Polska Podwyżka nie wystarczy

Zasoby ludzkie
Polacy są coraz mniej zadowoleni z wysokości pensji, ale jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy rotacja pracowników rośnie z innego powodu – niezadowolenia z pracodawcy.
Czytasz ten materiał, ponieważ objęty jest darmowym limitem. Kup pełny dostęp!

Ponad połowa polskich pracowników otrzymała podwyżkę pensji w 2024 roku, ale jej wysokość była niższa w porównaniu do 2023 roku, spada także zadowolenie z obecnej płacy – takie wnioski płyną z 58. edycji badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.

Jednocześnie mniej badanych niż przed rokiem spodziewa się podwyżek w 2025. Mniej osób zamierza też o nie wystąpić z własnej inicjatywy. Obniża się również poziom satysfakcji zawodowej, a to z kolei przekłada się na rotację i jej przyczyny. Po raz pierwszy w historii badania to niezadowolenie z dotychczasowego pracodawcy było głównym powodem zmiany miejsca zatrudnienia. Wysokość wynagrodzenia spadła dopiero na czwarte miejsce.

57 proc. respondentów w 2024 roku otrzymało podwyżkę pensji, wynagrodzenie 42 proc. z nich wzrosło od 5 do 10 proc. Wysokość podwyżki niewiele ponad jednej piątej (21 proc.) wyniosła od 10 do 20 proc., a zaledwie 4 proc. cieszyło się z podwyżki pensji o ponad 20 proc. Podwyżki nieprzekraczające 5 proc. otrzymało 23 proc. pracowników w Polsce. Takiego poziomu podwyżek spodziewało się 46 proc. pracowników, natomiast 26 proc. liczyło na więcej, a 15 proc. na zdecydowanie więcej. Dla 10 proc. zatrudnionych podwyżki były nieco wyższe niż spodziewane, a dla 3 proc. zdecydowanie wyższe.

37 proc. Polaków jest raczej zadowolonych z obecnego poziomu wynagrodzenia, przeciwnego zdania jest 21 proc. Grupa osób, które ani nie są zadowolone, ani niezadowolone z wysokości pensji, to jedna trzecia badanych. Liczba osób bardzo zadowolonych (5 proc.) nieznacznie przekracza liczbę bardzo niezadowolonych (4 proc.).

Spada liczba osób, które w tym roku spodziewają się podwyżki płac: o ile w 2024 roku takie przewidywania miało 59 proc. pracowników w Polsce, z czego 19 proc. zdecydowanie spodziewało się wyższych pensji, to w tym roku podwyżki spodziewa się 53 proc. badanych, w tym 15 proc. z nich zdecydowanie.

Większymi optymistami są mężczyźni niż kobiety: 56 proc. z nich liczy na wzrost wynagrodzenia w porównaniu do 49 proc. kobiet. Takie przewidywania mają najczęściej osoby na stanowiskach zarządczych, w tym mistrzowie i brygadziści (tak uważa 78 proc.), osoby z top managementu (64 proc.) oraz kierownicy średniego szczebla (61 proc.) Podwyżki są najbardziej spodziewane w hotelarstwie i gastronomii (63 proc. wskazań), administracji publicznej i transporcie i logistyce (po 61 proc.). Największymi pesymistami są kierowcy i specjaliści – po 43 proc. wskazań oraz osoby zatrudnione w sektorach edukacji (45 proc.) oraz opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (44 proc.).

W ostatnim czasie obserwujemy także w danych GUS nieznacznie mniejszą dynamikę płac w Polsce i dane z naszego badania pokazują, że ten trend może się utrzymywać. Po pierwsze, część pracowników w ostatnim czasie otrzymała podwyżki i premie, zwiększyła się także dostępność ważnych dla nich benefitów. Zmiany w wynagrodzeniach były też co najmniej zgodne z oczekiwaniami. Po drugie, wzrosty cen nie są już tak wysokie, jak w poprzednich latach i podwyżki wynagrodzeń są częściej realnie odczuwane w budżetach gospodarstw domowych. Po trzecie, rośnie znaczenie innych czynników, które wpływają na satysfakcję zawodową pracowników, związanych z dobrą atmosferą budowaną w miejscu pracy, elastycznością godzin pracy i miejsca wykonywania zadań, a także podnoszeniem kwalifikacji i awansem. To sprawia, że presja płacowa, choć wciąż obecna, może nieco słabnąć – wyjaśnia Monika Hryniszyn, regional HR leader Northern Europe w Randstad.

