EN

Polska Hybrydowe choroby organizacji

Zasoby ludzkie
Dur efektywnościowy, apatioza organizacyjna, rozprosz złośliwy... W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

Organizacje hybrydowe, funkcjonujące na polskim rynku, mierzą się ze złożonymi wyzwaniami. Eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define przeanalizowali dane zebrane w ramach badania „Hybrid & Beyond”, żeby sprawdzić, czy pomiędzy problemami wskazywanymi w ankiecie występują jakieś zależności. Okazało się, że można mówić o współwystępowaniu pewnych charakterystycznych symptomów. Wyodrębnionym skupiskom wyzwań nadali nazwy: apatioza organizacyjna, dur efektywnościowy, rozprosz złośliwy. W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

Praca hybrydowa – wyzwania dla organizacji

Aż 92 proc. firm funkcjonujących na polskim rynku, które wzięły udział w badaniu Colliers Define w 2023 roku, deklarowało wdrożenie hybrydowego modelu pracy. Jednocześnie trzy czwarte z nich napotykało opór ze strony pracowników przed częściowym powrotem do biur. Kadra zarządzająca wskazywała zaś szereg wyzwań, z którymi się mierzy w swoich organizacjach. To m.in. pogorszenie przepływu informacji, współpracy, zmniejszone zaangażowanie pracowników czy erozja kultury organizacyjnej. W najnowszej publikacji eksperci Colliers Define zaproponowali spojrzenie na wyzwania pracy zdalnej i hybrydowej przez pryzmat chorób, a nie pojedynczych symptomów. To pozwala lepiej zrozumieć, z jakimi trudnościami wiąże się funkcjonowanie w hybrydowym modelu pracy, a dzięki temu także celniej na nie reagować.

Przygotowaliśmy ten poradnik, by pomóc organizacjom trafnie zdiagnozować i nazwać trapiące je problemy. To dawka wiedzy dla liderów i sprawdzone narzędzia, dzięki którym można skutecznie mierzyć się z problemami rozproszonych modeli pracy – tłumaczy Dorota Osiecka, partner, Colliers Define.

Diagnoza oparta na wynikach badań

Punktem wyjścia była analiza danych zebranych w ramach „Hybrid and Beyond”, cyklicznego badania realizowanego co roku przez ekspertów Colliers Define.

Przyjrzeliśmy się temu, jak kadra menedżerska postrzega wpływ pracy zdalnej na różne obszary funkcjonowania ich organizacji. Interesowało nas, czy pomiędzy zgłaszanymi problemami występują jakieś korelacje. Innymi słowy: czy firmy, które przykładowo deklarują problem z przepływem informacji, częściej zgłaszają także problemy w innych obszarach, a jeżeli tak – w jakich. Pogłębiona analiza statystyczna wykazała, że takie korelacje faktycznie występują – wyjaśnia Grzegorz Rajca, associate director, Colliers Define.

Obraz wyzwań, który powstał na bazie analiz ilościowych, został uzupełniony jakościowymi metodami warsztatowymi z udziałem kadry menedżerskiej z różnych organizacji. Dzięki zastosowaniu takiego podejścia eksperci stworzyli bogaty i rzetelny opis tego, z jakimi problemami borykają się dziś hybrydowe organizacje.

Choroby hybrydowe: od diagnozy do leczenia

W poradniku opisano trzy choroby: apatiozę organizacyjną, dur efektywnościowy i rozprosz złośliwy. Pierwsza z nich wiąże się ze spadkiem zaangażowania, postępującą biernością i wycofaniem pracowników. Objawem drugiej, jak sama nazwa sugeruje, są problemy z efektywnością zarówno indywidualną, jak i zespołową.

W czasie warsztatów usłyszeliśmy wiele historii z życia codziennego w biurze. Dzięki temu udało nam się stworzyć pogłębiony opis chorób. Dowiedzieliśmy się na przykład, że jednym z objawów rozproszu złośliwego jest to, że pracownicy częściej skarżą się przełożonym zamiast samodzielnie rozwiązywać nieporozumienia. Do rozwiązywania błahych konfliktów włączane są osoby z działu HR – wyjaśnia Karolina Dudek, associate director, Colliers Define.

