EN

Kilka słów o placemakingu

Społeczna odpowiedzialność biznesu
POLSKA Idea placemakingu nie jest nowa, ale wciąż bardzo inspirująca. Opierają się na niej lokalni liderzy, ruchy miejskie, architekci, deweloperzy i samorządowcy. Korzyści czerpiemy natomiast wszyscy – przekonują eksperci z Colliers International.

Sposób, w jaki projektujemy nasze miasta, kształtujemy przestrzeń publiczną i rozmieszczamy budynki, ma niebagatelny wpływ na to, jak się czujemy i zachowujemy – do takich wniosków doszedł w wyniku swoich badań Charles Montgomery, urbanista, autor koncepcji „Miasta szczęśliwego” i książki pod tym tytułem. Opisuje on fenomen placemakingu – idei, która w ostatnich latach urosła w Polsce do rangi trendu. Placemaking opiera się na przekonaniu, że to miejsce ma służyć ludziom, a nie odwrotnie, a zatem powinno ono w jak największym stopniu odpowiadać na ich potrzeby. Termin został spopularyzowany w połowie lat 90. XX wieku przez nowojorską pracownię Project for Public Spaces, jednak korzenie tego inkluzywnego, skoncentrowanego na użytkownikach podejścia sięgają znacznie głębiej.

Za prekursorów placemakingu uważa się dziennikarkę i aktywistkę miejską Jane Jacobs oraz urbanistę Williama H. Whyte’a, którzy już w latach 60. ubiegłego wieku zwracali uwagę na fakt, że miasta powinny być projektowane z myślą o potrzebach ludzi, a nie samochodów. To, co dziś brzmi jak truizm, ponad 50 lat temu miało niemal wywrotowy charakter. – Zinstytucjonalizowane procesy planowania przestrzennego były domeną władz i specjalistów z dyplomami uczelni technicznych, poruszających się w wąskich granicach swoich kompetencji. Fachowcy często pozostawali jednak bezradni wobec problemów dojmujących zarówno w mikro-, jak i w makroskali, takich jak zakorkowane ulice, opustoszałe parki lub chybione inwestycje. W myśl idei placemakingu w tego typu sprawach głos doradczy i inicjatywę należało oddać najbardziej zainteresowanym, czyli lokalnym społecznościom. Żadna firma, deweloper czy architekt nie jest w stanie dobrze zrealizować strategii placemakingu bez zaangażowania w proces jej tworzenia ludzi, którzy mają być użytkownikami tej przestrzeni – zwraca uwagę Marta Machus-Burek, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Handlowych w Colliers International.

– Ważną rolę w zmianie postrzegania przestrzeni odegrały nowe technologie i ekonomia współdzielenia, które wpłynęły na nasz styl życia. Fascynacja miastem i jego możliwościami w zakresie spędzania wolnego czasu sprawiły, że urosły także nasze oczekiwania. Z kolei powszechny dostęp do sieci i przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości wielu procesów związanych z projektowaniem i aranżowaniem przestrzeni publicznych spowodowały, że dzisiaj każdy z nas może w łatwy sposób aktywnie w tym uczestniczyć. Dobrym przykładem jest udział w konsultacjach społecznych albo składanie wniosków do planów miejscowych czy budżetu partycypacyjnego – wszystko to odbywa się dziś za pośrednictwem internetu, bez skomplikowanych formalności – uważa Dorota Wysokińska-Kuzdra, przewodnicząca polskiego oddziału Urban Land Institute.

– Placemaking to proces ciągły, który nie polega jedynie na zaprojektowaniu i zbudowaniu przestrzeni publicznej, ale na jej nieustannym udoskonalaniu. Wymaga też świadomego gospodarza, który będzie potrafił odpowiednio nią zarządzać i sprawić, aby żyła i była atrakcyjna dla lokalnej społeczności. W Polsce powstaje coraz więcej projektów komercyjnych kreujących atrakcyjne miejsca. Swoim zasięgiem obejmują one nieraz nawet całe kwartały czy spore fragmenty ulic. Dobrymi przykładami są warszawskie realizacje: Hala Koszyki, Warsaw Spire z placem Europejskim czy Koneser. Ich deweloperzy nie tylko nadali tym miejscom nowy kształt i funkcje, ale również je animują, organizując w ich przestrzeni rozmaite atrakcje dla mieszkańców miasta. Podobna idea przyświeca inwestorom budowanych bądź planowanych projektów jak Browary Warszawskie, Towarowa 22 czy Elektrownia Powiśle. To właśnie takie inwestycje są najbardziej miastotwórcze – dodaje Dorota Wysokińska-Kuzdra.

Działania placemakingowe są podejmowane nie tylko przez mieszkańców miast, organizacje pozarządowe i władze miejskie, lecz także przez firmy deweloperskie. – Coraz częściej mają one ambicję kreowania wartościowej tkanki miejskiej, dbając o swój wizerunek jako odpowiedzialnych społecznie uczestników rynku i twórców atrakcyjnych miejsc pracy i odpoczynku, wykraczających poza mury budynków. Idea placemakingu powinna też przyświecać firmom konsultingowym z sektora nieruchomości, które, doradzając klientom mogą mieć wpływ na kształt tkanki miejskiej wokół budynków. Stąd nasza współpraca z Urban Land Institute, globalną organizacją non-profit, która zajmuje się badaniem przestrzeni miejskiej i szeroko pojętą edukacją w tym zakresie – mówi Paweł Proński, associate director z Działu Powierzchni Biurowych, Colliers International.

– Siłę placemakingu dostrzegają też właściciele centrów handlowych. To właśnie przy tego typu obiektach powstaje dziś najwięcej ciekawych przestrzeni, na przykład ogólnodostępne skwery i place, designersko zaaranżowane, wypełnione dodatkowymi atrakcjami takimi jak place zabaw, ogródki kawiarniane, fontanny czy sezonowe jarmarki – mówi Marta Machus-Burek. – Należy jednak zwrócić uwagę, że wielu tych właścicieli, realizując elementy przynależne do strategii placemakingu nie włącza w ten proces użytkowników. Proponują z góry zaprojektowane przestrzenie publiczne, nie w pełni wykorzystując ideę placemakingu, a tylko jeden jej element. Potencjał miejsca znacznie wzrasta, jeżeli w proces tworzenia włączy się ludzi, którzy będą z niego korzystali, a nie oferuje się tylko atrakcyjne rozwiązania powstałe w pracowniach architektów i designerów – dodaje specjalistka Colliers International.

Zdaniem ekspertów Colliersa, nowy standard wnieść ma inwestycja Towarowa 22 zaprojektowana przez słynną duńską pracownię Big. Przestrzeń publiczna będzie się w niej przenikać z budynkami o różnych funkcjach: handlowych, biurowych i mieszkaniowych, które połączy sieć pasaży. Ambicją i planem dewelopera jest stworzenie sieci chodników i ulic łączących projekt z rewitalizowaną Wolą tak, aby w naturalny sposób zapewnić cyrkulację ruchu pieszego. Ta inwestycja w połączeniu z trwającą nieopodal rewitalizacją Dawnej Fabryki Norblina, Browarami Warszawskimi czy też placem Europejskim zbudują zupełnie nową jakość przestrzeni publicznej na Woli, czyniąc ją miejscem do spędzania czasu nie tylko dla mieszkańców dzielnicy.

Analitycy Coliersa wskazują, że społeczności lokalne w Polsce chcą być aktywne i współdecydować o jakości przestrzeni, w której żyją. Świadczyć ma o tym przykład Galerii Wilanów. Pod wpływem protestów i nacisków ze strony mieszkańców deweloper stworzył zupełnie nowy projekt. Zamiast jednego wielkokubaturowego obiektu w planach jest kompleks czterech wtopionych w zieleń budynków handlowo-usługowych połączonych ze sobą pieszymi galeriami i mających dostęp do parku. – Ważne i piękne przestrzenie powstawały w miastach Europy od zawsze. Grecka agora, rzymskie forum i średniowieczny rynek z ratuszem to nic innego jak atrakcyjne miejsca, w których toczyło się życie mieszkańców. Dlatego dla mnie placemaking to nic innego, jak próba powrotu do europejskiej tradycji myślenia o mieście jako miejscu życia społecznego. Dobrze, że inwestorzy zaczynają ten aspekt zauważać. Ale aby osiągnąć sukces, nie wystarczą działania poszczególnych deweloperów. To miasto powinno proponować wizję kształtowania i rozwoju przestrzeni publicznych angażując do tego procesu urbanistów i mieszkańców oraz koordynując działania inwestorów przy wykorzystaniu ich potencjału – mówi Krzysztof Domaradzki, architekt i urbanista, autor m.in. zrealizowanych koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście oraz licznych planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie.


Analitycy Coliersa wskazują, że społeczności lokalne w Polsce chcą być aktywne i współdecydować o jakości przestrzeni, w której żyją. Świadczyć ma o tym przykład Galerii Wilanów. Pod wpływem protestów i nacisków ze strony mieszkańców deweloper stworzył zupełnie nowy projekt

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa fasada i nowi najmcy

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Do najemców należącego do EPP Pasażu Grunwaldzkiego dołączyło siedem nowych marek, a dwie kolejne przedłużyły współpracę.  Łączna powierzchnia objęta umowami najmu to niemal 2,9 tys. mkw. Wrocławskie centrum handlowe zakończyło również modernizację fasady.

ESG

Polska Bardzo dobrze na Morenie

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Budynek mieszkaniowy realizowany przez Unidevelopment na ul. Kusocińskiego na gdańskiej Morenie uzyskał certyfikat BREEAM z oceną Very Good. Analizie poddano m.in. elementy związane z ekologią i wpływem na komfort życia przyszłych mieszkańców. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Stabilizacja i transakcje portfelowe

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Polski rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zachował stabilność – oceniają w swojej analizie eksperci Axi Immo.

Rynek mieszkaniowy

Polska Resi4Rent przy Parku Zachodnim

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Resi4Rent rozbudowuje swoją ofertę mieszkań w abonamencie we Wrocławiu. Dzięki najnowszej inwestycji – Resi4Rent Wrocław Park Zachodni - oferta firmy w mieście zwiększyła się o 20 proc.  

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska MCP wybiera Newtona

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości wprowadzi się do należącego do GTC kompleksu Korona w Krakowie. MCP zajmie ponad 3 tys. mkw. w budynku Newton. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Błonia w Rumi

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży kolejny etap Osiedla przy Błoniach w Rumi Janowo. W trzech nowych budynkach powstanie łącznie około 170 mieszkań z planowanym terminem odbioru w IV kwartale 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biurowiec i hala dla Fey

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

Rynek mieszkaniowy

Polska Towarowa22 kusi luksusem

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Budowa miastotwórczego projektu Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez Archicom, Echo Investment i AFI Europe, nabiera tempa. Dobiega końca budowa biurowca Office Housa, rozpoczęła się również realizacja budynku apartamentowego M7.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska M Park Mrągowo skomercjalizowany

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Najnowsze w Społeczna odpowiedzialność biznesu

schedule 22 marca 2024

Tylko koni żal

Panattoni BTS i Commercecon wspierają powstawanie drugiego w Polsce ośrodka Fundacji Centaurus, która ratuje m.in. konie przeznaczone do uboju. Dzięki organizacji szansę na drugie życie zyskuje rocznie około 300 zwierząt.

schedule 14 lipca 2023

Logicor ścigał się dla młodzieży

Logicor po raz drugi zorganizował „Race’n’Raise” – charytatywny wyścig kolarski o łącznej długości 300 km. Wraz z partnerami biznesowymi firmie udało się w ten sposób zebrać 31 tys. zł na Program Stypendialny Horyzonty Fundacji EFC. 

schedule 19 stycznia 2023

Kryzys energetyczny może być szansą

Koncentracja ludności w obszarach wiejskich, niższe standardy budowlane i gospodarka w mniejszym stopniu oparta na usługach – te aspekty przyczyniają się do rozbieżności pod względem rozwoju gospodarczego i wydajności w zakresie zużycia energii między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a państwami Europy Zachodniej – wynika z najnowszego raportu firmy Colliers „The Journey Towards ESG Compliance”. Pole do poprawy stwarzają m.in. możliwości certyfikacji w zakresie budownictwa i nowych technologii. 

schedule 18 stycznia 2023

Panattoni jak na skrzydłach

Panattoni wspiera upcykling infrastruktury wytwarzającej zieloną energię. Już w piętnastu lokalizacjach dewelopera znajdują się wykonane ze zużytych turbin wiatrowych ekologiczne meble miejskie, a w 2023 roku pojawią się one w kolejnych stu miejscach.

schedule 16 stycznia 2023

Pomoc szyta na miarę

Oddział Panattoni BTS rozpoczyna długoterminową akcję pomocy schroniskom dla bezdomnych zwierząt. W lokalizacjach, w których realizowane są inwestycje, zespół we współpracy z klientami i generalnymi wykonawcami będzie wspierać najbardziej potrzebujące placówki zapewniające azyl poszkodowanym czworonogom.

schedule 11 stycznia 2023

Niegotowi na raportowanie ESG

63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje osobny, poświęcony tematyce ESG raport, a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia kwestie ESG w swoich raportach rocznych – wynika z raportu KPMG. Problemem jest jednak niedostosowanie zakresu podawanych informacji do nowych unijnych wymogów.

schedule 27 grudnia 2022

Zbudowali dla czworonogów

Firma Duda Development wsparła trzy schroniska dla zwierząt w okolicy Poznania, przekazując im ocieplane budy dla psów.

schedule 20 grudnia 2022

Platany i dęby przy Nowym Rynku

Między budynkami Nowego Rynku w Poznaniu, deweloper inwestycji, spółka biurowa Skanska posadziła 15 nowych drzew. To początek zazieleniania wewnętrznego, ogólnodostępnego placu, który połączy wszystkie budynki kompleksu. 

schedule 08 grudnia 2022

Klony, lipy i buki w parkach CTP

CTP planuje zasadzić w Polsce 1,2 tys. drzew do końca III kwartału 2023 roku. Nasadzenia będą prowadzone na terenach, na których firma realizuje parki logistyczno-przemysłowe. W sumie to dziesięć lokalizacji na największych rynkach magazynowych w kraju.

schedule 01 grudnia 2022

Zmalowali u Accolade

Accolade odsłoniło kolejny mural na terenie parku przemysłowego, w ramach Accolade Industrial Art, tym razem w Gorzowie Wielkopolskim. To grafika zaprojektowana i wykonana przez Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka, którzy przygotowali też projekty w Zielonej Górze i Mińsku Mazowieckim. 

schedule 28 listopada 2022

Biurowce Adventum są dostępne

Trzy budynki biurowe należące do Adventum Group jako pierwsze w Polsce uzyskały certyfikat Access4you, co było możliwe dzięki wprowadzeniu w zmian z myślą o osobach z ograniczeniami ruchowymi.

schedule 25 listopada 2022

Butik Pełen Dobra zostaje w Porcie

Port Łódź przedłuża porozumienie z Centrum Służby Rodzinie na funkcjonowanie Butiku Pełnego Dobra. Punkt działa w centrum handlowym od ponad sześciu miesięcy, a rzeczy nie są tu sprzedawane, a przekazywane potrzebującym za darmo.

schedule 24 listopada 2022

Przeprowadzka z placu do parku

Ghelamco wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola rozpoczęło akcję przesadzania drzew i krzewów z części placu Europejskiego. Do dwóch parków trafi w sumie 17 drzew i ponad 100 mkw. krzewów.

schedule 18 listopada 2022

Prologis Park Warsaw-Żerań zmalowany

Prologis chcąc wpisać się i ożywić przestrzeń miejską na terenie Prologis Park Warsaw-Żerań oddał fasadę jednego z budynków w tym parku we władanie ukraińskiemu artyście, Aleksovi Maksiovowi. Malarz stworzył na niej ogromny mural 3D, prezentujący cztery sikorki.

schedule 19 października 2022

Kto się boi ESG?

Colliers opublikował raport edukacyjny „Twój wpływ ma wpływ”, który pokazuje, w jakim stopniu polskie organizacje wdrażają inicjatywy związane z ESG oraz w jaki sposób przygotowują się do spełnienia nowych wymogów prawnych. Impulsem do zmian są m.in. unijne przepisy, które niebawem wejdą w życie i obejmą obowiązkiem raportowania około 50 tys. firm z całej Europy. 

schedule 13 września 2022

Nepi będzie dotleniać

Nepi Rockcastle posadzi 24 tysiące drzew, po 2 tys. w lokalizacji każdej z swoich 12 galerii handlowych w Polsce. Firma realizuje projekt we współpracy z organizacją społeczną Dotlenieni.

schedule 05 września 2022

Advance Tower ozłocony

Advance Tower zlokalizowany w Budapeszcie przy ul. Váci otrzymał certyfikat WELL Gold. Biurowiec jest siedzibą takich firm jak Apex, KPMG Global Services oraz Thermo Fisher Scientific.

schedule 02 września 2022

Rowerowe wsparcie od Erbudu

W I edycji Tour de Erbud wzięło udział prawie 100 uczestników, którzy łącznie przejechali ponad 9 tys. km. Wspólnie udało się zebrać ponad 90 tys. zł, głównie na programy wspierające wychowanków Domów Dziecka.

schedule 19 sierpnia 2022

Ekomural w Klifie

Dom Mody Klif przy ul. Okopowej w Warszawie zamienił fragment muru na terenie galerii w kolorowy antysmogowy mural. Powierzchnia malunku wynosi łącznie 55 mkw.

schedule 18 sierpnia 2022

Colliers raportuje

Colliers opublikował nowy Global Impact Report 2021 dotyczący zaangażowania firmy we wdrażanie praktyk ESG, opisujący dotychczasowe działania i nowe, wpisujące się w strategiczne założenia cele.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia