Polska Stancjonarnie, elastycznie i luksusowo
Biura i projekty wielofunkcyjneZ badania „Nie ma to jak w biurze? Model pracy i oczekiwania wobec przestrzeni biurowych polskich organizacji” wynika, że aż 25 proc. liderów już zdecydowało się na powrót do biur po okresie pandemii, zwiększając wymiar pracy stacjonarnej. Co więcej, 53 proc. ankietowanych planuje podobny krok w najbliższej przyszłości. Wśród najpopularniejszych modeli pracy znajduje się hybrydowy, w którym pracownicy spędzają średnio trzy-cztery dni w biurze.
Co skłania liderów do takich decyzji? Jak pokazują wyniki badania, głównym celem jest poprawa relacji wewnątrz zespołów i współpracy w organizacjach – aż 71 proc. respondentów wskazuje ten aspekt jako kluczowy. Ponadto, 57 proc. liderów chce usprawnić procesy onboardingowe i wymianę wiedzy w firmach, a 48 proc. liczy na zwiększenie efektywności pracy. Wyniki te potwierdzają liderzy, którzy już wdrożyli powrót do biur – aż 59 proc. z nich zauważyło poprawę relacji między pracownikami.
Dostrzegalne korzyści płynące z modelu pracy hybrydowej lub stacjonarnej przekładają się również na rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Największe zainteresowanie wynajmem biur wykazują małe i średnie firmy, zatrudniające poniżej 50 osób, w szczególności w branżach technologicznych, produkcyjnych i handlowych.
Firmy coraz częściej poszukują bardziej elastycznych rozwiązań, które pozwolą im szybciej dostosować przestrzeń do zmieniającej się liczby pracowników oraz ewoluujących potrzeb biznesowych. W odpowiedzi na te wyzwania, Ace of Space oferuje nowoczesną alternatywę – wynajem tzw. powierzchni elastycznych, które umożliwiają dynamiczne dostosowanie biura do aktualnych potrzeb firmy – podkreśla Magdalena Śnieżek, head of Flexible Office Solutions, Ace of Space.
Według najnowszego raportu przygotowanego przez Ace of Space we współpracy z Deloitte, zdecydowana większość firm, które zdecydowały się na powrót do biur, wciąż wybiera tradycyjne przestrzenie biurowe wynajmowane na długie terminy. Jednak zmieniające się warunki rynkowe, takie jak pandemia czy inflacja, skłaniają coraz większą liczbę liderów biznesowych do sięgania po innowacyjne rozwiązania. Wśród nich szczególnie wyróżnia się rosnąca popularność tzw. przestrzeni elastycznych.
Ostatnie lata pokazały nam, że odpowiednio zaprojektowana przestrzeń do pracy, ma zdecydowanie pozytywny wpływ zarówno na jakość naszej pracy oraz na ogólne samopoczucie.
Prowadząc nasze badanie, chcieliśmy dowiedzieć się, które elementy z zakresu obsługi rynku biurowego są najważniejsze dla organizacji. Analiza odpowiedzi pokazuje, że z perspektywy standardów, takie elementy jak obsługa recepcyjna, dostęp do biura 24/7 czy szybkie łącze wi-fi są uznawane za kluczowe i niemalże obligatoryjne. W rzeczywistości są to fundamenty nowoczesnych przestrzeni biurowych, bez których funkcjonowanie firmy w dzisiejszym świecie byłoby znacznie utrudnione. Z naszego badania wyłania się jeszcze inny, nie mniej ciekawy wniosek. Rozwiązania, które kiedyś były uznawana za ,,luksusowe”, stają się coraz bardziej powszechnie i traktowane jako „oczywiste”. Przykładem może być tutaj wyposażona kuchnia i jadalnia z nielimitowanym dostępem do kawy, herbaty, owoców i przekąsek, które jako ważny aspekt wyposażenia biura wskazała ponad połowa ankietowanych. Pokazuje to, że cały czas pojawiają się nowe trendy i nowe oczekiwania, za którymi rynek biurowy powinien podążać – komentuje Dominik Stojek, partner, lider sektora nieruchomości w Polsce, Deloitte.
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Nearshoring: jaka część usług i produkcji przypadnie Polsce?
Walter Herz
Strategiczne rozproszenie usług dla biznesu Na rynku możemy obserwować obecnie trend, w którym firmy z sektora BPO/SSC, ale także z branży technologicznej, konsultingowej i finans ...
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Na rynku ożywienie, ale inwestorzy wciąż są ostrożni
Baker McKenzie
Rosnący wolumen transakcji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych, powrót inwestorów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wzrost wynajętych powierzchni sygnalizują w ...
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...