Opisowi symptomów towarzyszy lista działań profilaktycznych, które warto podejmować, by minimalizować ryzyko wystąpienia choroby. Przedstawione są także organizacyjne sposoby, do których zaliczone zostały szybkie i niezbyt kosztowne działania, łatwe do wdrożenia przez menedżerów. W poradniku omówione zostały także skuteczne kuracje, wiążące się z większymi nakładami organizacyjnymi lub finansowymi.

Badania polskiego rynku pracy

„Nowe wyzwania. Jak diagnozować i leczyć hybrydowe choroby organizacji?” to już trzecia publikacja z serii „Hybrid Work Insights”. Dwie poprzednie dotyczyły odmiennych oczekiwań kadry menedżerskiej i pracowników co do sposobów kształtowania modelu hybrydowego oraz problemów z efektywnością w zespołach rozproszonych. W serii „Hybrid Work Insights” ukazują się publikacje będące komentarzem do zmian zachodzących w organizacjach, które wdrożyły model hybrydowy. Zmiany te zespół Colliers Define systematycznie monitoruje w ramach corocznego badania „Hybrid & Beyond” realizowanego od 2022 roku i skierowanego do kadry menedżerskiej organizacji funkcjonujących na polskim rynku. Dzięki zebranym danym zespół Colliers Define publikuje wartościowe analizy sytuacji w różnych branżach zatrudniających pracowników należących do grupy tzw. białych kołnierzyków oraz pokazuje dynamikę zmian w polskich biurach. Wkrótce uruchomiona zostanie kolejna edycja ankiety, a analiza zebranych danych zostanie opublikowana jesienią tego roku.

Ostatnie nowości

Eurobuild FM

Polska Mateusz Polkowski o zmianach rynkowych po wejściu Polski do UE

schedule 20 czerwca 2024
Anna Zamyłka

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, a firma JLL świętuje trzydziestolecie obecności na polskim rynku. Mateusz Polkowski, szef Działu Badań Rynku JLL Polska, podsumowuje zmiany, jakie zaszły na rynku nieruchomości i w polskiej gospodarce przez ostatnie dwie dekady.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Tech-Con wybrał VLParks Bucharest West

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Tech-Con Industry wynajęła 3 tys. mkw. w realizowanym przez Villar International Group VLParks Bucharest West, Dragomirești, na swoją nową siedzibę i centrum magazynowe.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dom Development buduje w Krakowie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Niedaleko krakowskiego Kazimierza i Starego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego, Dom Development rozpoczyna realizację inwestycji Apartamenty Park Matecznego. Projekt składa się z dziewięciu budynków.

ESG

Polska Dziesiątka w złocie i platynie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Deka Immobilien zakończyła proces certyfikacji WiredScore dla 10 obiektów ze swojego polskiego portfolio. Nagrodzone budynki znajdują się w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Mieszkania na Śląsku coraz droższe

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Eksperci JLL podsumowują sytuację rynku mieszkaniowym w konurbacji górnośląskiej. Jak twierdzą eksperci, równolegle do Katowic rozwijają się tam inne ośrodki, konkurujące ze stolicą województwa o kapitał inwestycyjny.

Rynek mieszkaniowy

Polska Startuje krakowska Wita

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo-Archicom rozpoczyna budowę projektu Wita. To pierwsza krakowska inwestycja realizowana w formacie destination.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miasto Moje na finiszu

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Ronson Development rozpoczął sprzedaż lokali w ostatnim etapie osiedla Miasto Moje. Ósmy etap inwestycji dostarczy 145 mieszkań w metrażach od 25 do 64 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Pol-Mak rośnie w Iławie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Pol-Mak, producent ozdobnych artykułów papierniczych, powiększa swój zakład w Iławie. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie hala magazynowo-produkcyjna, a także powstanie budynek biurowy. Generalnym wykonawcą oraz projektantem jest firma WPIP Construction.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Tony paczek w BI Parku Radom

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Grupa InPost otwiera nowy oddział w Radomiu. Na terenie parku logistycznego BI Park Radom, wybudowanego przez Bojanowicz Investments, firma zajmie 6,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 190 mln od Archicomu

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Archicom ruszył z kolejną emisją obligacji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę banku ziemi i realizacje nowych inwestycji.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska PepsiCo zostaje w Mszczonowie

schedule 20 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Logicor przedłużył z PepsiCo Polska umowę najmu na niemal 58,5 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w parku Logicor Mszczonów. Jest to największe centrum dystrybucyjne PepsiCo w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Francuzi budują na Pradze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Francuski deweloper Bouygues Immobilier Polska rozpoczyna realizację nowej inwestycji w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Osiedle Neo Praga powstanie przy ul. Drwęckiej, niedaleko planowanej stacji metra Mińska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzają się do Famy Jeżyce

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Monday Development, poznański deweloper należący do grupy Unidevelopment, rozpoczął przekazywanie mieszkań w III etapie osiedla Fama Jeżyce. W dwóch siedmiopiętrowych budynkach powstało łącznie około 370 mieszkań oraz 12 lokali usługowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wszystkie zalety Łodzi

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miejskie wille przy plaży

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż inwestycji w nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Stogach. Zawiślańska Wille Miejskie to 16 budynków z łącznie 64 lokalami.

Eurobuild FM

Polska Sebastian Sołtys o planach rozwoju LPP Logistics

schedule 19 czerwca 2024
Magda Rachwald

Najnowszy odcinek Eurobuild FM pachnie słonym wiatrem, jako że nagrywaliśmy go w Pruszczu Gdańskim, zwiedzając największy obiekt LPP Logistics. Ambitne plany, gigantyczny kapitał, nowe powierzchnie magazynowe i setki nowych salonów sprzedaży - szczegóły w najnowszej odsłonie podkastu.

Hotele

Polska Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman bierze cały portfel

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Cushman & Wakefield została wybrana na zarządcę trzech warszawskich budynków biurowych należących do Vig Fund. Tym samym zespół agencji będzie zarządzał całym portfelem funduszu w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tata pod dachem Woli

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skok temperatury w Boosterze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

Najnowsze w Zasoby ludzkie

schedule 28 maja 2024

Hybrydowe choroby organizacji

Dur efektywnościowy, apatioza organizacyjna, rozprosz złośliwy... W najnowszej publikacji z serii „Hybrid Work Insights” eksperci ds. środowiska pracy z Colliers Define opisują typowe objawy „chorób hybrydowych” wraz z metodami ich leczenia.

schedule 09 kwietnia 2024

Ożywienie w branży

Od kwietnia do końca czerwca trzy na 10 firm z sektora finansów i nieruchomości chce zatrudniać nowych pracowników. Niemal połowa pracodawców (46 proc.) nie chce w nadchodzących miesiącach zmian kadrowych – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 27 marca 2024

Raczej zwolnią niż zatrudnią

W II kwartale 2024 roku 34 proc. firm branży transportu, logistyki & motoryzacji chce zwalniać, a tylko 29 proc. pracodawców planuje zwiększać zatrudnienie – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. 

schedule 08 marca 2024

Wciąż za mało liderek

Jak wskazują dane zebrane przez ManpowerGroup, kobiety zajmują mniej niż 1/3 stanowisk kierowniczych oraz liderskich na całym świecie, choć stanowią połowę globalnej populacji aktywnej zawodowo.

schedule 07 marca 2024

Zarobki w branży budowlanej

Jak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl, pracownicy sektora budowlanego w 2024 roku mogą liczyć na podwyżki w wysokości 10-15 proc.

schedule 22 lutego 2024

Od sztucznej inteligencji do zielonych kołnierzyków

Najważniejsze trendy rynku pracy 2024 według Manpower Group to rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży. Pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”.

schedule 09 stycznia 2024

Finanse i nieruchomości walczą o talenty

66 proc. pracodawców w Polsce wskazuje na problem w rekrutacji kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami. To najniższy wskaźnik niedoboru talentów od lat - wskazują eksperci ManpowerGroup. Finanse i nieruchomości to sektor z największą konkurencją o utalentowanych pracowników.

schedule 08 stycznia 2024

Więcej wypadków za biurkiem

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w okresie od stycznia do września 2023 zgłoszono 45 809 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. To oznacza wzrost o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

schedule 08 stycznia 2024

Polski Savills ma nowego szefa

Kamil Kowa został nowym dyrektorem zarządzającym Savillsa w Polsce. Wcześniej był członkiem zarządu firmy, a przez ostatnie dziewięć lat zajmował w niej stanowisko szefa działu Corporate Finance and Valuation.

schedule 04 stycznia 2024

Talenty nie idą na emeryturę

Dla 72 proc. polskich pracodawców podczas planowania strategii HR na 2024 rok priorytetem jest wellbeing pracowników, a dla 69 proc. z nich utrzymanie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badań ManpowerGroup.

schedule 19 grudnia 2023

Logistyka planuje rekrutacje

Trzech na 10 pracodawców branży transportu, logistyki i motoryzacji planuje dodatkowe rekrutacje z początkiem nowego roku - wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

schedule 12 grudnia 2023

W rekrutacji optymistycznie

Jak wynika z danych ManpowerGroup, w I kwartale 2024 roku 33 proc. polskich organizacji deklaruje chęć wzmacniania kadr, 16 proc. z nich liczy się z koniecznością redukcji stanowisk, a 49 proc. firm nie chce niczego zmieniać w swoich strukturach. Jedynie 2 proc. firm nie ma jeszcze takich planów.

schedule 06 grudnia 2023

Pracowita Azja i Afryka

Produkcja, logistyka, magazyny, handel oraz transport to branże cieszące się największym zainteresowaniem wśród kandydatów z Azji i Afryki, wybierających nasz kraj jako kierunek emigracji zarobkowej – wynika z raportu grupy Progres. 

schedule 17 października 2023

Nowy szef retailu u Cushmana

Michał Masztakowski objął stanowisko Head of Retail Agency Poland w Cushman & Wakefield. Będzie odpowiadł za przygotowanie i realizację strategii biznesowej działu, poszerzanie portfela klientów firmy i kierowanie zespołem doradzającym najemcom i inwestorom.

schedule 18 lipca 2023

Zatrudniają zielone kołnierzyki

63 proc. polskich firm prowadzi obecnie rekrutacje na stanowiska związane ze zrównoważonym rozwojem. Najbardziej intensywne działania deklarują przedsiębiorstwa z branży transportu, logistyki i motoryzacji (75 proc.), energetyki i usług komunalnych (75 proc.) oraz IT (74 proc.) – wynika z danych ManpowerGroup.

schedule 04 lipca 2023

Rządzą w PLGBC

Odbyło się walne zebranie członków Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Na trzyletnią kadencję powołano nowego prezydenta oraz zarząd, a także komisję rewizyjną.

schedule 27 czerwca 2023

Segro z większym zarządem

Segro powołała w skład zarządu nowych członków: Marco Simonettiego, Jamesa Craddocka, Paula Dunne’a i Andrew Pilswortha. Jednocześnie, Andy Gulliford, chief operating officer Segro ustępuje z roli członka zarządu. 

schedule 20 października 2022

Tadeusza już nic nie rusza

Tadeusz Jachowicz, dyrektor zarządzający Gleeds Polska i dyrektor regionalny Gleeds Europe Holding na Europę Środkowo-Wschodnią, po 27 latach pracy odchodzi z firmy i kończy karierę zawodową. Od stycznia 2023 roku jego obowiązki na stanowisku dyrektora regionalnego przejmie Vladimir Bily.

schedule 14 lipca 2022

Jachna żegna się z 7R

Łukasz Jachna, członek zarządu i szef działu rynków kapitałowych w 7R, podjął decyzję o odejściu z firmy. Kierownictwo nad capital markets będzie sprawował jeszcze do końca września.

schedule 07 lipca 2022

Co trzecia firma chce zatrudniać

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37 proc. firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie. Prognozy zatrudnienia polskich pracodawców produkcji przemysłowej utrzymują się na wysokim i optymistycznym poziomie. To zapowiedź dalszych i znaczących wzrostów zatrudnienia w tej branży.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie