Hotel w samym centrum Gdańska
HoteleWstępnie projekt funkcjonuje pod nazwą Długi Targ 1-10. Agencja Rozwoju Pomorza sfinalizowała transakcję sprzedaży dziesięciu zabytkowych kamienic zlokalizowanych naprzeciwko fontanny Neptuna i Dworu Artusa. Ma tu powstać hotel o wysokim standardzie. Realizacja inwestycji potrwa około 3 lat. Jak dowiedział się Eurobuild CEE, trwają rozmowy z największymi sieciami hotelowymi.
Właściciel nieruchomości – ARP – ogłosił w październiku 2016 roku konkurs ofert na sprzedaż, wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne lub dzierżawę kompleksu dziesięciu kamienic przy Długim Targu wraz z przylegającym terenem położonym w obrębie ulicy Mieszczańskiej, Ławniczej i Ogarnej. – Postępowanie obejmowało dwa etapy. Pierwszy, polegający na zebraniu ofert niewiążących był realizowany we współpracy z PwC, firmą doradczą specjalizującą się m.in. w segmencie rynku nieruchomości komercyjnych. Nasze działania od początku były ukierunkowane i skupiały się na poszukiwaniu takiego projektu inwestycyjnego, który zmieni wykorzystanie nieruchomości, aktualnie wynajmowanej głównie jako powierzchnie biurowe, na funkcję hotelową – wyjaśnia Łukasz Żelewski, prezes zarządu ARP. – Zmiana zagospodarowania nieruchomości przy Długim Targu to kolejny krok w rozwoju infrastruktury hotelowej w Gdańsku – mówi Krzysztof Sakierski, starszy menedżer w zespole ds. nieruchomości PwC.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się czterech oferentów. Wśród nich znalazły się firmy deweloperskie oraz inwestycyjne – dwie z Polski oraz jedna z Francji i Austrii. Wszystkie zadeklarowały chęć zakupu nieruchomości. Zaproszone do tego etapu podmioty składały oferty ostateczne. Ocenie podlegało bardzo wiele elementów, wśród których kluczowymi były warunki finansowe, wiarygodność oferenta, koncepcja inwestycji hotelowej, proponowany projekt architektoniczny. Za najlepszą, uznano ofertę polskiego inwestora – firmy Hotelsberg. Firma wchodzi w skład grupy Landsberg, która specjalizuje się w produkcji wyrobów stalowych dla budownictwa. Firma Landsberg zajmuje się produkcją kształtowników do okien PCV, a w zakres produkcji grupy wchodzą również stalowe pokrycia dachowe i elewacyjne. Spółka została założona w 2000 roku, jej kapitał jest w całości polski, a działalność produkcyjna od początków funkcjonowania firmy realizowana jest na Pomorzu.
– Naszym celem będzie jednak nie tylko odnowienie elewacji kamienic, ale również otwarcie ich wyjątkowych wnętrz. Mieszkańcy Gdańska już teraz mogą czuć się zaproszeni do hotelowej restauracji, która znajdzie się w jego przyszłym atrium – mówi Krzysztof Król, przedstawiciel inwestora. Firma planuje ponadto uporządkowanie przestrzeni wokół hotelu. Nowy blask zyskają przedproża kamienic i okoliczne ciągi piesze. We wnętrzach hotelu powstaną galerie sztuki, bursztynu, a w jego wnętrzach odbywać się będą wernisaże, dzięki którym mieszkańcy Gdańska będą tu częstymi gośćmi. W hotelu i na jego przedprożach znajdzie się kawiarnia, z której rozpościerać się będzie widok na fontannę Neptuna, Dwór Artusa i Złotą Kamienicę.
Obecnie trwają prace koncepcyjne, które zadecydują o funkcjach poszczególnych części przyszłego hotelu. Prace projektowe rozpoczną się w najbliższych dniach. Inwestor planuje współpracować z najlepszymi profesjonalistami z branży nie tylko w zakresie projektu hotelu, ale również w zakresie przygotowania planu operacyjnego oraz przyszłego zarządzania obiektem.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...