EN

Polska Podaż trzyma poziom

Biura i projekty wielofunkcyjne
Nowa podaż na rynku biurowym utrzymuje się na wysokim poziomie – eksperci JLL podsumowują III kwartał na głównych rynkach regionalnych w Polsce.

Jak podaje JLL, w III kwartale 2023 roku na polskim rynku biurowym do użytku oddano blisko 120 tys. mkw nowej powierzchni. Od początku roku na głównych rynkach regionalnych w Polsce oddano do użytku łącznie 236 tys. mkw, a eksperci prognozują, że do końca roku ta liczba może wzrosnąć o kolejne 50 tys. mkw.

Jak podkreślają eksperci JLL, chociaż całkowite wolumeny wynajętej powierzchni pozostają na relatywnie wysokim poziomie, kluczowa pozostaje struktura popytu. Obserwowany wzrost popularności renegocjacji umów wynika między innymi z bardzo wysokich kosztów aranżacji nowej powierzchni shell & core, a także większej elastyczności właścicieli aktualnie zajmowanej przez najemcę nieruchomości w zakresie innych kluczowych elementów umowy najmu. Najemcy często rewidują bieżące i przyszłe zapotrzebowanie na biura, co przejawia się w poszukiwaniu zmniejszonych modułów lub utrzymania dotychczasowych powierzchni, nawet przy założeniu intensywnych planów rozwojowych firm. Ma to potwierdzenie w rosnącym wskaźniku pustostanów, który do końca III kwartału 2023 roku osiągnął poziom17,3 proc. (wobec 15,3 proc. na koniec 2022 roku).

Przewidujemy kontynuację trendu wzrostowego przy jednoczesnym zbliżaniu się poziomu wakatu na ośmiu kluczowych rynkach biurowych do poziomu 18 proc. po koniec 2023 roku. Warto podkreślić, że podane liczby nie obejmują ofert podnajmu, a na koniec III kwartału ta kategoria wyniosła blisko 170 tys. mkw, z czego około 63 tys. mkw dotyczyło wyłącznie Krakowa. Dla porównania firmy w Warszawie oferują niewiele więcej powierzchni na podnajem od tych w Krakowie. Potwierdza to fakt, że najemcy z sektora usług dla biznesu (SSC/BPO), którzy są głównymi najemcami biur w regionach, dalej szerzej implementują pracę hybrydową z większą liczbą dni pracy z domu niż z biura. To jednak będzie się w wielu korporacjach zmieniać w związku ze strategiami przyciągnięcia pracowników ponownie do biur – ocenia Mateusz Polkowski, head of Research & Consultancy, JLL.

Jak podkreśla Mateusz Polkowski, nowo ukończone budynki z lat 2020-2023 notują relatywnie wysoki odsetek niewynajętej powierzchni, który na koniec września 2023 roku wynosił średnio 27 proc.

Firmy podejmujące decyzję o zmianie biura skupiają się dziś na poprawie jakości zajmowanej powierzchni, co prowadzi do stopniowego zmniejszania się współczynnika pustostanów w nowych budynkach kosztem starszych nieruchomości. Niemniej jednak na stabilizację i obniżenie współczynnika pustostanów w regionach oraz na zaabsorbowanie dostępnej powierzchni będziemy musieli poczekać nawet dwa-dwa i pół roku. Oczywiście są rynki, na których sytuacja wygląda trochę lepiej niż na innych, a są nimi Trójmiasto i Poznań – dodaje ekspert.

Popyt na biura w miastach regionalnych utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Między styczniem a wrześniem 2023 roku osiągnął 532 tys. mkw. Wśród kluczowych transakcji warto wyróżnić relokacje firm, takich jak siedziba główna firmy Intel (23 tys. mkw. w Gdańsku), BNY Mellon (20,3 tys. mkw we Wrocławiu) czy EY (11 tys. mkw. we Wrocławiu).

Wśród nowych najemców z sektora nowoczesnych usług biznesowych należy wspomnieć o firmie Concentrix, która w III kwartale 2023 roku wynajęła pokaźną powierzchnię w Katowicach, w tym ponad 5 tys. mkw. w ramach jednej transakcji w Global Office Park. Pokazuje to, że rynki regionalne pozostają atrakcyjne dla firm z tego sektora w okresie turbulencji – zauważa Katarzyna Siruga, senior consultant, Agency Leasing, JLL.

