EBI wykłada pieniądze na Dawną Fabrykę Norblina
Rynek inwestycyjny i finansowyKredyt zapewni finansowanie rewitalizacji i budowy Dawnej Fabryki Norblina, a także uzupełni finansowanie inwestycyjne zapewnione przez bank Pekao. – Dzięki udzielonej pożyczce zmniejsza się także udział dotychczasowego głównego kredytującego – Pekao, który zmalał z 159,3 mln euro do 99,3 mln euro. Pełna kwota finansowania inwestycji nie ulega zmianie i opiewa na 159,3 mln euro, co w połączeniu ze środkami własnymi dewelopera w pełni pokryje koszty budowy projektu – informuje inwestor.
– W czasach, gdy już ponad 70 proc. Europejczyków mieszka w miastach, dobre wykorzystanie przestrzeni publicznej jest niezbędne, aby stały się one atrakcyjnymi i ekologicznymi miejscami do życia. Ten projekt w dużym stopniu pokrywa się również z założeniami Agendy Miejskiej przyjętej przez UE w maju 2016 roku w ramach Paktu Amsterdamskiego, który wzywa do wielostronnej współpracy mającej na celu pobudzenie wzrostu, żywotności i innowacji oraz rozwiązania problemów społecznych, pojawiających się w miastach Europy – mówi Vazil Hudak, wiceprezes, zarządzający działalnością Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce.
– Po ponad pięciu latach obecności na giełdzie, zrealizowaniu wielu inwestycji, które w istotny sposób wpisały się w rynek nieruchomości komercyjnych, wyrazem wysokiego zaufania do grupy Capital Park jako inwestora jest fakt, że w nasz projekt zaangażowała się duża, europejska instytucja finansowa. Zawarta między naszą spółką a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowa potwierdza także, że koncepcja rewitalizacji Dawnej Fabryki Norblina wyróżnia się na tle innych stołecznych inwestycji, a dodatkowo podkreśla te jej aspekty, które i dla nas są niezwykle ważne – czyli przywrócenie świetności i nadanie zupełnie nowego charakteru tej niezwykle ciekawej części miasta – mówi Marcin Juszczyk, członek zarządu oraz CFO/CIO grupy Capital Park.
Obsługę prawną negocjacji prowadziły dwa podmioty. Grupa Capital Park reprezentowana była przez kancelarię DLA Piper, a oba banki – przez kancelarię CMS.
Rewitalizacja Dawnej Fabryki Norblina to flagowy projekt grupy Capital Park obejmujący teren między ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Powstaje tam kompleks kilkunastu budynków i wewnętrznych uliczek, który obejmie dziewięć poziomów nadziemnych i cztery podziemne. W ramach inwestycji powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 39 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pozostałe 24 tys. mkw. powierzchni zostanie poświęcone funkcji rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej. Znajdą się tam m.in. nowe koncepty handlowe, certyfikowany targ z ekologiczną żywnością – BioBazar, kino, foodhall, a także liczne koncepty rozrywkowe, kulturalne, wellness i wiele innych. W Dawnej fabryce Norblina będzie też działać Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Kompleks jest precertyfikowany w systemie BREEAM z oceną Very Good. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec 2020 roku.
Wizualizacja przestrzeni biurowej w Dawnej Fabryce Norblina
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...