Polska Wirtualna droga do szkoły
TechnologieMieszkańcy Warszawy, uczestniczący w jednym ze spotkań prowadzonych przez Fundację Na Miejscu, dzięki technologii VR mogli zobaczyć prowadzącą przez ul. Koncertową trasę do szkoły jednej z uczennic – Zosi. Wizualizacja miała na celu uświadomić uczestnikom konsultacji, jak istotne jest planowanie urbanistyczne, a także przybliżyć codzienne trudności, z jakimi borykają się dzieci i rodziny, poruszające się po zatłoczonych drogach.
Zestawy VR przedstawiające wizualizację są regularnie używane przez Fundację Na Miejscu i Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie podczas spotkań prowadzonych z młodzieżą, ale także z decydentami i innymi interesariuszami. Projekt jest częścią inicjatywy Reallocate, skupiającej 37 partnerów z 12 krajów Europy, której celem jest poprawa zrównoważonej mobilności miejskiej. Działanie stało się przykładem zastosowania wirtualnej rzeczywistości we wspieraniu wydarzeń z udziałem społeczności lokalnych.
Mimo tego, że każdy z nas był kiedyś dzieckiem, społeczeństwo często zapomina o perspektywie najmłodszych uczestników przestrzeni publicznych. Ich potrzeby bardzo różnią się od potrzeb dorosłych a w dodatku konieczne jest zapewnienie im większego bezpieczeństwa oraz udogodnień, w szczególności w zatłoczonych miastach. W związku z tym zrównoważone planowanie urbanistyczne musi uwzględniać przyjazne otoczenie dla najmłodszych, a także prowadzić działania zwiększające świadomość społeczną o konieczności wprowadzenia zmian. Właśnie taki cel ma opracowana przez nas wizualizacja VR, którą można zobaczyć m.in. na spotkaniach organizowanych przez Fundację na Miejscu w Warszawie – mówi Gerna van Jaarsveld, associate transport planner w Arup.
Jak podkreślają eksperci Arup, wirtualna rzeczywistość od lat jest częścią projektowania.
W Arup często używamy VR, aby zaprezentować obraz planowanego budynku inwestorom oraz upewnić się, że projekt w pełni odpowiada ich potrzebom. Wykorzystanie tej technologii do edukacji lokalnych społeczności to kolejny poziom, który ułatwia zaangażowanie interesariuszy i przybliżenie im ważnych informacji w przystępny sposób – podkreśla Michael Galbraith, senior designer w Arup.
Wizualizacja VR przedstawiająca warszawskie ulice została opracowana przez zespoły Arup w Dublinie, Warszawie i Manchesterze w partnerstwie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa i Fundacją Na Miejscu.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...