strony instytucji państwowych. Biurowce klasy A, wyposażone w nowoczesne technologie, erg ...
Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych? Są poważne wątpliwości
Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych? Są poważne wątpliwości
Lege Advisors
Realny wpływ sztucznej inteligencji na sektor nieruchomości komercyjnych wydaje się nieunikniony. AI ma potencjał, by zwiększać efektywność zarządzania nieruchomościami i podnieść ...
Plan ogólny gminy – czy czeka nas planistyczna rewolucja?
Plan ogólny gminy – czy czeka nas planistyczna rewolucja?
Wolf Theiss
Nowe przepisy nakładają na każdą gminę obowiązek uchwalenia planu ogólnego oraz określają, jakie strefy planistyczne powinny być wskazane w takim planie. Obowiązek uchwalenia planó ...