Polska Do trzech razy logistyka
Zielone budownictwoTym razem deweloper dostarczył terminal przeładunkowy o powierzchni prawie 5,2 tys. m kw., z 45 dokami załadunkowymi i częścią socjalno-biurową zajmująca ponad 660 mkw. Inwestycja, z której DB Schenker obsługiwać będzie klientów z Lubelszczyzny, wyposażona została w szereg zrównoważonych rozwiązań. Na 10 kategorii aż dwie uzyskały punktację znacznie wyższą od zakładanej – w kategorii „Woda” obiekt osiągnął wynik wymagany dla poziomu Outstanding, zaś w „Ekologii i zagospodarowaniu terenu” inwestycja uzyskała poziom Excellent.
Obiekt jest częściowo zasilany z OZE, emisję CO2 udało się ograniczyć o blisko 30 proc., zużycie energii – o 34 proc., a wody – o 67 proc. Wartość inwestycji to blisko 50 mln zł. W obiekcie zastosowano m.in. pisuary bezwodne oraz toalety o ograniczonym przepływie wody, a przed wyciekami zabezpieczają elektrozawory odcinające wodę. Nad odpowiednim poziomem zużycia czuwa również system BMS. Poziom Excellent w zakresie „Ekologii i zagospodarowania terenu” obiekt uzyskał m.in. w wyniku współpracy z wykwalifikowanym ekologiem – dzięki wsparciu eksperta udało się zminimalizować wpływ procesu budowy na otoczenie oraz zabezpieczyć faunę i florę. Ponadto Panattoni wykonało nasadzenia drzew rodzimych i łąk kwietnych z gatunków atrakcyjnych dla owadów zapylających, powstały również hotele dla bezkręgowców. W utrzymaniu wprowadzonych rozwiązań pomoże przygotowany Plan Rozwoju Bioróżnorodności.
Panattoni zaimplementowało także szereg rozwiązań w pozostałych kategoriach. Deweloper zadbał o komfort pracy użytkowników – m.in. stosując rozwiązania pozwalające efektywnie wykorzystywać światło dzienne. W wysokiej ocenie pomogło także sterowanie oświetleniem zewnętrznym za pomocą zegara astronomicznego i czujników ruchu, recykling maksymalizujący odzysk surowców oraz nowoczesne systemy klimatyzacyjne pozwalające na ograniczenie emisji substancji chłodniczych.
W dwóch kategoriach inwestycja otrzymała ocenę wyższą niż Very Good i traktujemy to jako zapowiedź naszego rozwoju. Pierwsze obiekty na poziomie Excellent w polskim portfolio Panattoni już powstają, a w czeskim Chebie w ubiegłym roku ukończyliśmy pierwszą w naszej historii realizację na poziomie Outstanding – komentuje Emilia Dębowska, sustainability manager w Panattoni.
Budowa terminala przeładunkowego w Świdniku była już trzecią zieloną realizacją Panattoni dla DB Schenker. W styczniu deweloper dostarczył obiekt w Rzeszowie – kompleks jest wyposażony m.in. w kolektory słoneczne, instalację wody szarej i system urządzeń grzewczo-wentylacyjnych z 90-procentowym odzyskiem ciepła. Budynek był nie tylko zrównoważony, ale także uzyskał "Opinię o Innowacyjności" wystawioną przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Pierwszą wspólną zieloną realizacją dewelopera i operatora logistycznego był obiekt w Nowej Wsi Wrocławskiej, który Panattoni dostarczyło na przełomie 2018 i 2019 roku. Zastosowane w nim zrównoważone rozwiązania pozwoliły na dwukrotne zmniejszenie zużycia energii oraz emisję CO2 niższą o 230 ton w porównaniu z tradycyjnymi obiektami.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...