Polska Wynajem u Św. Barbary
Rynek mieszkaniowyZeitgeist Asset Management zakupił budynki od Orange w 2019 roku. W grudniu 2021 roku firma poinformowała o rozpoczęciu remontu kamienicy zlokalizowanej pod numerem 6/8. Remont pierwszego budynku, który obecnie jest na etapie prac konstrukcyjnych, był pierwszym z zapowiadanych etapów prac. Prace przy II etapie rewitalizacji wkrótce się rozpoczną.
Kompleks Nowogrodzka jest szczególnie bliski naszemu sercu, ponieważ nawiązuje do core businessu działalności Zeitgeist, jaką jest przywracanie dawnej świetności zabytkowym kamienicom. Od lat specjalizujemy się w tego typu inwestycjach w Czechach, a teraz w Polsce. Budynek przy ul. Św. Barbary 2a to jeden z przykładów kontynuacji naszych planów. Rewitalizujemy go pod czujnym okiem konserwatora, z poszanowaniem dla historii obiektu – informuje Peter Noack, współzałożyciel i CEO Zeitgeist Asset Management.
Kompleks zabudowań u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Św. Barbary, o powierzchni najmu ponad 45 tys. mkw. pierwotnie pełnił funkcję placówki pocztowej oraz centrali telekomunikacyjnej. Bryła gmachu głównego uznawana jest za jeden z najlepszych projektów modernistycznych w Polsce.
Budynek przy ul. Św. Barbary 2a jest – być może wbrew pierwszemu wrażeniu – obiektem szczególnym. Z jednej strony to tylko niewielka śródmiejska kamienica z lat 30. XX wieku i może się jawić jako skromna w porównaniu do rozrzeźbionej detalem elewacji sąsiadującego z nią budynku Św. Barbary 4. Z drugiej strony jednak, jest architektoniczną częścią większego kompleksu zabudowań pocztowych. Wszystko to wywołuje chęć dążenia do uwypuklenia jej elewacji w krótkiej pierzei ul. Św. Barbary – komentuje architekt Maciej Gruszecki z Grupa 5 Architekci.
Sześciokondygnacyjna kamienica pod numerem 2a została wzniesiona w 1934 roku jako budynek mieszkalny dla pracowników Urzędu Telekomunikacyjnego. Powstała wedle projektu Juliana Putermana w stylu ogólnie pojętej architektury nowoczesnej, zbliżonej do funkcjonalizmu. Ma kilka elementów zabytkowej substancji wartych podkreślenia: geometryczna elewacja frontowa wraz z portykiem wejściowym, wyłożona w parterze czerwonym kamieniem, a także klatka schodowa, o charakterze typowym dla okresu przedwojennego modernizmu.
Dlatego też wysiłki podjęte przy opracowaniu projektu rewitalizacji skupiły się na zachowaniu rysunku elewacji wraz z jej detalami i materiałami. Postanowiliśmy wykorzystać istniejącą estetykę klatki schodowej i korytarzy, odwołującą się do atmosfery wnętrz projektowanych w tamtym okresie – tłumaczy Maciej Gruszecki.
Wyjątkowym elementem będzie pasaż wejściowy, dostępny poprzez kamienny portyk oraz lobby wykończone płytami czerwonego piaskowca, tradycyjnymi tynkami oraz klasyczną dla okresu powstania budynku posadzką lastryko.
Chcemy, aby ta modernistyczna budowla znów służyła ludziom – jako budynek mieszkalny. Zwłaszcza, że znajdziemy tu klasyczne przedwojenne wysokie sufity oraz oryginalne duże okna, które tworzą niezwykły klimat. W kamienicy jest winda, co ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym, na potrzeby których ten obiekt zostanie dodatkowo dostosowany – mówi Maximilian Mendel, dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management Polska.
W kamienicy znajdzie się 14 lokali o powierzchni 820 mkw. przeznaczonych na mieszkania na wynajem oraz jeden lokal usługowy. Lokale na ostatnim piętrze, o największej powierzchni, z dostępem do tarasów zapewnią najbardziej spektakularne widoki na miasto.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...