EN

Polska Apetyt na najem instytucjonalny

Rynek mieszkaniowy
Polski rynek PRS wzrośnie 2,5-krotnie w ciągu trzech lat – JLL prezentuje raport o rynku najmu instytucjonalnego „PRS & PBSA Market in Poland”.

Jak podaje JLL, rok 2023 był rekordowy pod względem liczby nowych mieszkań w ramach zasobów PRS w Polsce. Operatorzy instytucjonalni oddali do użytku prawie 5,2 tys. lokali. Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków, potrzeba jednak setek tysięcy dodatkowych mieszkań.

Polska stoi w obliczu znacznego deficytu mieszkań, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto zmagają się z rosnącymi niedoborami mieszkaniowymi związanymi z rosnącą liczbą gospodarstw domowych, a także potrzebami migrujących pracowników. Obecnie szacuje się, że strukturalny deficyt mieszkaniowy wynosi 1,5 mln jednostek, w porównaniu do 15,3 mln mieszkań dostępnych obecnie w całym kraju. W samych sześciu największych miastach deficyt ten zbliżony jest do 0,5 mln, bez uwzględnienia imigrantów z Ukrainy.

Obecnie ponad milion Ukraińców zamieszkuje w Polsce, a kraj może spodziewać się kolejnego napływu uchodźców w zależności od przebiegu wojny. Ponadto stopy procentowe są nadal wysokie, a zdolność kredytowa młodych Polaków pozostaje niska. To wszystko przyczynia się do niezmiennie wysokiego popytu na rynku najmu w Polsce i utrzymywania się wysokich cen. Wraz z powolnym odbudowywaniem się oferty na rynku w 2023 roku, średnie czynsze w ośmiu głównych miastach kraju wykazywały ogólną tendencję wzrostową. Przeprowadzona przez JLL analiza ofert najmu prywatnego w ośmiu miastach: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, wskazuje na 85-procentowy wzrost cen najmu w okresie od stycznia 2021 roku do stycznia 2024 roku oraz 54-procentowy spadek liczby ofert najmu w tym okresie.

W sektorze instytucjonalnym obserwowaliśmy falę nowych inwestycji wchodzących na rynek. Rok 2023 był rekordowy – operatorzy instytucjonalni rozpoczęli wynajem prawie 5,2 tys. nowych lokali. Potrzeba jednak setek tysięcy dodatkowych mieszkań, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków w największych miastach. Rynek instytucjonalnych domów studenckich w Polsce również odnotowuje w ostatnich latach znaczący wzrost. W związku z tym, że duża liczba studentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy wybiera Polskę jako preferowany kierunek studiów, istnieje duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości PBSA oferujące nowoczesne udogodnienia, komfortowe i niedrogie przestrzenie mieszkalne oraz środowisko sprzyjające studentom – ocenia Paweł Sztejter, head of Living Investments, Poland, JLL.

Po 28 proc. spadku wolumenu inwestycji ze względu na burzliwe warunki makroekonomiczne i geopolityczne w 2022 roku, nastroje inwestorów w polskim sektorze mieszkaniowym pozostały stonowane przez cały 2023 roku. Niemniej jednak coraz większy nacisk kładziony był na udziały kapitałowe w platformach PRS oraz przejęcia i fuzje. Warto również wspomnieć o udzieleniu przez EBOiR pożyczki w wysokości 25 mln euro na rzecz LifeSpot, jednego z największych operatorów PRS w Polsce, w celu wsparcia rozwoju i eksploatacji szeregu mieszkań na wynajem w całym kraju, czy o uruchomieniu pod koniec 2023 roku przez hiszpańską Grupo Lar i litewskiego dewelopera Hanner spółki joint venture na budowę 1,3 tys. mieszkań w Warszawie w ciągu sześciu lat.

Pomimo spowolnienia na rynku transakcyjnym, inwestorzy byli aktywni pod względem finalizacji realizowanych projektów. Sektor najmu instytucjonalnego w Polsce zakończył 2023 rok z ponad 16 tys. działających lokali, z czego około 30 proc. (24 nowe projekty) zostało wprowadzonych w ubiegłym roku. Większość z tych projektów była zlokalizowana w Warszawie. Stolica obejmuje prawie 50 proc. całkowitych zasobów PRS w Polsce, zarówno tych działających, jak i będących w fazie realizacji. W tym roku inwestorzy planują wprowadzić na rynek około 7,5 tys. mieszkań na wynajem w ramach ponad 30 nowych projektów. Co więcej, w ciągu najbliższych trzech lat rynek ma wzrosnąć prawie 2,5-krotnie, do ponad 40 tys. mieszkań w najmie. Rynek PRS nadal stanowi jednak tylko nieco ponad 0,1 proc. polskich zasobów mieszkaniowych.

