Świat Pokolenie Z na rynku pracy

Zasoby ludzkie
Do 2030 roku przedstawiciele generacji Z będą stanowić 1/3 globalnego rynku pracy, jednak 40 proc. liderów biznesowych uważa, że nie są oni odpowiednio przygotowani do pracy - wynika z opracowania ManpowerGroup.

Według danych zebranych w publikacji „Przyszłość pokolenia Z w rękach pracodawców”, pracodawcy w Polsce są świadomi wyzwań związanych z różnorodnością pokoleniową w zespołach. Wychodzą naprzeciw młodym pracownikom budując współpracę opartą na zaufaniu (39 proc.), kładą też nacisk na strategię na rzecz różnorodności, równości i integracji DEI (35 proc.).

Według badania Intelligent.com, 40 proc. liderów na świecie uważa, że absolwenci szkół wyższych wchodzący właśnie na rynek pracy nie są do tego odpowiednio przygotowani. 88 proc. managerów stwierdziło również, że twierdzenie to odnoszące się do pokolenia Z z każdym rokiem coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Ta sama analiza podaje również, że globalnie 70 proc. liderów wskazało na słabą etykę pracy jako główny powód nieprzygotowania nowych absolwentów. Mimo to, jak podaje National Association of Colleges and Employers (NACE), ponad połowa stażystów z pokolenia Z została później pełnoetatowymi pracownikami w danej organizacji.

Mocnym trendem rynku pracy także w 2025 roku będzie zmiana pokoleniowa, która generuje u pracodawców szereg wyzwań. Dzieje się tak m.in. z uwagi na fakt, że nie ma jednego uniwersalnego procesu w tym obszarze, do wszystkich działań związanych z różnorodnością zespołów należy podchodzić w sposób bardzo indywidualny. Część z pracodawców nie dostrzega tej zmiany, co najczęściej kończy się trudnościami w komunikacji, brakiem współpracy oraz powiększającą się frustracją poszczególnych grup pracowników. Brak dogłębnego zrozumienia potrzeb wszystkich zatrudnionych pracowników, ich słabszych i mocnych stron, często prowadzi to pogorszenia osiągnięć teamów, co szybko i dość wyraźnie przekłada się na rezultaty pracy całych organizacji – podkreśla Piotr Zygmunt, ekspert rynku pracy w Talent Solutions ManpowerGroup.

Organizacje podejmują różne działania, by stworzyć możliwie najlepsze warunki współpracy dla swoich zespołów. Jak wskazują dane ManpowerGroup, pracodawcy w Polsce kładą największy nacisk na budowanie relacji opartych na zaufaniu w zespołach (39 proc.), większe docenianie pracowników wspierających działania na rzecz różnorodności, równości i integracji (DEI) (35 proc.), czy wdrażanie polityk zapewniających równe szanse rozwoju zawodowego oraz awansu (35 proc.). Ważnymi z punktu widzenia organizacji działaniami jest także wspieranie wellbeingu pracowników (34 proc.) czy audyt polityk i programów dotyczących obszaru DEI (33 proc.).

Przedstawiciele GenZ zwracają szczególną uwagę na cele i misję pracodawcy, co daje jasno obraz tego, że zależy im na tym, by być częścią procesu zmiany oddziaływania na środowisko społeczne czy naturalne. Nie chcą jednak przekładać swojego komfortu nad tego typu działania, bowiem sama praca jest dla nich tylko jednym z elementów codziennego życia, a nie jego istotą. Poprzez szybki wzrost gospodarczy odczuwają zmniejszoną konkurencyjność na rynku, dzięki czemu zdają sobie sprawę z tego, że za rogiem czekają inne, być może ciekawsze możliwości rozwoju. Świat oferuje im na ten moment tyle, że chcą korzystać z jego różnorodności pełnymi garściami – dodaje Piotr Zygmunt.

Badanie Deloitte przeprowadzone na grupie przedstawicieli Gen Z i Millenialsów zilustrowało niektóre z priorytetów kandydatów tych grup podczas poszukiwania pracy. Sześciu na dziesięciu przedstawicieli pokolenia Z na świecie uważa, że powszechność wykorzystania AI skłoni ich do poszukiwania możliwości pracy, które są mniej podatne na automatyzację, takich jak wyspecjalizowane stanowiska lub praca fizyczna. Jednocześnie są dość selektywni co do przyjęcia oferty od rekrutera, ponieważ 86 proc. całego pokolenia Z uważa, że posiadanie celu jest kluczem do satysfakcji zawodowej oraz dobrego samopoczucia w miejscu pracy.

Najmłodsi pracownicy cenią sobie możliwość zdobywania nowych umiejętności, co stanowi fundament ich kariery. Tworzenie kultury organizacyjnej wspierającej rozwój, możliwość uczenia się i doskonalenia, to kluczowy element motywujący GenZ do dalszego rozwoju. Pracodawcy powinni inwestować w programy szkoleniowe, zapewnić dostęp do kursów, platform e-learningowych, które pozwolą młodym pracownikom poszerzać ich obecne umiejętności lub zdobywać nowe kompetencje w innych obszarach. Popularnym rozwiązaniem stają się programy coachingowe, mentoringowe, w ramach których bardziej doświadczeni pracownicy pomagają młodszym kolegom w rozwoju zawodowym, angażowanie ich w różnorodne projekty pozwala zdobywać doświadczenie w nowych obszarach. Pokolenie Z ceni sobie u pracodawców dostęp do nowoczesnych technologii, aplikacji, klarowną ścieżkę rozwoju kariery, a także przejrzyste i konkretne programy rozwoju zawodowego, które jasno wskazują możliwe ścieżki awansu, cele rozwoju – dodaje Anna Tietianiec.

Dla talentów pokolenia Z ważne jest przekwalifikowywanie się oraz podnoszenie umiejętności. Organizacje zdają sobie z tego sprawę organizacje – według ManpowerGroup jest to globalnym priorytetem dla 28 proc. pracodawców.

Jak podaje Światowe Forum Ekonomiczne, do 2030 roku pokolenie Z będzie stanowić około jedną trzecią globalnego rynku pracy. W czasie światowego kryzysu finansowego w 2008 roku eksperci ds. HR zauważyli, że dwudziestolatkowie w tamtym czasie – znani jako pokolenie Millenialsów, czyli osoby urodzone w latach 1980-1995, doświadczyli opóźnionego startu kariery zawodowej ze względu na zawirowania gospodarcze. Wiele wskazuje na to, że Zetki może spotkać podobny los, bowiem większość osób rozpoczynających pracę robi to w czasie dużych wyzwań globalnych, począwszy od pandemii Covid, przez konflikty zbrojne i wojny, a na transformacji cyfrowej oraz automatyzacji kończąc. Przedstawiciele pokolenia Z mogą zatem zostać w pewien sposób „naznaczeni”, dłuższe okresy bezrobocia powodują, że grupa ta nieco traci na wykształceniu oraz rozwoju osobistym. Jak podkreślają eksperci ManpowerGropup, za pięć lat możemy zacząć dostrzegać skutki tych zjawisk w obszarze awansów, zarobków czy realizacji zawodowych marzeń.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché zaprasza do Pionek

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

W Pionkach otwarto nową placówkę Bricomarché. To 15. supermarket sieci w województwie mazowieckim i 214. w kraju. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Miliardy na centra danych

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by MR

Data4 pozyskuje finansowanie w wysokości 3,3 mld euro na dalszy rozwój firmy w całej Europie, w tym projektów w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Rumunia Lions' Head kupuje pod Bukaresztem

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

Lion's Head, fundusz inwestycyjny posiadający aktywa w Rumunii i Bułgarii, nabył 15-ha działkę w Popesti Leordeni. Transakcja ta oznacza ekspansję Lion's Head na rumuńskim rynku powierzchni przemysłowych, a zarazem debiut w segmencie deweloperskim.

Zasoby ludzkie

Świat Pokolenie Z na rynku pracy

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by MR

Do 2030 roku przedstawiciele generacji Z będą stanowić 1/3 globalnego rynku pracy, jednak 40 proc. liderów biznesowych uważa, że nie są oni odpowiednio przygotowani do pracy - wynika z opracowania ManpowerGroup.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Zysk na zabytkach

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by MR

W 2024 roku Arche wypłaciło inwestorom 56 mln zł zysku. Grupa dysponuje w Polsce prywatną siecią hoteli, z imponującym zasobem zabytkowych obiektów.

Hotele

Czechy Apartamenty pod Śnieżką

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by MR

Crescon rozpoczął budowę apartamentowca Zahrádky 1000 w Pecu pod Śnieżką. Powstanie tuż obok stoku narciarskiego, z widokiem na najwyższy szczyt Karkonoszy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Uroda na Przymorzu

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by MR

Pod koniec stycznia do najemców Galerii Przymorze w Gdańsku dołączył salon urody Amade Esthetic.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Bułgaria Revetas sprzedaje w Bułgarii

schedule 07 lutego 2025
Opr./edited by MR

Revetas Group sprzedało centrum handlowe Park Center Sofia na rzecz TSH Investment, spółki joint venture Trinity Capital i Hus Invest. Warunki transakcji pozostają poufne.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Słodko w Forum Gdańsk 

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

W gdańskim centrum handlowym otwarto pierwszy na Pomorzu salon z wyrobami czekoladowymi marki Lindt & Sprungli. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 30 sklepów na trzydziestolecie

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by MR

W styczniu Biedronka otworzyła 30 nowych sklepów. To symboliczna liczba, związana z jubileuszem powstania sieci.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w M1

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by JC

Zarządzane przez EPP centrum handlowe M1 Łódź przedłużyło współpracę z 17 markami i poszerzyło swoją ofertę o kolejne sklepy i punkty usługowe. Do nowych najemców należy m.in. biuro podróży Tui i salon urody Prestige Clinique.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Jedna nowa dzielnica

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by JC

Spółka PSN rozpocznie rewitalizację brownfieldu przy ul. Plynárenskiej w Brnie. Projekt mixed-use Brno Jedna, który powstanie na tym terenie, ma łączyć m.in. funkcje mieszkaniową, biurową oraz rekreacyjną.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nie wyprowadzą się z Bonarki

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by MR

VSoft przedłużył umowę najmu w kompleksie biurowym Bonarka for Business. Firma wynajmuje łącznie około 1,8 tys. mkw. powierzchni biurowej w Budynku E.

Infrastruktura

Polska Będą omijać Głogów

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by JC

GDDKiA podpisała umowę na realizację obwodnicy Głogowa w ciągu DK12. Za projekt i budowę odpowiedzialna będzie firma Strabag, a koszt inwestycji wyniesie 798 mln zł.

Infrastruktura

Polska Potężna Baltic Power

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by MR

Orlen i Northland Power rozpoczęły budowę pierwszej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. Baltic Power o łącznej mocy 1,2 GW rozpocznie produkcję w 2026 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Da Grasso się przeprowadza

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by JC

Da Grasso, polska sieć franczyzowych pizzerii, przenosi swoją główną siedzibę do łódzkiego biurowca Green Horizon. Spółka zajmie tam blisko 1,2 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Dużo miejsca na outdoor

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by ANZ

Producent sprzętu outdoorowego wynajął od Garbe 55 tys. mkw. powierzchni logistycznej w północnoheskim mieście Ludwigsau w rejonie Hersfeld-Rotenburg. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Serbia Milšped wynajmuje potrójnie

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by JC

CTP podpisało trzy nowe umowy najmu na 64 tys. mkw. łącznej powierzchni z Milšped, dostawcą usług logistycznych dla Serbii i Europy Południowo-Wschodniej. W rezultacie całkowity metraż wynajmowany przez firmę w obiektach dewelopera wzrósł do 105 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dwa etapy w Bartoszycach

schedule 06 lutego 2025
Opr./edited by MR

Refield rozpoczyna komercjalizację II etapu Pasażu Bartoszyckiego. Budowa I fazy kompleksu handlowego w Bartoszycach zostanie zakończona jesienią tego roku.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Panattoni ma kredyt na inwestycję w Głuchowie

schedule 05 lutego 2025
Opr./edited by MR

Panattoni uzyskało finansowanie na realizację I fazy Panattoni Parku Poznań XIV w Głuchowie pod Poznaniem. Kredytu w wysokości 9,1 mln euro udzielił Santander Bank Polska.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 07 lutego 2025

Pokolenie Z na rynku pracy

Do 2030 roku przedstawiciele generacji Z będą stanowić 1/3 globalnego rynku pracy, jednak 40 proc. liderów biznesowych uważa, że nie są oni odpowiednio przygotowani do pracy - wynika z opracowania ManpowerGroup.

schedule 22 listopada 2024

Sztuczna inteligencja dla każdego pracownika

Rośnie zapotrzebowanie na umiejętności związane z AI, ale jednocześnie dostęp do szkoleń ze sztucznej inteligencji staje się nierówny. Tymczasem sprawiedliwy dostęp do technologii z tego obszaru może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru talentów – wskazują raport firmy Randstad.

schedule 11 października 2024

Sztuczna inteligencja i praca stacjonarna

Aż 84 proc. prezesów największych firm w Polsce i 83 proc. liderów na świecie planuje pełny powrót do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z raportu "KPMG CEO Outlook 2024".

schedule 09 października 2024

Pierwsza gwiazdka w magazynie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez grupę Progres, sektor TSL przygotowuje się już do Świąt. Obecnie co ósme ogłoszenie rekrutacyjne pochodzi właśnie z tej branży.

schedule 07 października 2024

Pracownicy potrzebują bezpieczeństwa

Jak wynika z badania Sodexo Polska i Antal „Praca w branży produkcyjnej – od A do Z”, rosnąca popularność sztucznej inteligencji w branży produkcyjnej nie obniży w najbliższych latach zapotrzebowania sektora na pracowników.

schedule 29 sierpnia 2024

Zmiany za sterami Dom Development

Jarosław Szanajca planuje z końcem roku zrezygnować z pełnienia funkcji prezesa zarządu Dom Development i dołączyć do rady nadzorczej. Stery w spółce od początku 2025 roku przejmie Mikołaj Konopka, obecny członek zarządu oraz współzałożyciel i prezes spółki Euro Styl. 

schedule 12 sierpnia 2024

Braki kadrowe w budownictwie

Rośnie zapotrzebowanie na pracowników w budownictwie. Poszukiwani są pracownicy fizyczni, kierownicy projektów, inżynierowie i projektanci – wynika z „Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym 2024” Grafton Recruitment.

schedule 01 lipca 2024

Pożegnanie z PINKiem

Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, dyrektorka operacyjna i członkini zarządu Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych, odchodzi na emeryturę. Ze stowarzyszeniem była związana od roku 2018.

schedule 28 maja 2024

Hybrydowe choroby organizacji

Dur efektywnościowy, apatioza organizacyjna, rozprosz złośliwy... W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

schedule 09 kwietnia 2024

Ożywienie w branży

Od kwietnia do końca czerwca trzy na 10 firm z sektora finansów i nieruchomości chce zatrudniać nowych pracowników. Niemal połowa pracodawców (46 proc.) nie chce w nadchodzących miesiącach zmian kadrowych – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 27 marca 2024

Raczej zwolnią niż zatrudnią

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

schedule 08 marca 2024

Wciąż za mało liderek

Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, kobiety zajmują mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych oraz liderskich na całym świecie, choć stanowią połowę globalnej populacji aktywnej zawodowo.

schedule 07 marca 2024

Zarobki w branży budowlanej

Jak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, pracownicy sektora budowlanego w 2024 roku mogą liczyć na podwyżki w wysokości 10-15 proc.

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

schedule 19 grudnia 2023

Logistyka planuje rekrutacje

Trzech na 10 pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji planuje dodatkowe rekrutacje z początkiem nowego roku - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 12 grudnia 2023

W rekrutacji optymistycznie

Jak wynika z danych ManpowerGroup, w I kwartale 2024 roku 33 proc. polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 proc. z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 proc. firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 proc. firm nie ma jeszcze takich planów.

Czytaj wersję flipbook

Wydanie 1 (295) styczeń 2025

Ostatnie komentarze

Kategorie

Twoje zamówienie

Twoje dane
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Bezpiecze płatności zapewnia

Nie przegap najnowszego wydania