W tej edycji badania odnotowane zostały zmiany dotyczące rotacji pracowników. Choć przez większą część roku był on relatywnie niski, to rosnąca atrakcyjność dostępnych ofert pracy w ostatnim kwartale 2024 roku oraz sezonowe możliwości zatrudnienia sprawiły, że z końcem roku pracodawcy mogli odczuwać wzmożony odpływ pracowników. Wpływ na to mają m.in. możliwości rozwoju wewnątrz firmy – im mniejsze szanse na awans, tym większa skala rotacji pracowników. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 20 proc. pracowników zmieniło pracodawcę, a 17 proc. stanowisko w firmie. Na zmianę pracodawcy częściej decydują się kobiety (23 proc.), u mężczyzn ten odsetek wynosi 17 proc. Firmę zmieniają też najczęściej osoby z umową o pracę na czas nieokreślony (43 proc.), w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (25 proc.), najmłodsi pracownicy (30 proc.) oraz osoby z wykształceniem podstawowym (25 proc.).

Po raz pierwszy w historii badania wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy jest wyraźnie rzadziej wskazywane jako przyczyna, która skłania Polaków do zmiany pracy. Tak wskazało 33 proc. badanych, ten czynnik zajął dopiero czwarte miejsce. Na pierwszym – 42 proc. wskazań – znalazło się natomiast niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy, na kolejnych chęć rozwoju zawodowego (38 proc.) i korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy (34 proc.).

To poważny sygnał ostrzegawczy dla pracodawców w Polsce. Wyniki badania pokazują, że coraz większe znaczenie dla pracowników ma nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale także warunki pozapłacowe. Liczą się atmosfera, dobra reputacja pracodawcy, wyraźnie rośnie też rola rozwoju zawodowego. Polscy pracownicy chcą podnosić kwalifikacje i jeśli pracodawca im tego nie zapewni, musi liczyć się z odejściem części kadry. Jest to efektem dostrzeganego przez kadry dynamicznego rozwoju technologii, powodowanych przez to przemian w rolach zawodowych i zestawie poszukiwanych przez pracodawców kompetencji. Ta otwartość pracowników na rozwój to też dobra wiadomość dla firm – łatwiej będzie przekonać pracowników do zdobywania umiejętności przyszłości ważnych z punktu widzenia rozwoju biznesu – ocenia Monika Hryniszyn.

Wciąż dość niska jest liczba pracowników, którzy nie planują żadnych zmian zawodowych w najbliższym czasie (43 proc.). 8 proc. badanych już podjęło decyzję o swojej przyszłości i aktywnie rozgląda się za nową pracą, a 49 proc. nie szuka aktywnie zatrudnienia, ale rozgląda się za ofertami.

Decyzję o zmianie zatrudnienia najczęściej podjęli już kierowcy (22 proc.) oraz sprzedawcy i kasjerzy (17 proc.), a także pracownicy handlu, budownictwa oraz transportu i logistyki (po 10 proc.). Częściej za nową pracą rozglądają się, choć nie podjęli jeszcze decyzji, specjaliści (57 proc.), mistrzowie i brygadziści (57 proc.) oraz pracownicy sektorów finansów i ubezpieczeń (55 proc.), telekomunikacji i IT (55 proc.) oraz hotelarstwa i gastronomii (55 proc.).

Ocena ryzyka utraty zatrudnienia pozostaje na niskim poziomie: duże ryzyko odczuwa tylko 8 proc. badanych, nieznacznie natomiast wzrosła liczba osób, których obawy są umiarkowane (21 proc., wzrost o 1 p.p.).

Do pewnego stopnia obawy pracowników są uzasadnione. W końcu już 13 miesięcy z rzędu maleje liczba etatów w firmach zatrudniających 10 osób lub więcej (licząc styczeń do stycznia poprzedniego roku, luty do lutego itd.). Faktycznie jednak polski rynek pracy jest ciągle w niezłym położeniu, daleko mu do tego co obserwowaliśmy dekadę wcześniej. Stopa bezrobocia jest ciągle bardzo niska (w grudniu: 5,1 proc.), a prognozy gospodarcze sugerują, że wzmożenie kreacji nowych miejsc pracy zacznie być zauważalne w twardych danych już niebawem – ocenia Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i współautor podcastu „Ekonomia i cała reszta”.

Szanse znalezienia zatrudnienia w Polsce są nadal dobrze oceniane przez pracowników, ale trudniej jest o pracę, która spełnia ich oczekiwania i odpowiada na potrzeby. O ile 34 proc. pracowników jest przekonanych, że zdecydowanie znajdzie jakąkolwiek pracę, a 50 proc. uważa, że raczej ją znajdzie, to szanse na tak samo dobrą pracę lub lepszą niż obecna, są oceniane odpowiednio na 14 proc. oraz 45 proc.

Pod tym względem badania są zbliżone do uzyskanych w okresie pandemii, która zachwiała rynkiem pracy. Ten czynnik wpływać może na wydłużony czas poszukiwania zatrudnienia. Wynosi on obecnie 3,2 miesiąca (wzrósł z 3 miesięcy) i jest najdłuższy w historii badania. Dzieje się tak pomimo nieco większej dostępności ofert pracy, co może oznaczać, że to poszukujący zatrudnienia baczniej rozważają dostępne oferty i do skutku szukają takiej, która spełnia ich oczekiwania.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wrocław na drugim miejscu

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

Na wrocławskim rynku biurowym w 2024 roku najemcy podpisali umowy najmu na 146 tys. mkw., co było drugim najwyższym wynikiem wśród rynków regionalnych – podaje Knight Frank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Aldi w starych murach

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

Aldi otwiera nowy sklep w Strzelcach Opolskich. To pierwsza lokalizacja sieci w tym mieście i pierwsze otwarcie Aldi w 2025 roku. Łącznie w tym roku sieć planuje otworzyć około 60 nowych sklepów. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Skonsultują w Timpuri Noi Square

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

Vastint Romania podpisał nową umowę najmu z HazelHeartwood. Belgijska firma konsultingowa zajmie około 400 mkw. powierzchni biurowej przy Timpuri Noi Square w Bukareszcie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Harden szykuje miejsce dla farmaceutyków

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

Harden Construction jako generalny wykonawca wybuduje centrum dystrybucyjne dla PCF Procefar z grupy Hasco. Obiekt powstaje w Strykowie koło Łodzi.

Zasoby ludzkie

Polska Podwyżka nie wystarczy

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

Polacy są coraz mniej zadowoleni z wysokości pensji, ale jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy rotacja pracowników rośnie z innego powodu – niezadowolenia z pracodawcy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Shire w nowej formule na Wilanowie

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

The Shire, operator elastycznych biur klasy premium zajął 3,2 tys. mkw. powierzchni w budynku Be the One, w kompleksie Wilanów Office Park w Warszawie. Właścicielem kompleksu jest Polski Holding Nieruchomości.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Podaż idzie w górę

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

Jak podaje Cushman & Wakefield Echinox, zasoby powierzchni przemysłowych i logistycznych w Rumunii osiągnęły na koniec IV kwartału 2024 roku prawie 7,6 mln mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Esotiq kusi w Lublinie

schedule 11 lutego 2025
Opr./edited by MR

W Vivo! Lublin otwarto salon Esotiq. Sklep z bielizną zajmuje około 80 mkw. Do najemców centrum dołączył również sklep Kochamy Samochody.

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Koncepcja dla niedźwiedzi polarnych

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej nowej przestrzeni dla niedźwiedzi polarnych z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Wykonawca przygotuje koncepcję nowego wybiegu, projekty budowlane i wykonawcze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Ożywienie w transakcjach

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Sektor biurowy notuje stabilny popyt oraz lepszą sytuację na rynku kapitałowym – wskazują eksperci Cushman & Wakefield.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Ukraina Arcona kupuje na Ukrainie

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Fundusz Arcona Property Fund sfinalizował zakup działki deweloperskiej w Kijowie. Jest to prawdopodobnie pierwsze nabycie nieruchomości przez zachodni prywatny fundusz w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji w 2022 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Z coworku do własnego biura

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Firma z branży IT, finansów oraz doradztwa prawnego przeniosła się z przestrzeni coworkingowej The Shire w biurowcu Warsaw Spire do biura w The Warsaw Hub. Najemca zajmuje około 900 mkw.

Zasoby ludzkie

Polska Będą podwyżki, ale skromniejsze

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Jak wynika z "Raportu płacowego 2025", opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland, najbliższe miesiące przyniosą podwyżki dla pracowników. Wzrost wynagrodzeń prognozuje aż 79 proc. firm.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Duży popyt, niska podaż

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Popyt i podaż na rynku biurowym w Trójmieście w 2024 roku zajęły miejsca w przeciwnych narożnikach – tak sytuację na tym regionalnym rynku podsumowuje Knight Frank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Serenada dla HalfPrice

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Krakowskie Centrum Serenada pozyskało nowego nowego najemcę. Sieć HalfPrice, należąca do grupy CCC, podpisała umowę najmu lokalu o powierzchni ponad 2 tysięcy mkw. Otwarcie nowego sklepu planowane jest na II połowę 2025 roku.

Tylko u nas
Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Nepi inwestuje w dominujące obiekty

schedule 10 lutego 2025
Magda Rachwald

W zeszłym roku Nepi Rockastle kupiło Magnolię Park we Wrocławiu i Silesia City Center w Katowicach, obiekty o łącznej powierzchni niemal 190 tys. mkw. O transakcjach wartych w sumie prawie 780 mln euro i strategii Nepi rozmawiamy z Tomaszem Górskim, regional asset managerem Nepi Rockastle.

Budownictwo

Polska Rośnie portfel zamówień

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Łączne przychody 300 największych firm budowlanych w Polsce wyniosły w 2024 roku około 150 mld zł – podaje firma badawcza Spectis.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Focus ma Żabkę

schedule 10 lutego 2025
Opr./edited by MR

Martes Sport i Ryłko przedłużyły umowy najmu w Focus Parku w Rybniku. W centrum handlowym zaczął też działać sklep sieci Żabka.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Chcą budować przy Chłodnej w Warszawie

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by MR

Monting Development podpisał ze spółką Archicom z grupy Echo Investment warunkową umowę kupna prawa użytkowania wieczystego parceli przy ul. Chłodnej w Warszawie. Planuje tam luksusową inwestycję apartamentową.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché zaprasza do Pionek

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

W Pionkach otwarto nową placówkę Bricomarché. To 15. supermarket sieci w województwie mazowieckim i 214. w kraju. 

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 11 lutego 2025

Podwyżka nie wystarczy

Polacy są coraz mniej zadowoleni z wysokości pensji, ale jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy rotacja pracowników rośnie z innego powodu – niezadowolenia z pracodawcy.

schedule 10 lutego 2025

Będą podwyżki, ale skromniejsze

Jak wynika z "Raportu płacowego 2025", opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland, najbliższe miesiące przyniosą podwyżki dla pracowników. Wzrost wynagrodzeń prognozuje aż 79 proc. firm.

schedule 07 lutego 2025

Pokolenie Z na rynku pracy

Do 2030 roku przedstawiciele generacji Z będą stanowić 1/3 globalnego rynku pracy, jednak 40 proc. liderów biznesowych uważa, że nie są oni odpowiednio przygotowani do pracy - wynika z opracowania ManpowerGroup.

schedule 22 listopada 2024

Sztuczna inteligencja dla każdego pracownika

Rośnie zapotrzebowanie na umiejętności związane z AI, ale jednocześnie dostęp do szkoleń ze sztucznej inteligencji staje się nierówny. Tymczasem sprawiedliwy dostęp do technologii z tego obszaru może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru talentów – wskazują raport firmy Randstad.

schedule 11 października 2024

Sztuczna inteligencja i praca stacjonarna

Aż 84 proc. prezesów największych firm w Polsce i 83 proc. liderów na świecie planuje pełny powrót do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z raportu "KPMG CEO Outlook 2024".

schedule 09 października 2024

Pierwsza gwiazdka w magazynie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez grupę Progres, sektor TSL przygotowuje się już do Świąt. Obecnie co ósme ogłoszenie rekrutacyjne pochodzi właśnie z tej branży.

schedule 07 października 2024

Pracownicy potrzebują bezpieczeństwa

Jak wynika z badania Sodexo Polska i Antal „Praca w branży produkcyjnej – od A do Z”, rosnąca popularność sztucznej inteligencji w branży produkcyjnej nie obniży w najbliższych latach zapotrzebowania sektora na pracowników.

schedule 29 sierpnia 2024

Zmiany za sterami Dom Development

Jarosław Szanajca planuje z końcem roku zrezygnować z pełnienia funkcji prezesa zarządu Dom Development i dołączyć do rady nadzorczej. Stery w spółce od początku 2025 roku przejmie Mikołaj Konopka, obecny członek zarządu oraz współzałożyciel i prezes spółki Euro Styl. 

schedule 12 sierpnia 2024

Braki kadrowe w budownictwie

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie. Poszukiwani są pracownicy fizyczni, kierownicy projektów, inżynierowie i projektanci – wynika z „Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym 2024” Grafton Recruitment.

schedule 01 lipca 2024

Pożegnanie z PINKiem

Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, dyrektorka operacyjna i członkini zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, odchodzi na emeryturę. Ze stowarzyszeniem była związana od roku 2018.

schedule 28 maja 2024

Hybrydowe choroby organizacji

Dur efektywnościowy, apatioza organizacyjna, rozprosz złośliwy... W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

schedule 09 kwietnia 2024

Ożywienie w branży

Od kwietnia do końca czerwca trzy na 10 firm z sektora finansów i nieruchomości chce zatrudniać nowych pracowników. Niemal połowa pracodawców (46 proc.) nie chce w nadchodzących miesiącach zmian kadrowych – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 27 marca 2024

Raczej zwolnią niż zatrudnią

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

schedule 08 marca 2024

Wciąż za mało liderek

Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, kobiety zajmują mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych oraz liderskich na całym świecie, choć stanowią połowę globalnej populacji aktywnej zawodowo.

schedule 07 marca 2024

Zarobki w branży budowlanej

Jak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, pracownicy sektora budowlanego w 2024 roku mogą liczyć na podwyżki w wysokości 10-15 proc.

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

Czytaj wersję flipbook

Wydanie 1 (295) styczeń 2025

Ostatnie komentarze

Kategorie

Twoje zamówienie

Twoje dane
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Bezpiecze płatności zapewnia

Nie przegap najnowszego wydania