EN

E-commerce wygra na kryzysie?

Koronawirus
POLSKA Ogłoszona przez WHO pandemia wirusa ma paraliżujący wpływ na handel, znacznie utrudnia logistykę, stawiając duże wyzwania i nieoczekiwane przeszkody w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Jak zawsze jednak w sytuacjach kryzysowych są też firmy, które wychodzą z nich obronną ręką, a nawet korzystnie – z nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami. Eksperci z firmy Cushman & Wakefield (C&W) zastanawiają się nad tym, czy koronawirus będzie więc czarnym łabędziem dla polskiego rynku handlu elektronicznego i jeszcze bardziej przyspieszy rozwój e-commerce w Polsce.

Na razie jest na pewno zbyt wcześnie, aby przytaczać polskie przykłady potwierdzające tezę przedstawioną wyżej. Według ekspertów C&W można jedynie zacytować prasowe komunikaty firm, które otwarcie przyznają, że w pierwszym kwartale 2020 roku udział e-commerce w sprzedaży będzie tak wysoki jak nigdy dotąd. Dla przykładu wumieniają, m.in.: Vistula Retail Group – przychody ze sprzedaży w kanale e-commerce w okresie pierwszego kwartału 2019 roku wyniosły 15,5 proc., natomiast w okresie pierwszego kwartału 2020 roku wyniosą około 24 proc. przychodów ze sprzedaży grupy ogółem; Komputronik z kolei w ostatnich dniach odnotowuje kilkudziesięcioprocentowy wzrost odwiedzin w swoim sklepie internetowym; Grupa CCC intensywnie rozwija sprzedaż w kanałach e-commerce, która stanowiła w strukturze przychodów ze sprzedaży odpowiednio 25 proc. w roku 2019 i blisko 45 proc. w marcu 2020 roku; Inpost natomiast, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na usługi paczkomatowe w związku pandemią, przyspiesza start nowej usługi „Paczka w Weekend”, umożliwiającej dostawy do paczkomatów także w soboty i niedziele, na zasadzie podobnej, jak w każdy inny dzień tygodnia. Eksperci z C&W wymieniają też jednego z największych wygranych tej sytuacji, czyli Frisco.pl, które tygodniowo notuje obecnie sprzedaż na poziomie miesięcznej sprzed kryzysu.

W Azji już to przerabiali

Według analityków, na przykładzie doświadczeń z Chin możemy jednak zaprezentować potwierdzone przypadki „wygranych na kryzysie”. Mowa tu nie tylko o pandemii z bieżącego roku, lecz również wydarzeń z 2002/2003 związanych z SARS-em. To właśnie epidemia tego koronawirusa stanowiła mocny punkt zwrotny w rozwoju dopiero raczkującego e-commerce w Państwie Środka. Alibaba obchodził wtedy dopiero czwarte urodziny, a jego strategia była nakierowana wyłącznie na lokalną sprzedaż B2B. W sytuacji jednak, gdy sporo podróży biznesowych do Chin zostało zawieszonych, wiele europejskich firm zaczęło poszukiwać dostawców online. Wskutek tego, jedynie w 2003 roku portal wzbogacił się o 4 tys. nowych kontrahentów i 9 tys. listowanych produktów każdego dnia, a notowany obrót był pięciokrotnie większy niż przed epidemią.

Ponadto Jack Ma, założyciel Alibaba Group, postanowił rozpocząć wtedy pracę nad platformą sprzedażową C2C Taobao, mającą stanowić konkurencję dla będącego numerem jeden w Chinach Ebaya. Nad projektem pracowała zdalnie, w swoich domach, grupa sześciu osób. W ciągu dwóch lat Taobao stało się pierwszym wyborem chińskich konsumentów i zdetronizowało Ebay.com, osiągając w 2019 roku GMV na poziomie 3 bilionów juanów, co odpowiada 434 mld dolarow. To właśnie SARS, który zahamował rozwój wielu stacjonarnych biznesów, zmusił do stworzenia firmy internetowej Richarda Liu. Zamienił on wówczas założoną w 1998 roku sieć sklepów z elektroniką (12 punktów sprzedaży w Pekinie) w JD.com, który dziś zalicza się do największych spółek internetowych na świecie i jest wyceniany na 38 mld dolarów. Ten rok również zaczął się dla JD.com pozytywnie. Wystarczy wspomnieć, że sprzedaż na portalu w sektorze e-grocery wzrosła o 215 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Przykłady zakorzenionych już w e-commerce Alibaby, Taobao i JD.com pokazują, że to właśnie w czasach kryzysu należy szukać możliwości rozwoju i ekspansji. Chińskie firmy i tym razem nie ustają w poszukiwaniach.

Czy to na stałe?

Czy pandemia koronawirusa spowoduje faktycznie zmianę sposobu zachowania konsumentów i w jeszcze większym stopniu spowoduje wzrost znaczenia e-commerce? Są ku temu powody. Daniel Zhang, CEO Alibaby już nazwał pandemię czarnym łabędziem. Chociażby dlatego, że pomimo ogromnego poziomu nasycenia rynku chińskiego najróżniejszymi formatami e-commerce, tylko w ostatnim kwartale 2019 roku Alibaba zanotowała 38 proc. dynamikę w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Pozwoliło to osiągnąć obroty na poziomie 23 mld dolarów. Sytuacja podobnie wygląda w USA. Już teraz Amazon planuje zatrudnienie dodatkowych 100 tys. pracowników do swoich centrów logistycznych i podniesienie wynagrodzenia wszystkim pracownikom o 2 dolary za godzinę. Krok ten związany jest z ogromnym wzrostem sprzedaży internetowej.

W Polsce, poza przykładami podanymi na początku artykułu, jak dotąd poza ostrożnymi prognozami analityków rosnące zainteresowania zakupami w sieci wskazują statystyki Google. W ciągu minionego tygodnia wg. Google Trends popularność frazy “zakupy online” w Polsce wzrosła 20-krotnie. Z pewnością konsumenci, którzy obecnie, aby uniknąć ryzyka zarażenia, pozostają w domach i dokonują zakupów online, również po ustaniu pandemii będą przychylniej patrzeć na e-commerce. Przełoży się to nie tylko na wzrosty w branżach, które już teraz są popularne (odzież, elektronika), lecz również tych, które do czasu kryzysu były marginalne, jak np. e-grocery, notujące 1 proc. udziału w całym e-commerce.

Ruchy w kierunku handlu elektronicznego spowodują zmianę w postrzeganiu logistyki i magazynów, które będą coraz częściej traktowane jako element przewagi konkurencyjnej i wartość dodana do oferty firmy, a nie koszt, który za wszelką cenę należy minimalizować. Coraz częściej będą się pojawiać wychodzące naprzeciw konsumentom oferty w postaci chociażby the same-day-delivery, które powodują bezapelacyjnie operacyjne wyzwania, ale pozwalają jednocześnie generować dodatkową sprzedaż. Za przykład niech posłużą statystyki sieci Decathlon, która po uruchomieniu takich dostaw w zeszłym roku zanotował wartość średniego koszyka większą o 30 proc.

Warto będzie więc być bliżej klienta końcowego, wzbogacając łańcuch dostaw o mini-huby i małe jednostki, zlokalizowane w pobliżu największych ośrodków miejskich, a duże centra dystrybucyjne rozbudowując o nowoczesne systemy automatyczne, pozwalające na szybka kompletację i minimalizację zatrudnienia. Wygranymi w tej sytuacji na pewno będą firmy kurierskie. Już teraz prognozuje się, że w 2023 roku operatorzy KEP obsłużą w Polsce prawie 850 mln paczek (osiągając wartość rynku blisko 12 mld zł), co stanowi podwojenie liczby przesyłek nadanych w 2017 roku i wzrost o 78 proc. w stosunku do 2018 roku.


Ostatnie nowości

Budownictwo

Polska Dobre prognozy dla budownictwa modułowego

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 roku sięgnie 7 mld zł - prognozuje firma badawcza Spectis.

Materiał partnera

Polska Galant Ząbkowska z FusionLive

schedule 02 grudnia 2024
Eurobuild CEE

Peninsula Property to inwestor i firma deweloperska, która buduje wysokiej jakości, przemyślane apartamentowce, butikowe rezydencje i projekty hotelowe, dbając na każdym etapie o najlepsze doświadczenia przyszłych mieszkańców i najemców.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Elastyczny Nowy Rynek

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Business Link, operator powierzchni elastycznych należący do grupy Skanska, otworzył drugą lokalizację w Poznaniu. Biura o powierzchni 1,8 tys. znajdują się w kompleksie Nowy Rynek.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska UBM żegna się z Galerią Szperk

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

UBM Development sprzedała za prawie 18 mln euro Galerię Szperk w Kosakowie pod Gdynią polskiej spółce Rewa z siedzibą w Krakowie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Procenty w Lublinie

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

7R Park Lublin East I jest w pełni wynajęty. Ostatnim najemcą obiektu został Stock Polska, producent napojów alkoholowych.

Architektura i urbanistyka

Polska Architektura dla onkologii

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

WXCA i pracownia Archimed wygrały organizowany przez poznański oddział SARP-u konkurs na projekt nowego budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Sprzedaż spadła, ceny rosną

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Popyt na mieszkania w stolicy spada. Od IV kwartału 2023 roku do III kwartału 2024 roku zostało sprzedanych 14,8 tys. lokali z rynku pierwotnego, o 13 proc. mniej w ujęciu rocznym – wynika z raportu CBRE i Redner Property Group. Kupujący mogą wybierać z coraz większej puli mieszkań, ale wciąż muszą liczyć się z rosnącymi cenami, które obecnie są o prawie 10 proc. wyższe niż rok temu. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wielka transakcja przy molo

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Sofitel Grand Sopot trafił w nowe ręce. Nowym właścicielem hotelu została polska firma Sinfam Investments.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska ECE po przeglądzie w Kątach Wrocławskich

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by MR

Pierwszy projekt logistyczny ECE w Polsce przeszedł przeglądy końcowe. Hala logistyczna w Kątach Wrocławskich ma 78 tys. mkw. powierzchni najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni rośnie w Wielkopolsce

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni rusza z budową kompleksu Panattoni Park Poznań XIV. Pierwszymi najemcami obiektu w Głuchowie są firmy Gasa Group oraz Markat Plus.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nivea otwiera pierwsze biuro w Warszawie

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Nivea Polska/Beiersdorf otworzy swoje pierwsze biuro w Warszawie, wynajmując blisko 400 mkw. na 37. piętrze należącej HB Reavis wieży Varso Tower. Umowa została podpisana na pięć lat, a biuro rozpocznie swoją działalność w maju 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Langowski Logistics wybiera Pruszków

schedule 03 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

MLP Group podpisało umowę najmu z Langowski Logistics, polskim operatorem logistycznym specjalizującym się w międzynarodowym transporcie kontenerowym. Firma zajmie łącznie ponad 5,6 tys. mkw. powierzchni w kompleksie MLP Pruszków II. 

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Słowacja Pierwszy najemca Mountpark Bratysława

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Mountpark pozyskał firmę Alza, internetowego sprzedawcę detalicznego w Europie Środkowo-Wschodniej, jako pierwszego klienta Mountpark Bratysława. Alza wynajęła powierzchnię 65 tys. mkw. w budynku A parku logistycznego, którego budowa rozpoczęła się w październiku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka w Moich Bielanach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sklep spożywczy Biedronka powstanie na parterze inwestycji mieszkaniowej Moje Bielany, którą przy ul. Wólczyńskiej w Warszawie realizuje firma CeMat A/S.

Rynek mieszkaniowy

Polska Murapol buduje w Katowicach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Murapol rozpoczyna w Katowicach realizację nowej inwestycji wielorodzinnej. Osiedle Murapol Corfa powstanie na zielonych Wzgórzach Chorzowskich w pobliżu al. Wojciecha Korfantego na terenie Wełnowca. W ramach inwestycji, w dwóch budynkach zaplanowano 196 mieszkań i jeden lokal usługowy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Towarowa22 nabiera tempa

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Powstający w biznesowym centrum Warszawy budynek Office House wkracza w ostatnią fazę realizacji. Dobiega właśnie końca montaż energooszczędnej elewacji, a wewnątrz biurowca trwają już prace wykończeniowe. Zakończenie budowy planowane jest wiosną 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia rusza z Rokokową

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Develia rozpoczęła realizację inwestycji Rokokowa Vita. Projekt zlokalizowany jest na warszawskich Młocinach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Infor zostaje w klimacie Retro

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Infor, oferująca rozwiązania w dziedzinie biznesowego oprogramowania w chmurze przedłużyła umowę najmu we wrocławskim biurowcu Retro Office House należącym do Globalworth.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nest uwił gniazdo w Łodzi

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców biurowca Teal dołączyła firma Nest Leasing. Spółka zajmie w łódzkim kompleksie Off Piotrkowska Center blisko 250 mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wille na Lirników

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Matexi Polska rozpoczyna budowę inwestycji na Podgórzu Duchackim w Krakowie. Wille wielorodzinne na osiedlu Takt Lirników łącznie pomieszczą setkę mieszkań.

Najnowsze w Koronawirus

schedule 24 marca 2022

Uśmiechy wracają do sklepów

Rząd znosi od 28 marca obowiązek noszenia maseczek, poza pewnymi wyjątkami. Nie będzie też wprowadzana izolacja chorych i kwarantanna.

schedule 23 lutego 2022

Rząd znosi obostrzenia

1 marca ma przestać obowiązywać większość obostrzeń covidowych - ogłosili podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

schedule 07 grudnia 2021

Zdalne nauczanie i mniejsze imprezy sylwestrowe

Rząd zdecydował się na wprowadzenie w okolicach świąt i Nowego Roku kolejnych obostrzeń. Wraca nauka zdalna w szkołach, a limity w gastronomii, kinach czy innych placówkach mają być obniżone do 30 proc.

schedule 01 grudnia 2021

Wracają obostrzenia

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19 i pojawieniem się nowego wariantu wirusa, rząd zdecydował się na wprowadzenie od 1 grudnia dodatkowych obostrzeń dotyczących m.in. limitów osób w kościołach, kinach i teatrach, a także wydłużenia kwarantanny w niektórych przypadkach. Nowe zasady mają obowiązywać do 17 grudnia.

schedule 10 sierpnia 2021

CA Immo z certyfikatem Covid-19

CA Immo uzyskało dla wszystkich swoich biurowców w Bukareszcie międzynarodowy certyfikat przyznawany przez Safe Asset Group. Dokument potwierdza wprowadzenie w rumuńskich biurowcach odpowiednich środków i protokołów dotyczących zdrowia i higieny, w tym rozwiązań związanych z wirusem Covid-19.

schedule 29 lipca 2021

Hotelarze nie chcą lockdownu

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wystosowała apel do premiera, wicepremiera i ministra zdrowia o niewprowadzanie jesienią lockdownu, obejmującego hotele. Autorzy apelu powołują się m.in. na fakt, że branża hotelarska podlega wielu wymogom sanitarnym i regularnie jest kontrolowana, a korzystanie z hoteli ma marginalny wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

schedule 02 czerwca 2021

Kolejne luzowanie obostrzeń

W związku z normującą się sytuacją epidemiczną i dalszym spadkiem zachorowań rząd wprowadza kolejne etapu luzowania obostrzeń.

schedule 28 kwietnia 2021

Odetchniemy, zjemy w ogródku i zanocujemy

4 maja ma rozpocząć się luzowanie obostrzeń - ogłoszono podczas środowej konferencji, w której udział wzięli premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Na początek ruszają galerie handlowe, sklepy meblowe, muzea i hotele.

schedule 21 kwietnia 2021

Znów będzie beauty

Rząd znosi część obostrzeń w 11 województwach – w poniedziałek 26 kwietnia otwarte zostaną salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, zaś dzieci z klas 1-3 wrócą do hybrydowego trybu nauki.

schedule 14 kwietnia 2021

Dzieci w przedszkolu, majówka w domu

Podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia bądź 3 maja. Wyjątek stanowią przedszkola i żłobki, które ruszą od najbliższego poniedziałku. Umożliwiono też uprawianie sportu na świeżym powietrzu.

schedule 07 kwietnia 2021

Dłużej bez fryzjera i hotelu

Rząd przedłużył zapowiadany wcześniej do 9 kwietnia twardy lockdown. Obostrzenia mają obowiązywać do 18 kwietnia, ogłosił podczas środowej konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

schedule 30 marca 2021

Urządzą centrum szczepień w biurowcu

Fundacja Globalworth udostępniła samorządowi Bukaresztu należącą do Globalworthu przestrzeń biurową. Lokal na parterze biurowca City Offices o powierzchni ponad 300 mkw. zostanie wykorzystany na potrzeby zorganizowania punktu szczepień.

schedule 25 marca 2021

Bałagan na głowie, dzieci w domu

Od najbliższej soboty będzie obowiązywał twardy lockdown – na dwa tygodnie zostaną zamknięte sklepy meblowe i budowlane, niektóre punkty usługowe, a także przedszkola i żłobki. Wprowadzone zostają też mniejsze limity klientów w działających sklepach i punktach usługowych.

schedule 17 marca 2021

W całym kraju bez galerii i hoteli

W związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa surowsze obostrzenia zostają od 20 marca na trzy tygodnie rozszerzone na całą Polskę, poinformował na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

schedule 11 marca 2021

Zamykają Mazowieckie i Lubuskie

Do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, objętych dodatkowymi obostrzeniami, od poniedziałku 15 marca dołączą mazowieckie i lubuskie. Jak tłumaczy minister zdrowia, ma to związek z dużym wzrostem zachorowań w tych regionach.

schedule 05 marca 2021

Bez noclegów i zakupów nad morzem

Ze względu na wzrost zachorowań na Covid-19 rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń od 13 do 20 marca w woj. pomorskim. Do 20 marca przedłużone zostały też obostrzenia na Warmii i Mazurach.

schedule 24 lutego 2021

Mazury bez hoteli i galerii

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o utrzymaniu dotychczasowych obostrzeń. Wyjątkiem jest woj. warmińsko-mazurskie. Tam od soboty 27 lutego na dwa tygodnie znów zamknięte będą galerie handlowe, hotele, kina, muzea i baseny. Dzieci wracają do nauki zdalnej.

schedule 05 lutego 2021

Można nocować, szusować i obcować z kulturą (także fizyczną)

Od 12 lutego – w reżimie sanitarnym i warunkowo na dwa tygodnie – ruszą hotele. Działać też zaczną stoki narciarskie, kina, teatry i baseny – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

schedule 28 stycznia 2021

Idziemy na zakupy i... do muzeum

Od 1 lutego w reżimie sanitarnym otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, a także galerie sztuki i muzea. Rząd podjął również decyzję o zniesieniu "godzin dla seniora".

schedule 17 grudnia 2020

Bez kupowania, szusowania i nocowania

Podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i doradcy premiera ds. Codiv-19 Andrzeja Horbana ogłoszono kwarantannę narodową. Od 28 grudnia do 17 stycznia mają być zamknięte galerie handlowe, hotele i stoki narciarskie.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia