Ekologia staje się priorytetem dla firm
Zasoby ludzkiePodejście proekologiczne wiąże się rówenież z ograniczeniem kosztów działalności firmy – wydatków związanych z zakupem energii, wyposażenia biur (m.in. papieru do drukowania) oraz odprowadzaniem ścieków. Firmy coraz częściej poszukują przestrzeni biurowej w budynkach umożliwiających zaawansowaną segregację śmieci i wykorzystujących energię słoneczną oraz oszczędzających zużycie wody.
Energooszczędne, zrównoważone i dobrze zaprojekowane budynki przynoszą również wiele zdrowotnych korzyści. Jak wynika z badania Cornell University, cytowanego na łamach magazynu Hays Journal 18, zastąpienie sztucznego oświetlenia naturalnym światłem dziennym oznacza blisko 84 proc. spadek występowania wśród zatrudnionych takich dolegliwości, jak zaczerwienienie oczu, bóle głowy, czy nieostre widzenie. – Badania i obserwacje rynku dowodzą, że przestrzenie pracy wykorzystujące takie elementy, jak np. światło dzienne czy zieleń, pozytywnie wpływają na samopoczucie zatrudnionych. W pracy spędzamy dużą część dnia, więc przestrzeń, w której przebywamy powinna uławiać wykonywanie obowiązków, co stanowi korzyść również dla pracodawcy – wyjaśnia Agnieszka Pietrasik, executive manager w Hays Poland.
Według niej etyka biznesu i poszanowanie środowiska coraz częściej wpływają również na decyzje konsumentów. Organizacje utożsamiane z zanieczyszczaniem środowiska lub niezrównoważonym wykorzystywaniem zasobów naturalnych, są dziś narażone na utratę klientów bardziej niż kiedykolwiek. Szczególnie wrażliwymi na tę kwestię są przedstawiciele najmłodszych pokoleń. Jak wynika z badania Deloitte, zmiany klimatyczne stanowią jedną z głównych obaw tzw. Millenialsów. Młodzi pracownicy coraz częściej od miejsca pracy oczekują czegoś więcej niż atrakcyjnego wynagrodzenia. – Przedstawiciele najmłodszego pokolenia częściej od pozostałych cenią sobie cel i sens wykonywanej pracy bardziej niż pozycję, pieniądze i inne korzyści. Millenialsi chcą identyfikować się z kulturą organizacyjną i wyznawanymi przez firmę wartościami. Jeśli udaje się to osiągnąć, częstym skutkiem jest większe zaangażowanie i lojalność wobec pracodawcy. W obliczu wyzwań związanych z rekrutacją, stanowi to ogromną wartośćdla firm – wyjaśnia ekspertka Hays Poland.
Jej zdaniem kandydaci, którzy mogą wybrać ofertę pracy w firmie posiadającej zaawansowaną politykę przeciwdziałania degradacji środowiska lub w tej, która takiej polityki nie ma, wybiorą zazwyczaj pierwszą możliwość. – Pracodawcy powinni wziąć to pod uwagę i dostosować się do nowych potrzeb komunikowanych przez kandydatów – dodaje Agnieszka Pietrasik. Zdaniem firmy Hays podmioty deklarujące swoje zaangażowanie w zapobieganie zmianom klimatycznym nie powinny się również wystawiać się na oskarżenia o tzw. greenwashing, czyli wywoływanie mylnego przekonania, że działają zgodnie z zasadami ekologii. Organizacje, które świadomie wyolbrzymiają swoje zaangażowanie w prowadzenie zrównoważonego biznesu, mogą stracić nie tylko zaufanie potencjalnych konsumentów, ale również potencjalnych kandydatów na pracowników.
Ponadto pracownicy przekonani o autentyczności deklaracji składanych przez pracodawcę, są bardziej skłonni do uczestniczenia w działaniach CSR firmy i wewnętrznych inicjatywach związanych np. z ograniczeniem produkcji śmieci, czy oszczędzaniem energii w miejscu pracy. – Jeśli skutecznie zaangażujemy pracowników w projekty proekologiczne, to w rezultacie możemy się spodziewać wzrostu aktywności firmy w tym obszarze. Nie będzie to jednak możliwe bez wsparcia kadry zarządzającej, która powinna nadawać kwestiom klimatycznym odpowiedni priorytet – podsumowuje Agnieszka Pietrasik.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...