EN

Polska Spadek w inwestycjach

Rynek inwestycyjny i finansowy
W I kwartale 2023 roku odnotowano wolumen transakcji inwestycyjnych wynoszący 651 mln euro. To blisko 40 proc. wartości zanotowanej w analogicznym okresie 2021 roku i o 763 mln euro mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.

W analizowanym okresie przeważający udział w inwestycjach przypadł na nieruchomości przemysłowo-logistyczne, które stanowiły stanowiące aż 62 proc. wolumenu kwartalnych transakcji. Drugą dominującą kategorią były nieruchomości handlowe z 21-procentowym udziałem.

W przypadku niemal wszystkich klas aktywów stawki czynszowe nadal rosną, co pozwoliło częściowo zneutralizować kwartalny wzrost stóp kapitalizacji o około 0,25 pp. Rynek obligacji międzynarodowych oferuje atrakcyjne zwroty, wpływając na przecenę bezpiecznych klas aktywów, takich jak wynajęte nieruchomości komercyjne. Widzimy, że rynek, szczególnie biurowy, wchodzi też w fazę niższej podaży, co skutkować będzie spadkiem obrotów nowymi budynkami. Pierwszych sygnałów powrotu do wyższych wolumenów transakcji w Polsce należy spodziewać się już na przełomie III i IV kwartału – przewiduje Mateusz Skubiszewski, head of Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.

Jak oceniają eksperci, mniejsza dostępność aktywów w rezultacie może skłonić fundusze do bardziej agresywnej polityki cenowej wobec starszych nieruchomości, co może zahamować przeceny. Pod koniec roku można spodziewać się powrotu na ścieżkę wzrostu wolumenów transakcyjnych. Ostatni kwartał na rynku nieruchomości komercyjnych przyniósł mniejszą liczbę transakcji kupna-sprzedaży, jednak nie oznacza to braku zainteresowania ze strony inwestorów. W obecnej sytuacji ekonomicznej aktywne pozostały fundusze "value-add", które widzą możliwości okazyjnych zakupów.

Wszystkie sektory obserwują ostrożność inwestorów i oczekiwanie na dalszą dekompresję stóp kapitalizacji.

W segmencie aktywów magazynowych wzrosty czynszów prowadzą potencjalnych nabywców do poszukiwania obiektów, w których najemcy będą w stanie ponosić wyższe koszty po zakończeniu obecnych umów najmu. W tej sytuacji istotna będzie kondycja ekonomiczno-finansowa najemców oraz możliwość udźwignięcia wyższych kosztów wynajmu, w tym opłat eksploatacyjnych. Kluczowe okażą się również równowaga podażowo-popytowa oraz istnienie realnych alternatyw, które pozwolą firmom na zmianę dotychczasowej siedziby – wyjaśnia Marta Gorońska-Wiercioch, zastępca dyrektora w Dziale Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.

Jak wynika z raportu, w przypadku aktywów biurowych na znaczeniu zyskują trendy dotyczące pracy hybrydowej i zdalnej, które od niedawna mają umocowanie w Kodeksie Pracy. W ocenie analityków BNP Paribas Real Estate Poland, większa dostępność podnajmów może skłonić niektórych najemców do przyjęcia bardziej zdecydowanej postawy negocjacyjnej względem właścicieli budynków, co z kolei wpłynie na stopy zwrotu osiągane przez inwestorów. Z drugiej strony mniejsza liczba rozpoczynanych nowych budów może ten trend powstrzymać.

Wciąż wysoka inflacja zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, skłania banki centralne do zacieśniania polityki monetarnej. Jak wskazuje BNP Paribas Real Estate Poland, wysoki poziom stóp procentowych i niepewność dotycząca możliwych kolejnych podwyżek prowadzą do przecen aktywów i powodują, że nabywcy przyjmują ostrożniejsze podejście, oczekując jednocześnie korzystniejszych ofert od właścicieli budynków. Dotyczy to między innymi centrów handlowych, dla których stopy kapitalizacji w przeciągu kwartału wzrosły o 0,5 pp. W przypadku tej klasy aktywów, inwestorzy dostosowując strategię powinni brać pod uwagę średnio korzystne prognozy na 2023 rok, zakładające 0,7-procentowy spadek realnych wydatków konsumenckich.

Rynek nieruchomości biurowych po osiągnięciu imponujących wyników w poprzednim roku, rozpoczął obecny sezon ze spowolnionym tempem. Pomijając znaczącą transakcję z ubiegłego roku, kiedy Google zakupiło warszawski obiekt Warsaw Hub za kwotę przekraczającą 585 mln euro, wartość umów w I kwartale tego roku była niższa o około 21 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku.

Mając na uwadze wymagające otoczenie rynkowe, imponujący wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku biurowym w 2022 roku, przewyższający wartość z roku poprzedniego o ponad 24 proc. i rezultaty z I kwartału, osiągnięcie dobrego wyniku na koniec roku będzie dla inwestorów nie lada wyzwaniem – uważa Mateusz Skubiszewski.

W I kwartale na rynku handlowym dominowały transakcje o niewielkich wartościach. Największą z nich była sprzedaż Atrium Molo Szczecin przez G City Europe za 46,3 mln euro. Co istotne, kwartalny wolumen obrotu utrzymuje się powyżej poziomów z lat 2018-2021. Na rynku szczególnie popularne są mniejsze formaty. Jak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, inwestorzy wciąż poszukują parków handlowych czy centrów typu convenience, choć od pewnego czasu mocniej rozglądają się też za centrami handlowymi.

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne w pierwszych trzech miesiącach roku były kluczowym segmentem rynku pod względem wolumenu transakcji. W tej klasie aktywów od stycznia do marca zawarto umowy na łączną sumę 401 mln euro, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Podobnie jak w całym 2022 roku, również na początku 2023 roku najbardziej aktywna po stronie sprzedaży była firma Panattoni. Deweloper podpisał z inwestorami umowy o łącznej wartości przekraczającej 331 mln euro. Największą transakcją kwartału był zakup kompleksu Campus we Wrocławiu (185 tys. mkw.) przez P3 za kwotę 138,5 mln euro.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W Pruszkowie do pełna

schedule 25 września 2023
Opr./edited by MR

Firma Dimax Int. Poland przenosi się do nowego centrum dystrybucyjnego Panattoni Park Pruszków V. Najemca zajmie ostatni wolny moduł w podwarszawskiej inwestycji – 3,4 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

Materiał partnera

Polska Grunt to  doświadczenie

schedule 25 września 2023

W ekskluzywnym wywiadzie dla „Eurobuildu” managerowie firmy doradczej Greenfields, Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki, i Michał Różycki, dyrektor działu nieruchomości gruntowych, opowiadają o największych sukcesach firmy ostatnich lat, rosnącej roli idei ESG oraz coraz bardziej pożądanych terenach typu brownfield, ponadto zapowiadają jeszcze większą gorączkę na rynku inwestycji mieszkaniowych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Globalne centrum w Krakowie

schedule 25 września 2023
Opr./edited by JC

Do krakowskiego biurowca V.Offices wprowadził się nowy najemca. Firma Imperial Brands Services podpisała umowę najmu na blisko 1,6 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Szóstka w Olchowym Parku

schedule 25 września 2023
Opr./edited by MR

Victoria Dom wprowadziła do sprzedaży VI etap inwestycji Olchowy Park. Oferta osiedla na warszawskiej Białołęce powiększy się o 145 mieszkań. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2024 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Było kino, będą apartamenty

schedule 25 września 2023
Opr./edited by MR

Rozpoczęły się prace nad inwestycją Apartamenty Kino Ina w Stargardzie. Inwestorem jest spółka Elbud Szczecin, a autorem projektu szczecińska pracownia Gorscy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wave przyciąga talenty

schedule 25 września 2023
Opr./edited by ANZ

Wipro IT Services Poland wynajmie ponad 3,5 tys. mkw. powierzchni w gdańskim biurowcu Wave.

Infrastruktura

Polska Nowy dworzec na miejskiej działce

schedule 25 września 2023
Opr./edited by MR

W Łapach, na działce przekazanej przez samorząd miasta PKP wybuduje nowy dworzec kolejowy. Przetarg na wybór wykonawcy zostanie ogłoszony w IV kwartale tego roku. 

Infrastruktura

Polska Ekspresowy rekord na S74

schedule 25 września 2023
Opr./edited by JC

GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa. To jak dotychczas najdroższa inwestycja drogowa w regionie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ochłodzenie w Wielkopolsce

schedule 25 września 2023
Opr./edited by JC

Firma WPIP rozpoczęła w Tarnowie Podgórnym budowę hali magazynowej z chłodnią do przechowywania produktów spożywczych oraz budynku socjalno-biurowego. Inwestorem jest spółka Index Food & Wine.

Rynek mieszkaniowy

Polska Apartamenty zamiast Europolu

schedule 25 września 2023
Opr./edited by MR

W miejscu nieukończonego gmachu Europol Gazu w Warszawie Dom Development zrealizuje inwestycję mieszkaniową – Apartamenty Literacka. W I etapie powstanie tu 100 lokali. Deweloper rozpoczął już sprzedaż mieszkań.

ESG

Polska Newgate naładuje z Polenergią

schedule 25 września 2023
Opr./edited by JC

Newgate Investment wybuduje we współpracy z firmą Polenergia eMobility ponad 30 stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy parkach handlowych z portfolio spółki.

Style i wnętrza

Polska Re_connect w Księżym Młynie

schedule 25 września 2023
Opr./edited by MR

Na terenie Księżego Młyna, w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstała przestrzeń Re_connect. Projekt wnętrz przygotowała pracownia AKA Studio.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Spożywcza ekspansja u GLP pod Poznaniem

schedule 25 września 2023
Opr./edited by MR

Firma Mastermedia powiększyła swoją powierzchnię w parku magazynowym GLP przy poznańskim lotnisku o dodatkowe 11,8 tys. mkw. Spółka jest obecnie największym klientem GLP Poznań Airport Logistics Centre, gdzie zajmie łącznie 28,8 tys. mkw. powierzchni.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Spar u boku Avii

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Na stacjach paliw Avia pojawiło się dziewięć nowych sklepów Spar. Obecnie działa już 45 marketów Spar i Spar Express otworzonych we współpracy z siecią Avia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Prawie setka nowych sklepów

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

W I połowie w obiektach handlowych G City w Polsce otworzyło się 98 nowych sklepów o łącznej powierzchni najmu ponad 22 tys. mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Historia Polski na Cytadeli

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Pod koniec września w Warszawie otworzy się Muzeum Historii Polski. Jeden z największych obiektów muzealnych w Polsce został zaprojektowany przez pracownię WXCA.

ESG

Polska Gry Podwórkowe przy Nowogrodzkiej

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Na ul. Nowogrodzkiej 45 w Warszawie pod patronatem Urzędu Dzielnicy Śródmieście odbyły się Gry Podwórkowe. To początek konsultacji pod hasłem Projekt Podwórko, dotyczących zagospodarowania terenu należącego do Zeitgeist Asset Management.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska W stolicy przybywa fleksów

schedule 22 września 2023
Opr./edited by JC

Obecnie w Warszawie znajduje się około 190 tys. mkw. elastycznych powierzchni biurowych. Jak wynika z raportu firmy Biuro Na Miarę, popyt na takie przestrzenie jest wysoki, a stolica przyciąga nie tylko międzynarodowe korporacje i freelancerów, ale także firmy zza wschodniej granicy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska ECE zaczyna w magazynach

schedule 22 września 2023
Opr./edited by MR

Grupa ECE debiutuje na polskim rynku logistycznym – obiekt o powierzchni ponad 78 tys. mkw. powstaje niedaleko Kątów Wrocławskich zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Złota panierka w Złotych Tarasach

schedule 22 września 2023
Opr./edited by JC

W Złotych Tarasach otwarto pierwszą w Warszawie restaurację Popeyes. Pochodząca z Luizjany sieć barów szybkiej obsługi to siódmy w tym roku najemca warszawskiego obiektu.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 21 września 2023

Ekofinansowanie dla Heimstaden

Heimstaden Bostad pozyskało 700 mln euro finansowania bankowego na działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projektach mieszkalnych grupy na czeskim rynku.

schedule 20 września 2023

Zielone obligacje od AEI

Atsinaujinančios Energetikos Investicijos ogłosił emisję zielonych obligacji o wartości 13,22 mln euro z terminem zapadalności w grudniu 2025 roku. Firma zainwestuje te środki w budowę elektrowni słonecznych w Polsce.

schedule 20 września 2023

Rekordowe dotacje na miejskie remonty

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu otrzymał od BGK dotacje o łącznej wartości ponad 92,5 mln zł. Dzięki przyznanemu wsparciu ZKZL sfinansuje nowe inwestycje, zmodernizuje kolejne miejskie kamienice oraz wyremontuje pustostany.

schedule 19 września 2023

Partners Group i Peakside kupują na Okęciu

Partners Group oraz Peakside Capital Advisors sfinalizowały zakup 5 ha gruntu na Okęciu, przy ul. Kinetycznej w Warszawie. Teren, znajdujący się przy lotnisku, został przeznaczony pod zrównoważoną inwestycję magazynową, dostosowaną do potrzeb miejskiej logistyki ostatniej mili.

schedule 19 września 2023

Spowolnienie na rynku inwestycyjnym

Liczba sprzedanych nieruchomości w Rumunii w I połowie 2023 roku wzrosła, ale średnia cena jednego obiektu spadła o ponad 50 proc. według danych firmy doradczej Cushman & Wakefield Echinox.

schedule 19 września 2023

200 milionów dla CTP

CTP uzyskało finansowanie w wysokości 200 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wdrożenie programu zakładającego instalację paneli fotowoltaicznych w całym europejskim portfolio parków biznesowych. Plan obejmuje także Polskę.

schedule 19 września 2023

Skanska sprzedaje H2Offices

Skanska sprzedała I fazę kompleksu H2Offices w Budapeszcie funduszowi Erste Open-Ended Real Estate Investment Fund, reprezentowanemu przez Erste Alapkezelő Zrt. Jest to trzecia zakupiona przez  fundusz nieruchomość Skanska Hungary, po nabyciu Nordic Light w 2016 roku i Mill Park w 2018 roku.

schedule 18 września 2023

GLP kupuje od 7R

7R sfinalizowało transakcję sprzedaży 7R City Flex Gdańsk II. Nowym właścicielem jest GLP Europe. Obiekt liczy 11 tys. mkw. powierzchni i jest obecnie w całości wynajęty przez marki z branży spożywczej oraz FMCG.

schedule 14 września 2023

E.Leclerc kupuje od Tesco

E.Leclerc kupił od Tesco obiekt handlowy przy al. Jana Pawła II w Jeleniej Górze. Obecnie budynek znajduje się w trakcie prac rewitalizacyjnych, dzięki którym powstanie galeria handlowa typu convenience o powierzchni 24,5 tys. mkw.

schedule 14 września 2023

Janki z zielonym kredytem

Cromwell Property Group pozyskał 66 mln euro zielonego kredytu na podwarszawskie centrum handlowe Janki o powierzchni 61 tys. mkw. Kredyt został udzielony przez polski oddział HSBC Continental Europe. 

schedule 14 września 2023

Kupili brownfield w Pradze

Czeska grupa inwestycyjna Kaprain kupiła dawne zakłady produkcyjne firmy Howden ČKD Compressors w Pradze. Wstępna koncepcja wykorzystania brownfieldu o powierzchni około 53 tys. mkw. obejmuje zabudowę komercyjną, mieszkaniową, a także obiekty użyteczności publicznej.

schedule 12 września 2023

KGHM inwestuje w fotowoltaikę

Spółka KGHM Polska Miedź kupiła osiem instalacji fotowoltaicznych od firmy Projekt Solartechnik. Łączna moc projektów wynosi prawie 50 MW. Zakupione przez miedziową spółkę farmy zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.

schedule 12 września 2023

Kapitał prosto z nieba

Firma REDD ogłosiła, że jej nowymi inwestorami zostali Tomasz Trzósło (prezes EPP), Bartosz Mierzwiak (były szef Logicor w Polsce) oraz Krzysztof Kalicki (rada nadzorcza Deutsche Bank Polska). W obecnej rundzie inwestycyjnej dedykowanej aniołom biznesu spółka zebrała 6,5 mln zł. 

schedule 12 września 2023

Popeyes podbija rynek rumuński

McWin Capital Partners poprzez swoją platformę QSR, Rex Concepts, przejmuje obecnego operatora Popeyes w Rumunii i staje się wyłącznym franczyzobiorcą marki. Umowa zakłada osiągnięcie liczby ponad 90 restauracji w ciągu najbliższej dekady.

schedule 11 września 2023

Hillwood buduje, Pekao finansuje

Hillwood Polska podpisał z Bankiem Pekao SA umowy kredytowe na budowę trzech parków magazynowych – w Częstochowie, pod Rawiczem oraz w Łazach koło Warszawy – udzielając kredytu na łączną kwotę ponad 89 mln euro.

schedule 07 września 2023

Unidevelopment wraca na Catalyst

Obligacje Unidevelopment serii A i B o łącznej wartości nominalnej 34,9 mln zł zadebiutowały na rynku Catalyst. Po raz ostatni papiery dłużne dewelopera notowane były na rynku Catalyst w 2017 roku.

schedule 05 września 2023

Na wschód od Würzburga

Garbe nabyło działkę położoną około 30 km na wschód od Würzburga. Ma na niej powstać centrum logistyczne o łącznej powierzchni około 16 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na II kwartał 2024 roku, a wartość inwestycji wyniesie około 25 mln euro.

schedule 04 września 2023

DL Invest ma plan na sześć miliardów

Do tej pory w 2023 roku firma DL Invest Group podpisała umowy najmu łącznie na ponad 142 tys. mkw. powierzchni komercyjnych, w oparciu o 74 umowy. Plany dewelopera zakładają rozbudowę aktywów do wartości przeszło 6 mld zł do końca 2027 roku. 

schedule 01 września 2023

Irlandczyk kupuje w Gorzowie

Gorzowska Galeria Askana zmieniła właściciela, nabywcą jest spółka celowa Polprop 4, należąca do irlandzkiego inwestora Johna Patchella. Wartość transakcji nie została ujawniona, nowy właściciel zapowiada podwojenie wartości nieruchomości w ciągu 2-3 lat.

schedule 01 września 2023

Panattoni pożycza od BNP

Panattoni otrzymało finansowanie na największy park przemysłowy w Bydgoszczy. BNP Paribas Bank Polska udzielił deweloperowi kredytu w wysokości 54 mln euro.

Wydanie 9 (281) wrzesień 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie