Zmotywują do segregacji
TechnologieElementem systemu jest urządzenie T-Master Elmo (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów). Umożliwia on przypisywanie ilości i jakości selektywnie oddawanych odpadów do każdego gospodarstwa domowego.
Głównym celem innowacyjnego narzędzia jest zmotywowanie mieszkańców miast do skutecznej segregacji. Jest ona konieczna, bo pozwoli uniknąć kar finansowych grożących Polsce za niewłaściwą gospodarkę odpadami komunalnymi. Zgodnie z dyrektywą unijną, w roku 2020 poziom recyklingu powinien wynosić 50 proc. Pilotaż SISO z użyciem pojemników T-Master Elmo wystartował 10 maja na osiedlu nr 5 „Płońska” w Ciechanowie. Po miesiącu trwania projektu statystyki pokazują, że segregacja śmieci przez mieszkańców osiedla wzrosła o ponad 40 proc., przy wartości bliskiej zeru na etapie startowym.
Jak to wygląda w praktyce? Wszystkie gospodarstwa domowe objęte systemem wyposażone są w komplet kodów, dla każdego wymaganego rodzaju odpadu, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska. Otworzenie pojemników możliwe jest jedynie po zeskanowaniu kodu, który mieszkaniec przykleja do worka z wcześniej posegregowanymi śmieciami. Po wrzuceniu worka i zamknięciu pojemnika, odpady są ważone, a dane o ilości wyrzuconej frakcji, przesyłane i zapisywane w systemie centralnym SISO. Każde gospodarstwo domowe posiada w nim indywidualne konto. Zainstalowane w pojemnikach czujniki monitorują poziom ich zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia m.on. planowania harmonogramu tras pojazdów odbierających śmieci.
– T-Master to rozwiązanie, które pomoże uszczelnić gospodarkę odpadami w Polsce. W przyszłości może przynieść korzyści finansowe każdemu gospodarstwu domowemu, które ma szansę zredukować wysokość opłaty za wywóz śmieci poprzez rzetelne ich segregowanie. To obecnie jedyne narzędzie dla włodarzy miast do pozyskiwania realnych danych na temat poziomu realizowanego obowiązku segregacji śmieci w ich gminie, czy mieście. System umożliwia również zmianę formy ryczałtowego rozliczania się z firmami odbierającymi odpady, która będzie jedną z kilku zmian jakie już w przyszłym roku przyniesie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – informuje Robert Szczepankowski, prezes zarządu T4B.
Pilotażowy program realizowany przez firmę T4B potrwa trzy miesiące. W projekcie przewidziano również uruchomienie lokalnych punktów skupu surowców, gdzie mieszkańcy będą mogli oddawać wyselekcjonowane surowce np. aluminium, makulaturę czy szkło. Zgodnie z zasadą skupu będą otrzymywać zapłatę za każdy oddany kilogram.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...