Jakie biuro ma "firma 4.0"
Zasoby ludzkieTegoroczne badanie „Global Human Capital Trends 2018” przeprowadzono wśród ponad 11 tys. liderów biznesowych i HR-owych na całym świecie, w tym 198 z Polski. Podobnie jak w ubiegłym roku partnerem analizy polskich wyników jest firma Randstad. Raport ma na celu pokazanie, jakie są oczekiwania w stosunku do biznesu, a na co jesteśmy już gotowi.
Według raportu dla odpowiedzialnych firm 4.0 – jak zostały nazwane firmy przyszłości – równie ważne, jak osiągnięcie satysfakcjonujących wyników finansowych, jest poszanowanie i troska o otoczenie społeczne, w tym również o pracowników. Kluczowe kierunki przedstawione w analizie polskich wyników raportu „Trendy HR 2018". Czas odpowiedzialnych firm” obejmują dziesięć obszarów, które zdaniem menedżerów HR będą miały największy wpływ na działalność przedsiębiorstw w obszarze kapitału ludzkiego. Firmy coraz częściej są oceniane na podstawie relacji z pracownikami, klientami oraz lokalną społecznością, a także przez pryzmat wpływu, jaki wywierają na społeczeństwo. I nie chodzi tu o tradycyjnie pojmowaną dobroczynność. Wśród czynników wymuszających gwałtowne tempo zmian można wyróżnić trzy główne trendy: siłę jednostki (głównie za sprawą pokolenia milenialsów), wypełnianie przez biznes misji społecznej oraz wpływ zmian technologicznych na zrównoważony rozwój. Nie pozostają one bez związku ze środowiskiem pracy. Promowanie organizacji ukierunkowanej na współpracę, tworzenie środowiska wyzwalającego prawdziwy potencjał jednostki czy innowacyjność, stają się możliwe dzięki kompleksowemu podejściu do zarządzania doświadczeniami pracownika.
Także rosnąca długość życia ma wpływ na firmy pod względem miejsca wykonywania pracy. Kształtowanie środowiska pracy uwzględniającego potrzeby różnorodnych pokoleń to jeden z najważniejszych trendów w HR. W odpowiedzi na to polskie firmy wprowadzają już zmiany w opiece medycznej (27 proc.), tworzą elastyczny zakres obowiązków (27 proc.) oraz podejmują prace nad modyfikacją samego miejsca pracy (26 proc.), w tym specjalne miejsca pracy, oświetlenie, udogodnienia itd. – Demografia jest brutalna i jest to dla biznesu wyzwanie – powiedziała Irmina Maciaszek, specjalista z Randstad Polska. – Niewiele firm przygotowuje sie na rekrutację osób 50+, a jest to raczej czynnik utrzymania dobrych wyników w przyszłości – dodała.
Sztuczna inteligencja i technologia kognitywna wywierają coraz silniejszy wpływ na obecny kształt rynku pracy. Uważa tak 63 proc. polskich ankietowych, podczas gdy na świecie jest ich o 9 pp. więcej. Według polskich dyrektorów HR wdrażanie sztucznej inteligencji sprawi, że niektóre kompetencje, jak zdolności fizyczne i sensoryczne stracą na znaczeniu. Wyzwaniem w polskich firmach są: reorganizacja pracy w związku z automatyzacją (48 proc.) oraz wykorzystywanie big data w procesach planowania i podejmowania decyzji (35 proc.).
W Polsce jednym z silnych trendów jest well-being jako siła napędowa wydajności. 69 proc. ankietowanych uważa, że to ważne, a 34 proc. uważa, że ich firma jest na to gotowa. – Tu już nie chodzi tylko o karty do klubów sportowych, ale pracodawcy zapewniają m.in. w swoich siedzibach masaże dla pracowników – mówi Irena Pichola, partner, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej. Trendem jest też usieciowienie miejsca pracy – czyli technologizacja firmy. 64 proc. uważa to za ważny trend, a 36 proc. ankietowanych jest gotowa na taka zmianę. – Wyzwaniem jest to, jak zarządzać zespołem, który jest coraz bardziej rozproszony – powiedział Paweł Zarudzki, starszy menedżer, lider zespołu ds. robotyki procesowej w Deloitte. Jak podkreślają specjaliści z Deloitte, polskie firmy dostrzegają te same trendy, które widzą firmy globalne. Niektóre z nich, jak np. zagadnienia o wynagrodzeniach, organizacji pracy i ryzyka kadrowe mają natomiast nieco inną wagę odpowiednio (np. wynagrodzenia – czwarte wobec dziewiątego miejsca na rankingu wyzwań na następny rok.)
Na świecie trzecim najbardziej cenionym przez pracownikiem trendem jest biuro zaprojektowane tak, by wspierać dobre samopoczucie pracownika. Tylko 27 proc. firm jest na to przygotowanych. Mowa tu o specjalnych pomieszczeniach – do rozmów, do pracy cichej, miejsce z ofertą pierwszej pomocy medycznej, pokój opieki nad dzieckiem, miejsce do treningu i aktywności fizycznej. Jedna z firm oferuje w biurze 6-metrową ścianę z 5 tys. roślin, które usuwają zanieczyszczenie powietrza.
W badaniu światowym 2 proc. respondentów to firmy nieruchomościowe, 11 proc. to firmy wytwórcze.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...