Niemniej jednak, zwiększona liczba renegocjacji umów oraz rosnący poziom pustostanów wpływają na gwałtowny spadek liczby planowanych projektów na lata 2024-2025, z prognozowaną nową podażą na poziomie około 150 tys. mkw. rocznie.

Czynsze utrzymują stabilny poziom, z najwyższymi stawkami notowanymi w Krakowie (15-17 euro/mkw. za miesiąc), Wrocławiu (14,50-16,00 euro/mkw. za miesiąc) oraz Poznaniu (14-16 euro/mkw. za miesiąc). Wobec konieczności większych nakładów finansowych na aranżację wnętrz, najemcy coraz częściej decydują się na umowy na dłuższe okresy, co przekłada się na elastyczność właścicieli w zakresie pakietów zachęt.

W III kwartale 2023 roku w inwestycje na rynku biurowym zaangażowano około 77 mln euro. Struktura zainwestowanego kapitału w tej klasie aktywów zdominowana jest przez inwestorów z Europy Centralnej i Wschodniej. Najważniejsze transakcje obejmują sprzedaż Wola Retro (70 mln euro), nabycie Warta Tower przez Cornerstone (63,4 mln euro), sprzedaż My Place II (45 mln euro) oraz zakup kompleksu Wiśniowy Business Park przez Indotek.

Utrzymujący się podwyższony koszt długu oraz spowodowana tym niska aktywność kupujących doprowadziły do dalszych zmian w stopach kapitalizacji, które według stanu na koniec września 2023 roku, dla najlepszych nieruchomości w Warszawie, przy umowach wynajmu przekraczających pięć lat, były szacowane na około 5,75 proc. Stopy kapitalizacji w Krakowie, głównym rynku biurowym wśród miast regionalnych, kształtowały się na poziomie 6,75 proc. – dodaje Marcin Sulewski, head of Office Investment, JLL.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Mają duże biuro u Cavatiny

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Vendo Park zaprasza do Lubina

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Trei Real Estate Poland otworzyło w Lubinie swój 37 Vendo Park w Polsce. To trzecia tego typu inwestycja dewelopera w woj. dolnośląskim, po Jaworze i Świdnicy.

Rynek mieszkaniowy

Polska Trzecia inwestycja GH Development w sprzedaży

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Wystartowała sprzedaż nowej inwestycji mieszkaniowej belgijskiego dewelopera GH Development. Projekt Orzechowa znajduje się przy ulicy o tej samej nazwie we Włochach w Warszawie.

ESG

Polska CPI przechodzi na zielone umowy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

CPI Property Group wprowadza nowy standard w zakresie umów leasingowych – załączniki Green Lease.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska 7R bierze kredyt z mBanku

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

7R uzyskało kredyt inwestycyjny dla projektu 7R City Flex Katowice I. Finansowania w wysokości 15,5 mln euro udzielił mBank.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy park w Nowej Wsi

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W Nowej Wsi obok Pruszkowa w nowym parku handlowym o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. zostały otwarte supermarket Biedronka, sklep Maxi Zoo oraz dyskont Pepco.

Materiał partnera

Polska / Świat Transformacja energetyczna uratuje świat

schedule 30 listopada 2023
Eurobuild CEE

Przyszłość jest fikcją, więc powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony, a Polska może czerpać w tej kwestii z doświadczeń Wielkiej Brytanii. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier i architektka, Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. "Eurobuild" był patronem medialnym tego wydarzenia.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Zielony fundusz Empiry

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

Grupa Empira ogłosiła uruchomienie funduszu "Empira Transition to Green Fund SCSp SICAV-RAIF". Produkt inwestycyjny skoncentruje się na zrównoważonej transformacji energetycznej nieruchomości mieszkalnych na terenie Niemiec.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska RTV Euro AGD razy trzy

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

W listopadzie RTV Euro AGD otworzyło nowe sklepy w trzech miastach, w których sieć nie była wcześniej obecna: w Olkuszu, Lubinie i Ostródzie. RTV Euro AGD ma obecnie 331 salonów sprzedaży w ponad 220 miastach w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Atrakcyjna Polska magazynowa

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W ciągu roku łączna powierzchnia magazynów w naszym kraju urosła o 12 proc. i wynosi 30,5 mln mkw. – wynika z najnowszych danych CBRE.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Universal Express zadomowił się w Pruszkowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by BL

Firma Universal Express przedłużyła na kolejny okres najem obiektu w ramach parku MLP Pruszków II. Spółka jest najemcą centrum logistycznego MLP już prawie 10 lat.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Poznań z największą podażą w budowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Eksperci Knight Franka podsumowali aktywność na poznańskim rynku biurowym. Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32,4 tys. mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 tys. mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pora wezwać posiłki

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by JC

W publikacji pt. „Wspólne jedzenie – wspólne przestrzenie” eksperci Colliersa zarysowują rozwój konceptów gastronomicznych, rolę jedzenia w budowaniu relacji społecznych oraz aktualne trendy w tym obszarze.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kaliska Park po raz trzeci

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Grupa Antczak rozpoczęła sprzedaż III etapu osiedla Kaliska Park w Turku. W dwóch budynkach powstanie łącznie 49 mieszkań.

Rynek mieszkaniowy

Polska Yareal w trybie specustawy na Służewcu

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Yareal realizuje swój pierwszy projekt lex deweloper na warszawskim Służewcu. Deweloper rozpoczął przedsprzedaż ponad 200 mieszkań w budynku Mokopolis.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Castorama numer 100

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Castorama otworzyła swój setny sklep – Castorama Piaseczno w gminie Lesznowola. Nowy obiekt mieści się w powstającym parku handlowym w podwarszawskim Mysiadle.

Hotele

Polska Siódmy Accor w Krakowie

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

W Krakowie powstaje nowy hotel. Będzie to siódmy obiekt grupy AccorInvest / Orbis w stolicy Małopolski pod marką Accoru w segmencie lifestyle. Otwarcie hotelu zaplanowano na II kwartał 2025 roku. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Galeria Tarnovia zmienia właściciela

schedule 30 listopada 2023
Opr./edited by MR

Europejska firma inwestycyjna z siedzibą w Londynie sfinalizowała zakup Galerii Tarnovia - to jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości handlowych w tym roku. Tarnowska galeria ma około 17 tys. mkw. powierzchni najmu (36,5 tys. mkw. powierzchni całkowitej).

Budownictwo

Polska Miliardy na projekty energetyczno-przemysłowe

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by MR

Od początku 2022 roku obserwowany jest wyraźny wzrost liczby i wartości zapowiadanych inwestycji w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Aktualna wartość największych realizowanych i planowanych projektów energetycznych sięga już ponad 530 mld zł – podaje Spectis.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielona Dolina vol. 3

schedule 29 listopada 2023
Opr./edited by ANZ

Ruszyła budowa III etapu osiedla Zielona Dolina, inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez TDJ Estate w północnej części Zabrza. W ramach projektu powstaną 172 mieszkania oraz osiem lokali usługowych. Zakończenie prac zaplanowano na maj 2025 roku.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 30 listopada 2023

Mają duże biuro u Cavatiny

Concentrix, dostawca rozwiązań i technologii z zakresu customer experience, wynajmie prawie 5,2 tys. mkw. brutto powierzchni w należącym do Cavatiny katowickim biurowcu Global Office Park. Umowa jest największą transakcją w Katowicach w 2023 roku.

schedule 30 listopada 2023

Poznań z największą podażą w budowie

Eksperci Knight Franka podsumowali aktywność na poznańskim rynku biurowym. Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32,4 tys. mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 tys. mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych.

schedule 29 listopada 2023

Wrocław z największą kwartalną podażą

W III kwartale 2023 roku deweloperzy we Wrocławiu oddali do użytku projekty o powierzchni 43,1 tys. mkw., co było najwyższym wynikiem na rynkach regionalnych. Wrocław jest również na pierwszym miejscu pod względem powierzchni obecnie realizowanych inwestycji biurowych.

schedule 28 listopada 2023

Przeprowadzka do Maestro

Firma Principal33 przeniosła swoją główną siedzibę do budynku Maestro Business Center w Kluż-Napoce. Nowe biuro spółki ma 515 mkw. powierzchni.

schedule 28 listopada 2023

Hi Piotrkowska z nowymi najemcami

Firmy Blue Brick i IndieBI, a także Klinika Medycyny Estetycznej Miracki i oddział Alior Banku – to nowi najemcy biurowca Hi Piotrkowska w Łodzi. Obiektem zarządza Master Management Group.

schedule 27 listopada 2023

Łódź czeka na deweloperów

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku łódzki rynek biurowy powiększył się o zaledwie jeden obiekt. Deweloperzy pozostają jednak stosunkowo aktywni – podają eksperci Knight Franka.

schedule 24 listopada 2023

Cowork by Memos po raz czwarty

W Polsce otwarto czwartą przestrzeń coworkingową zarządzaną przez spółkę Memos. Biura powstały w nowo otwartym biurowcu Mogilska 35 Office. Oferują prawie 800 mkw. elastycznej przestrzeni na parterze i pierwszym piętrze budynku.

schedule 24 listopada 2023

Lineage nad Wisłą

Firma Lineage otworzyła nową siedzibę regionalną w Warszawie. Globalny fundusz REIT specjalizujący się w magazynowaniu w temperaturze kontrolowanej i zintegrowanych rozwiązaniach logistycznych ma biuro w jednym z budynków kompleksu Riverside na Solcu.

schedule 24 listopada 2023

Najwyżej w Szczecinie

Grupa J.W. Construction podpisała umowy z kolejnymi najemcami Hanza Tower w Szczecinie. Łącznie w ramach projektu skomercjalizowane zostało już 9 tys. z ogólnie dostępnych 12 tys. mkw. 

schedule 23 listopada 2023

Inżynierowie w Koronie

Firma Danieli Wean United Engineering Polska wynajęła ponad 800 mkw. powierzchni w budynku biurowym Edison, wchodzącym w skład Korona Office Complex, krakowskiej inwestycji firmy GTC. Przeprowadzka zaplanowana jest na przełom roku.    

schedule 23 listopada 2023

Duże firmy bardziej elastyczne

Z najnowszego raportu Flexmark opracowanego przez platformę Workthere.pl wynika, że większe firmy zatrudniające ponad 101 osób oraz scaleupy (21-100 pracowników) stanowią już 54 proc. klientów korzystających z elastycznych biur na świecie. W 2022 roku ich udział stanowił 42 proc.

schedule 23 listopada 2023

Nie odpuszczamy lunchu

Jak wynika z raportu Colliersa „Zakupy w biurowcu”, oczekiwania pracowników obiektów biurowych względem infrastruktury uzupełniającej, m.in. gastronomii, w czasach pracy hybrydowej nie zmalały, a wręcz wzrosły.

schedule 22 listopada 2023

Popyt na Trójmiasto

Od stycznia do września 2023 roku trójmiejscy najemcy wynajęli najwięcej powierzchni biurowej spośród miast regionalnych. Ich udział w całkowitym wolumenie transakcji stanowił 24 proc. – podaje Knight Frank.

schedule 21 listopada 2023

Kancelaria wprowadzi się do Okrąglaka

W modernistycznym Okrąglaku w Poznaniu zostanie otwarte biuro Wolf Theiss. To druga lokalizacja tej międzynarodowej kancelarii prawnej w Polsce.

schedule 21 listopada 2023

Life Building gotowy na podróż

Aviareps wynajmie przestrzeń w zmodernizowanym biurowcu Life Building. Firma turystyczna zajmie w warszawskim obiekcie około 190 mkw.

schedule 21 listopada 2023

Business Garden Poznań z nowymi najemcami

Vastint Poland wynajął w ostatnich miesiącach prawie 2 tys. mkw. powierzchni biurowej w Business Garden Poznań. Wśród firm, które dołączyły do najemców kompleksu znajdują się: Mersive Poland, Eurowind Energy, HTNS Poland i BA Glass Poland.

schedule 21 listopada 2023

Generalni wykonawcy w Plazie

Globalworth podpisał z LSD Group umowę najmu przestrzeni biurowej w budynku Globalworth Plaza w Bukareszcie. Kontrakt będzie obowiązywał przez kolejne sześć lat.

schedule 20 listopada 2023

Więcej chętnych na biura

W III kwartale 2023 roku, zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych popyt na powierzchnie biurowe był największy w tym roku. W regionach 2023 zamknie się wynikiem zbliżonym do rekordowego rezultatu odnotowanego w 2019 roku – podają eksperci Walter Herz.

schedule 20 listopada 2023

Skromniej w Krakowie

Jak podaje Knight Frank, od początku 2023 roku deweloperzy w Krakowie ukończyli projekty biurowe o powierzchni blisko 66,6 tys. mkw., co stanowiło prawie 28 proc. wolumenu powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych.

schedule 20 listopada 2023

Logistycy w Studiu B

Platforma logistyczna C.H. Robinson dołącza do grona najemców Studia B. Powierzchnia biurowa w warszawskim budynku jest już wynajęta w całości.

Wydanie 11 (283) listopad 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie