Świat / Polska Cement o zerowej emisji
TechnologieZ produktu już wkrótce będą mogły korzystać także firmy działające w Polsce, a zeroemisyjny cement będzie produkowany m.in. w polskich zakładach.
Jako Heidelberg Materials jesteśmy pionierami we wdrażaniu tego rozwiązania na szeroką skalę. Oferujemy naszym klientom innowacyjny, unikalny na skalę światową produkt, umożliwiając im tym samym realizację najnowocześniejszych, przyjaznych dla środowiska projektów budowlanych – podkreśla dr Dominik von Achten, prezes zarządu Heidelberg Materials.
Cement evoZero będzie dostępny w dwóch wersjach, w zależności od lokalizacji nabywcy. evoZero Carbon Captured Brevik pochodzący bezpośrednio z zakładu Brevik CCS w Norwegii, osiągnie zerowy ślad węglowy netto w całym cyklu życia. Klienci w innych krajach europejskich będą mogli wybrać evoZero Carbon Captured, który będzie dostarczany z pobliskich, lokalnych zakładów, z wykorzystaniem możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla realizowanych w Brevik. evoZero Carbon Captured charakteryzować się będzie zerowym śladem netto w momencie dostawy. Technologia CCS nie zmienia składu chemicznego i wydajności materiału, obejmuje przy tym pełne portfolio cementów.
Przedstawiciele spółki Heidelberg Materials podkreślają, że wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla (CCUS) jest warunkiem koniecznym dla całej branży cementowej, która w przyszłości chce osiągnąć zerowy poziom emisji netto CO₂.
Działalność związana z ograniczaniem emisji ma dla nas szczególny charakter. Chcemy nadawać ton technologicznej rewolucji, która nabiera tempa na całym świecie. Aby świat zmienić na lepsze, trzeba angażować się w odważne, ambitne projekty, takie jak evoZero. W ich przypadku stopa zwrotu wykracza daleko poza aspekt finansowy – głównym wygranym jest bowiem środowisko, które zrównoważonych zmian potrzebuje dziś mocno jak nigdy dotychczas – komentuje Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska.
W przypadku obu wariantów cementu evoZero proces wychwytywania dwutlenku węgla jest przejrzysty i w pełni policzalny, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain. Po zakupie cementu evoZero klienci Heidelberg Materials otrzymają łatwy do weryfikacji dowód emisji. Aby zachować pełną transparentność i wiarygodność technologii cały proces będzie na bieżąco weryfikowany przez zewnętrzne, autoryzowane podmioty.
Brevik CCS to pierwsza na świecie instalacja do wychwytywania dwutlenku węgla w cementowni na dużą skalę. Pełne ukończenie budowy obiektu zaplanowano na koniec 2024 roku. Po uruchomieniu zakładu, rocznie będzie on wychwytywać i składować 400 tys. ton CO₂, co odpowiada 50 proc. całej emisji zakładu. Dzięki już rozpoczętym projektom CCUS (wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla) firma zamierza zaoszczędzić łącznie 10 milionów ton CO₂ do 2030 roku.
Heidelberg Materials Polska jest producentem cementu, betonu towarowego oraz kruszyw. Firma realizuje strategię zakładającą osiągnięcie do 2050 roku pełnej neutralności klimatycznej dla swoich produktów. Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju prowadzi m.in. poprzez udział w projekcie Access, do którego dołączyła we wrześniu 2021 roku.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...