Dzielnica Mokotów w Warszawie, a w szczególności tereny w pobliżu centrum biznesowego na Służewcu, to jedno z kluczowych miejsc przyciągających uwagę inwestorów. Mokotów, z dziewięcioma aktywnymi obiektami i czterema w budowie, jest atrakcyjny zarówno dla inwestorów, jak i najemców ze względu na znaczące zasoby biurowe, szeroką dostępność usług i udogodnień oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę.

Analiza rynku najmu w dzielnicy Mokotów pokazuje, że czynsze w projektach PRS są o około 7 proc. wyższe w porównaniu z prywatnym rynkiem najmu w okolicy. Kawalerki w mokotowskich projektach PRS są o 9 proc. droższe niż te dostępne na rynku prywatnym. Różnice w czynszach są jednak mniej wyraźne w przypadku większych mieszkań, ponieważ lokale z jedną lub dwiema sypialniami są tylko o 1 proc. droższe w programach PRS niż na okolicznym rynku najmu. Docelowi najemcy PRS, zazwyczaj młodzi profesjonaliści, single i pary bez dzieci, preferują mniejsze mieszkania, takie jak kawalerki. Eksperci JLL wskazują, że można założyć, że najemcy są skłonni zapłacić wyższą cenę za wynajem instytucjonalny, biorąc pod uwagę większe bezpieczeństwo i długoterminową stabilność takiego najmu.

Oprócz szeroko pojętego rynku najmu, coraz większą uwagę inwestorów przyciąga segment mieszkań studenckich w Polsce, w tym specjalnie budowanych akademików. To rosnące zainteresowanie jest poparte korzystnymi zmianami na rynku, ponieważ od 2019 roku zaobserwować tendencję wzrostową liczby studentów w Polsce. Jak wskazuje JLL, ich liczba nie tylko wzrosła, ale będzie nadal rosnąć, a oficjalne prognozy przewidują, że do końca dekady osiągnie w Polsce 1,4 mln. Rosnąca populacja studentów, zwłaszcza tych z zagranicy, zwiększa zapotrzebowanie na odpowiednie mieszkania. Polska ma niezaspokojony popyt na zakwaterowanie dla studentów w wysokości około 400 tys. łóżek, co stanowi szósty co do wielkości deficyt w Europie.

W Polsce jest tylko około 115,3 tys. miejsc w publicznych akademikach. Oznacza to, że tylko 9 proc. studentów w Polsce może mieszkać w takich akademikach. W zależności od miasta, wskaźnik ten waha się między 5-15 proc. Spośród największych polskich miast, najgorszy wskaźnik liczby łóżek przypadających na jednego studenta (w akademikach publicznych) występuje w Warszawie (4 proc.), która jest najczęściej wybieranym miastem do studiowania. Brak łóżek w publicznych akademikach jest jedną z przyczyn wzrostu liczby akademików PBSA w Polsce. Inne czynniki to złe warunki w istniejących akademikach lub brak w nich pojedynczych pokoi. Co więcej, choć polski rynek najmu prywatnego utorował drogę do powstania sektora PBSA, brakuje na nim małych mieszkań dedykowanych studentom – podkreśla Krystyna Pietruszyńska, dyrektor w Dziale Inwestycji Mieszkaniowych, JLL.

Szacuje się, że w lutym 2024 roku w Polsce było około 14 tys. łóżek w aktywnych inwestycjach PBSA, a tylko 7 tys. było w fazie realizacji. Liczba ta jest bardzo niska w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Zapotrzebowanie na projekty PBSA jest widoczne zwłaszcza pod względem liczby łóżek przypadających na studentów zagranicznych, ponieważ wskaźnik ten stanowi zaledwie 13 proc. w Polsce, podczas gdy w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii wynosił odpowiednio 64 i 55 proc.

Zapewnienie sobie miejsca w publicznym, państwowym akademiku jest z perspektywy studenta niemal niemożliwe. W rezultacie studentom pozostają opcje dostępne na rynku prywatnym, które zazwyczaj obejmują wynajem od osób prywatnych (często o niskiej jakości) lub wynajem od instytucjonalnych projektów PRS lub PBSA (oferujących wyższą jakość, ale za wyższą cenę).

Widoczny jest długoterminowy trend wzrostu czynszów w prywatnych akademikach, ze średnim rocznym wzrostem o 13 proc. w sześciu największych miastach w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród tych miast, Poznań (+8 proc.) i Łódź (+9 proc.) odnotowały nieco niższe, ale wciąż imponujące roczne wzrosty. Największą dynamiką wzrostu czynszów wykazały się natomiast Warszawa (+18 proc.) i Trójmiasto (+16 proc.). Jak zauważają eksperci JLL, pomimo wspomnianego wzrostu czynszów, dobrze zarządzane projekty instytucjonalne utrzymują stale wysokie wskaźniki obłożenia, osiągając poziomy powyżej 97 proc. Podkreśla to silny popyt i atrakcyjność tych projektów wśród studentów poszukujących zakwaterowania.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Yupi! Coś dla najmłodszych w Rumii

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego dołączył salon z zabawkami Yupi. Sklep zajął powierzchnię blisko 150 mkw. na poziomie 0. Nowa placówka oferuje zabawki, akcesoria i wyposażenie do rekreacji na świeżym powietrzu dla najmłodszych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kondycja biurowej Warszawy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska GTC podsumowuje półrocze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Self-storage z certyfikatem BREEAM

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stokado, operator self-storage, należący do Redefine Properties, Griffin Capital Partners i założycieli, rozpoczął budowę nowego obiektu w Krakowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché w Wojko Parku

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Wojkowicach w woj. śląskim, przy ul. Jana III Sobieskiego otwarto supermarket Bricomarché. Jest to 211. punkt sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żeberkownia w Manufakturze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Koncept rodem ze Lwowa, w ciągu kilku ostatnich lat otwierał kolejne placówki na Wschodzie.

Budownictwo

Polska Postulaty branży budowlanej

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drogi fit-out i zielone umowy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Światowe marki pod dachem Forum

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Forum Gliwice otworzyły się dwa nowe sklepy, ISpot i Rituals. Zaczął też działać większy Half Price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Rosną pustostany

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Industrial Research Forum ogłosiło dane dotyczące rynku powierzchni przemysłowych za II kwartał 2024 roku. Całkowita powierzchnia projektów będących obecnie w budowie wzrosła do 969,8 tys. mkw. na koniec II kwartału 2024 roku, z czego około 32 proc. zostało już wstępnie wynajęte. Dzięki ukończeniu ponad 117 tys. mkw. nowoczesne zasoby powierzchni przemysłowej w Czechach osiągnęły pułap 12 mln mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Srebrnej

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozbudowali i otworzyli

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Otworzony w sierpniu 2022 roku Vendo Park Skarżysko-Kamienna zwiększył powierzchnię handlową. W nowym budynku o metrażu 2 tys. mkw. operować będą marki CCC, Sinsay, Euro RTV AGD oraz Orange.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC wierne Greenmanowi

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w Łodzi. Już niebawem w tych obiektach zadebiutują lokale sieci otwarte w nowej odsłonie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie popyt na biura

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż na Bielanach

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wprowadzają się do Czosnowa

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Trako Team, firma z sektora TSL, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w CTPark Warsaw North.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków zaraz za Warszawą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 25 lipca 2024

Zamieszkać na Srebrnej

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

schedule 25 lipca 2024

Rusza sprzedaż na Bielanach

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

schedule 24 lipca 2024

J.W. Construction buduje z drewna na Białołęce

J.W. Construction startuje ze sprzedażą inwestycji na warszawskiej Białołęce. Zielony Lewandów to osiedle realizowane w technologii szkieletowej, które po ukończeniu zaoferuje 40 mieszkań wykończonych pod klucz.

schedule 24 lipca 2024

Pożegnanie ze Słonecznym Miasteczkiem

Develia rozpoczęła przedsprzedaż ostatniego, XV etapu osiedla Słoneczne Miasteczko w Krakowie. W trzech budynkach powstanie łącznie 186 mieszkań oraz dwa lokale usługowe.

schedule 23 lipca 2024

Akademik na Górze Gellerta

Grupa Forestay i Recorde Asset Management uruchamiają nowy akademik w Budapeszcie. Móricz Student Living, łączący funkcję domu studenckiego, jesienią przyjmie pierwszych lokatorów, głównie studentów z zagranicy.

schedule 23 lipca 2024

Wzgórze Hoplity            

Euro Styl z grupy Dom Development rozpoczął sprzedaż mieszkań w drugim i ostatnim etapie osiedla Wzgórza Hoplity - inwestycji mieszkaniowo-usługowej zlokalizowanej w Gdańsku, u zbiegu ulic Kartuskiej i Myśliwskiej.

schedule 23 lipca 2024

Koniec budowy na Wzgórzu Bernadowo

BPI Real Estate Poland zakończyło budowę inwestycji Bernadovo. Projekt powstaje blisko centrum Gdyni i Sopotu, ale jeszcze bliżej natury, w otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

schedule 19 lipca 2024

ZAM do zamieszkania

Archicom ukończył inwestycję ZAM Apartments w krakowskiej dzielnicy Podgórze. W ramach drugiej fazy projektu powstał budynek oferujący 100 lokali. Łącznie inwestycja obejmuje 215 mieszkań.

schedule 19 lipca 2024

Można się wprowadzać do Quorum C

Spółka Resi Capital, należąca do grupy deweloperskiej Cavatina Group, uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla 23-piętrowego budynku mieszkalnego Quorum C we Wrocławiu.

schedule 19 lipca 2024

Atal wraca do Ursusa

Atal wprowadził na stołeczny rynek projekt Warszawska 58A w dzielnicy Ursus. Inwestycja to dwa budynki z łącznie około 80 mieszkaniami.

schedule 18 lipca 2024

Cis przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Rozpoczęła się budowa osiedla Apartamenty Cis Park w Gdyni. Inwestorem jest NDI Development, a projekt architektoniczny przygotowała pracownia MTA Architekci.

schedule 17 lipca 2024

Ekologiczny Przystanek Ursus

Milestone wprowadza do oferty nową inwestycję mieszkaniową – Przystanek Ursus. Projekt obejmuje 28 dwukondygnacyjnych domów, każdy o powierzchni około 90 mkw.

schedule 16 lipca 2024

Przekazują przy Wyścigach

Apsys Polska zakończył sprzedaż mieszkań w swojej pierwszej inwestycji na rynku mieszkaniowym. Projekt Solea Mieszkania przy Wyścigach zlokalizowany jest na Mokotowie i oferuje lokale od jedno- do sześciopokojowych.

schedule 16 lipca 2024

Neowo w przedsprzedaży

Yareal rozpoczął przedsprzedaż II etapu osiedla Neowo. Inwestycja zlokalizowana jest na Bemowie, obok powstającej stacji metra Chrzanów.

schedule 15 lipca 2024

Collegia buduje nowy akademik w Gdańsku

Grupa Collegia rusza z kolejną inwestycją w Trójmieście. Przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku powstanie kompleks, który będzie łączył funkcje domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej.

schedule 11 lipca 2024

Ronson pracuje nad ofertą

W I półroczu 2024 roku Ronson Development zakontraktował sprzedaż około 260 lokali i dostarczył około 380 lokali. Firma rozbudowuje ofertę na nadchodzące miesiące. 

schedule 11 lipca 2024

Skanska znowu buduje na Woli

Ruszyła budowa II etapu osiedla NU Warszawa Wola. W ramach tej fazy powstaną dwa budynki: siedmiokondygnacyjny, w którym oprócz mieszkań, znajdzie się także siedem lokali usługowych oraz ośmiokondygnacyjny, pełniący wyłącznie funkcję mieszkalną. 

schedule 11 lipca 2024

Atal zmierza do celu

Grupa Atal w I półroczu 2024 roku wydała klientom 1 215 lokali mieszkalnych i usługowych. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to 959 lokali. Tegoroczny plan przekazań wynosi około 2,2 tys. mieszkań.

schedule 10 lipca 2024

No To Naramowice

Duda Development i grupa Verbicon zrealizują poznańskie osiedle No To Naramowice. W ramach inwestycji powstaną 93 mieszkania o metrażach od 30 do 99 mkw.

schedule 10 lipca 2024

Heimstaden ma coraz więcej najemców

W II kwartale 2024 roku zespół Heimstaden podpisał ponad 500 umów najmu instytucjonalnego mieszkań, co jest rekordowym wynikiem w historii firmy. Do portfolio spółki dołączyła inwestycja przy ul. Myśliwskiej w Krakowie.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie