EN

Polska Finansowanie ściśle powiązane z ESG

ESG
Z najnowszego raportu „ULI Global Sustainability Report 2024” przygotowanego przez ULI i Ferguson Partners wynika, że pozyskanie finansowania na projekty nieruchomościowe w 2024 roku będzie wymagało od inwestorów przedstawienia uzasadnienia biznesowego uwzględniającego aspekty ESG.

Zmieniające się nastawienie kredytodawców, szczególnie w Europie, skłania firmy z branży nieruchomości do skupienia się na dekarbonizacji.

Wcześniej banki zadawały tylko kilka pytań o ESG przed udzieleniem kredytu, teraz są bardziej wymagające. Kredytodawcy proszą o informacje na temat celów zerowej emisji netto i stosowanej ścieżki transformacji. Jest to część wywierania większego nacisku na ryzyko klimatyczne – uważa Bożena Jankowska, dyrektor zarządzająca i globalna szefowa działu ESG w Slate Asset Management, ekspertka współpracująca z ULI podczas prac nad raportem.

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej – MSSF 1 i MSSF 2 – które stanowią globalną podstawę sprawozdawczości i mają na celu zapewnienie spójności w raportowaniu, wymagają od spółek informowania o ryzyku związanym ze zrównoważonym rozwojem, które wynika ze zmian w zużyciu energii lub włączenia kwestii zarządzania energią do analizy inwestycji. Chociaż MSSF 1 i MSSF 2 są dobrowolne, oczekuje się, że wkrótce staną się obowiązkowe. Również taksonomia przyjęta w Unii Europejskiej określa sześć celów środowiskowych, które firmy z branży nieruchomości muszą spełnić, aby można je było uznać za zrównoważone.

Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), wprowadzona przez Unię Europejską w 2023 roku, ma na celu radykalną poprawę istniejących wymogów w zakresie sprawozdawczości, aby zwiększyć przejrzystość postępów przedsiębiorstw w tym zakresie. W rezultacie firmy z sektora nieruchomości muszą szczegółowo opisywać, w jaki sposób ESG wpływa na ich działalność oraz informować o wpływie swojej działalności na środowisko.

Dyrektorzy finansowi zaczynają zdawać sobie sprawę, że muszą zrozumieć, w jaki sposób komunikowany jest zrównoważony rozwój, ponieważ to oni podpisują raporty. Będziemy obserwować stromą krzywą uczenia się, ponieważ firmy będą musiały uporać się z tym, co tak naprawdę to wszystko oznacza – przekonuje Bożena Jankowska.

Eksperci cytowani w raporcie ULI i Ferguson Partners podkreślają zgodnie, że działania w zakresie zrównoważonego rozwoju są również aktywnie stymulowane przez Europejski Bank Centralny, który we wrześniu 2023 roku wezwał europejskie banki do przyspieszenia zielonej transformacji, aby obniżyć ryzyko kredytowe związane z kryzysem klimatycznym. EBC oczekuje, że do końca 2024 roku banki spełnią wszystkie oczekiwania nadzorcze dotyczące ryzyka klimatycznego i środowiskowego, w tym pełną integrację ocen adekwatności kapitałowej i testów warunków skrajnych, wywierając presję na setki kredytodawców z sektora nieruchomości, aby odpowiednio zarządzali ryzykiem klimatycznym w swoich portfelach kredytowych dotyczących nieruchomości.

Na rynku nieruchomości powstaje cała nowa klasa aktywów, które stają się lub staną się przestarzałe ze względu na zmiany w przepisach klimatycznych – tzw. aktywa osierocone.

Paul Stepan, szef działu doradztwa w zakresie zrównoważonego rozwoju na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w JLL, który współpracuje z właścicielami dużych portfeli budynków w zakresie strategii poprawy odporności obiektów na czynniki klimatyczne, ostrzega, że jesteśmy teraz w punkcie, z którego zobaczymy, że około połowa europejskich zasobów nieruchomości jest osierocona. Odnosi się on do wymogów dekarbonizacji projektu Carbon Risk Real Estate Monitor (CRREM), który ma zapewnić ścieżkę poprawy dla budynków w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, aby utrzymać ją w zgodzie z porozumieniem paryskim. Stepan uważa, że pomoże to branży skupić się na aktywach, skłaniając zarządzających nimi do działania.

Zaczynamy dostrzegać dowody na znaczną poprawę wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) i wielokrotności zainwestowanego kapitału (MoC) na zdekarbonizowanych aktywach dzięki finansowaniu opartemu na mierzalnych wynikach ESG. Uważamy, że to właśnie przejrzystość ESG na poziomie aktywów odblokuje progresywne finansowanie w przyszłości – dodaje Rasmus Grosen Olsen, dyrektor ds. zrównoważonego finansowania w Urban Partners, kopenhaskiej platformie firm inwestycyjnych.

ULI współpracuje z całą branżą, ze szczególnym uwzględnieniem Europy, w celu opracowania wspólnej metodologii pomagającej wyceniać nieruchomości w nowy sposób.

Ma ona pomóc oceniać zagrożenia klimatyczne w ramach wycen nieruchomości, aby uniknąć stagnacji na rynkach inwestycyjnych i osieroconych aktywów. W inicjatywie C Change stwierdzono, że obecne wartości nieruchomości nie uwzględniają kosztów dekarbonizacji budynków. Nowa metodologia ma pomóc inwestorom i finansującym w lepszym zrozumieniu wartości rynkowej aktywów w kontekście zrównoważonego rozwoju – podkreśla Marcin Juszczyk, przewodniczący ULI w Polsce.

Zielone aktywa lub te, które mają takimi się stać, stanowią mniejsze ryzyko dla kredytodawców, którzy chętnie je finansują. Zielone kryteria będą nieodłącznym elementem procesu podejmowania decyzji kredytowych pomimo burzliwego tła gospodarczego i politycznego. Również ubezpieczyciele podchodzą do kwestii ESG w sposób coraz bardziej wymagający. Wymuszone jest to rosnącymi kosztami strat związanych z katastrofami pogodowymi.

Eksperci ULI i Ferguson Group przyznają, że wyższe stopy procentowe i oprocentowanie kredytów hipotecznych w połączeniu ze zmianami strukturalnymi w sposobie użytkowania nieruchomości – zwłaszcza w sektorze biurowym – utrudniają wielu firmom z branży nieruchomości dokonywanie niezbędnych inwestycji związanych z klimatem. Jednak kryzys klimatyczny wymusza postęp niezależnie od tych wyzwań.

Jesteśmy w erze realizacji dekarbonizacji, w której potrzebny jest pilny pragmatyzm, aby można było osiągnąć zarówno duże, jak i małe postępy. Czy nam się to podoba, czy nie, przejście na energię niskowęglową już wpływa na ceny aktywów i wyniki inwestycyjne, a rynek coraz bardziej ocenia zdolność firmy do dostarczania wartości na podstawie jej gotowości do funkcjonowania w świecie niskowęglowym – podkreśla Daniel Chang, dyrektor zarządzający i szef ds. ESG w Hines.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals po raz pierwszy w parku handlowym

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Marka Rituals jesienią tego roku zadebiutuje w nowym formacie w San Parku Mysiadło pod Warszawą. Będzie to pierwszy lokal Rituals w Polsce otwarty w parku handlowym.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wydarzenia

Polska Zmieniaj świat z ULI

schedule 12 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Urban Land Institute (ULI) Poland zaprasza na konferencję „Game Changers in the Real Estate World”, która odbędzie się w dniach 17–18 kwietnia 2024 roku w hotelu Raffles Europejski w Warszawie. "Eurobuild" objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwsza taka drogeria dm

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podwrocławskich Dobrzykowicach przy ul. Wrzosowe Łąki 1 otwarto kolejną drogerię dm. Jest to 27 sklep sieci w Polsce i zarazem pierwszy zrealizowany zgodnie z najnowszym konceptem marki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Żerniki Na Novo po raz drugi

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal realizuje II etap wrocławskiej inwestycji Żerniki Na Novo. W ramach tej fazy projektu deweloper odda około 380 mieszkań i dziewięć lokali usługowych. Osiedle powstaje przy Alei Architektów jako część unikalnego konceptu urbanistycznego WuWA2.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Relokacje z rozbudową w tle

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Designer Outlet Gdańsk dwie polskie marki, Lancerto i Ryłko, zmieniły lokalizacje i wprowadziły się do większych lokali. Zmodernizowano też salon Pierre Cardin.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowości w Offercie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Sphinx wraca do Gliwic

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

Technologie

Polska Przez węgiel do OZE

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Rafako i Energotherm pracują nad wprowadzeniem na rynek nowej technologii zwiększającej elastyczność bloków energetycznych bazujących na węglu. Rozwiązanie powinno być gotowe w II półroczu 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dekada dla kucharzy

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Dekada Nysa poszerzy swoją ofertę o nową markę, specjalizującą się w rozwiązaniach AGD do kuchni i jadalni. Sklep marki Ambition zajmie w obiekcie powierzchnię 120 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Change w Tarnowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W Gemini Parku Tarnów otwarto salon z damską bielizną Change Lingerie. Lokal zajmowany przez markę ma powierzchnię 100 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzechsetny Jysk

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Północnej w Warszawie otwarto sklep międzynarodowej marki Jysk. Salon zajmie powierzchnię 1,5 tys. mkw. To już trzechsetna placówka sieci w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Allegro koło lotniska

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W kompleksie handlowym Karuzela w Białej Podlaskiej otwarto sklep Bricomarché. To pierwsza placówka sieci w mieście. Salon zajmuje powierzchnię ponad 3 tys. mkw., ogród zewnętrzny łącznie 1,5 tys. mkw., a specjalna wiata budowlana kolejne 600 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Własne M w Piastowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Totalbud rozpoczyna budowę kolejnej inwestycji mieszkaniowej, w której firma jest jednocześnie deweloperem i generalnym wykonawcą. Budynek mieszkalny Viva Piastów stanie w Piastowie przy ul. Emilii Plater.

Wydarzenia

Polska Zapraszamy do Łodzi!

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Już po raz trzeci 18 kwietnia w Łodzi odbędzie się ogólnopolska konferencja „Miasta i Deweloperzy”. Eksperci, menedżerowie i deweloperzy porozmawiają o rynku nieruchomości mieszkaniowych, "Eurobuild" objął wydarzenie patronatem medialnym.

Eurobuild CEE

Polska Kwietniowy "Eurobuild" już do poczytania!

schedule 11 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Kolejna edycja miesięcznika jest już dostępna w wersji papierowej i online! Tradycyjnie nowy numer trafił w pierwszej kolejności do Gości naszej konferencji, a zaraz później – do wszystkich Czytelników!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrównoważony projekt pod Warszawą

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

ESG

Polska Echo zmniejsza emisję

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można zamieszkać w Oceanie

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ocean Apartments, część wielofunkcyjnego kompleksu Ocean Resi Capital, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Dwa siedmiopiętrowe budynki na krakowskim Zabłociu dostarczyły łącznie 120 mieszkań.

Najnowsze w ESG

schedule 11 kwietnia 2024

Echo zmniejsza emisję

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

schedule 11 kwietnia 2024

Porr zasilany odnawialnie

Porr podpisał umowę PPA na dostawę zielonej energii z Ignitis Polska. Dostawcą energii dla firmy budowlanej jest elektrownia wodna z woj. śląskiego. 

schedule 11 kwietnia 2024

LifeSpot ma zielone papiery

Inwestycje LifeSpot Pustelnicka oraz LifeSpot Nasypowa otrzymały certyfikaty BREEAM In-Use na poziomie Very Good. Platforma LifeSpot jest zarządzana przez Griffin Capital Partners.

schedule 10 kwietnia 2024

Platynowy Domeq od CTP

CTP i Ruby Project Management otrzymały najwyższy poziom certyfikacji WELL dla swojego projektu Domeq w Brnie. Jest to pierwsza spełniająca te kryteria inwestycja mieszkaniowa w kraju.

schedule 05 kwietnia 2024

Plac Centralny z wodą z drugiego obiegu

Na terenie warszawskiego placu Defilad zaplanowano miejsce dla dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych. Będą one wykorzystywane do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży do podlewania roślin.

schedule 04 kwietnia 2024

Zoptymalizowany The Warsaw Hub

Agencja doradcza Cushman & Wakefield wdrożyła system zarządzania i optymalizacji energii w The Warsaw Hub. Pozwoli to na znaczące ograniczenie emisji CO2, oszczędność energii i redukcję kosztów, co przyniesie korzyści środowisku i najemcom biurowca.

schedule 28 marca 2024

U-Center 2 jest WELL

Forte Partners ogłosiło przyznanie certyfikatu WELL Health-Safety Rating dla U-Center 2, budynku biurowego oddanego do użytku w Bukareszcie we wrześniu 2023 roku.

schedule 28 marca 2024

Erbud szykuje się na CSRD

Erbud opublikował swój raport ESG. Opracowanie powstało we współpracy z EY i było atestowane przez PWC.

schedule 27 marca 2024

Standard codzienności

Fundacja Integracja wraz ze spółką biurową Skanska opublikowały nową edycję kompendium wiedzy o projektowaniu uniwersalnym. „Włącznik 2.0. Projektowanie bez barier” zawiera konkretne wskazówki dotyczące tworzenia miejsc bezpiecznych i przyjaznych dla wszystkich.

schedule 27 marca 2024

Nad Leroyem świeci słońce

Leroy Merlin Polska i Better Energy podpisały umowę PPA na dostawę energii odnawialnej do sklepów sieci. Rozpoczęcie działania budowanej obecnie elektrowni słonecznej Chełmno jest przewidziane od 2025 roku.

schedule 27 marca 2024

Wola Village ma Zielony Dom

Wola Village w Krakowie to kolejna inwestycja budownictwa mieszkaniowego, której Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat Zielony Dom. Projekt realizowany przez Urba Project Management to łącznie 68 budynków w zabudowie bliźniaczej. 

schedule 27 marca 2024

Leżę i pracuję z Segro

Firma Segro we współpracy z Fundacją Leżę i Pracuję stworzyła projekt edukacyjny przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami. Składa się z platformy e-learningowej oraz spotkań mentoringowych dla 50 uczestników.

schedule 26 marca 2024

Peakside modernizuje i certyfikuje

Peakside Capital Advisors uzyskał dwie certyfikacje BREEAM In-Use na poziomie Very Good dla 50 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Logistics Point Raszyn i Logistics Point Piaseczno.

schedule 26 marca 2024

Pierwszy BREEAM w Albanii

Park Avenue Tower w Tiranie jako pierwszy albański projekt biurowy uzyskał certyfikat BREEAM Design Stage z oceną Excellent. Zakończenie budowy jest zaplanowane na 2026 rok.

schedule 25 marca 2024

Hillwood stuprocentowo ekologiczny

Kolejnych 15 budynków należących do Hillwood Polska uzyskało certyfikat BREEAM In Use na poziomie Excellent. Akredytacja obejmuje obecnie całe portfolio firmy.

schedule 20 marca 2024

Galeria Victoria ma certyfikat

Zarządzana przez Keen Property Management Galeria Victoria w Wałbrzychu otrzymała certyfikat BREEAM In-Use, uzyskując wysokie oceny w zakresie „Asset Performance” i „Management Performance”. W ramach certyfikatu oceniane były zarówno rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku jak i efektywność zarządzania obiektem.

schedule 18 marca 2024

Panattoni znowu jest Oustanding

Panattoni uzyskało kolejny certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding – dla zrealizowanej dla H&M hali w Panattoni Park Poznań A2. To trzecia inwestycja dewelopera w Polsce i ósma w Europie, która osiągnęła najwyższy poziom certyfikacji BREEAM.

schedule 13 marca 2024

Certyfikat dla produkcji

Hala produkcyjna Polipack w Gościcinie, wybudowana przez spółkę generalnego wykonawstwa Allcon, uzyskała certyfikat BREEAM. Budynek ma powierzchnię około 29 tys. mkw., w ramach inwestycji powstała również podziemna hala garażowa o powierzchni około 6 tys. mkw.

schedule 11 marca 2024

Excellent w Parku Wrocław III

Hala DC4 w Prologis Park Wrocław III uzyskała certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Budynek jest największym obiektem spekulacyjnym w historii Prologis w Polsce i ma powierzchnię 50 tys. mkw.

schedule 11 marca 2024

Posadzimy na wiosnę

Jesienią zeszłego roku polskie lasy zyskały ponad 100 tys. drzew dzięki działalności Posadzimy.pl oraz firm, które zdecydowały się na nasadzenia lasów w ramach swojej polityki CSR i ESG. Trwa wiosenna edycja akcji.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie