EN

POLSKA Więcej certyfikacji, wyższe standardy

Zielone budownictwo
W porównaniu z danymi z 2020 roku powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów wzrosła w Polsce o 35 proc. Zanotowano ponaddwukrotny wzrost liczby certyfikowanych budynków mieszkalnych i 61-proc. wzrost w sektorze magazynowo-logistycznym.  

Dane zaprezentowało Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC w szóstej edycji swojego raportu "Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach". Okres, który obejmuje tegoroczny raport - od marca 2020 do marca 2021 - naznaczony był pandemią Covid-19. Dwa najważniejsze parametry - przyrost liczby nowych budynków i certyfikowanej powierzchni użytkowej, są lepsze niż w roku poprzednim. Należy wziąć pod uwagę fakt, że były to inwestycje rozpoczęte jeszcze przed pandemią i dopiero analiza kolejnych lat pokaże pełen rozmiar wpływu Covid-19.

Certyfikacje już dawno stały się w Polsce standardem. Tym, czego najbardziej potrzebuje rynek, jest mądre wykorzystanie wiedzy i inspiracji płynących z wielokryterialnych systemów oceny do realnej poprawy praktyk w stosujących je organizacjach oraz rzetelne podejście do ich realizacji - podsumowuje Marcin Gawroński, członek zarządu PLGBC, dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego Sweco Polska.

W analizowanym okresie ponad dwukrotny wzrost liczby budynków zanotował sektor mieszkaniowy - z 43 do 89 certyfikowanych budynków. Dodatkowo optymizmem w tym sektorze napawa wprowadzenie opracowanej przez PLGBC certyfikacji wielokryterialnej dedykowanej polskim budynkom mieszkalnym Zielony Dom. Zgodnie z przewidywaniami PLGBC w przyszłorocznym zestawieniu pojawią się pierwsze budynki z tym certyfikatem.

Drugim bardzo wyraźnym trendem, widocznym również w zeszłym roku, jest szybko rosnąca liczba obiektów magazynowo-logistycznych, które projektowane i budowane są zgodnie z założeniami certyfikacji wielokryterialnych. Ich liczba wzrosła o 61 proc.

Parametrem, który najlepiej przedstawia obraz zrównoważonego budownictwa w Polsce, jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych budynków. Obecnie przekroczyła ona już 23 mln mkw., co daje 35-procentowy wzrost w ciągu roku.

Polska przekroczyła też barierę tysiąca certyfikowanych obiektów, osiągając dokładnie liczbę 1100 takich budynków. BREEAM utrzymuje pozycję lidera, osiągając już ponad 78 proc. udziału w rynku. W LEED certyfikowanych jest ponad 17 proc. wszystkich budynków, natomiast udział każdej z pozostałych czterech certyfikacji oscyluje w granicach 1 proc.

Roczny przyrost liczby certyfikowanych budynków wyniósł 30 proc., co daje dokładnie taki sam procentowy wzrost jak w roku ubiegłym. Należy podkreślić jednak, że w liczbach odnotowana została znacząca różnica przyrostu rok do roku - w analizowanym okresie przybyło aż 255 certyfikowanych budynków, natomiast rok wcześniej liczba ta wyniosła niecałe 200.

W miarę rozwoju i dojrzewania rynku certyfikacji budynków w Polsce, można zaobserwować coroczny spadek udziału sektora nieruchomości biurowych, które zapoczątkowały standard certyfikacji w Polsce. O ile spadek udziału w roku 2020 wyniósł 3 proc. względem 2019 roku, to obecnie jest to 7,5 proc. Niemniej jednak biurowce, z udziałem 54 proc., znajdują się wciąż na pozycji lidera wśród certyfikowanych obiektów. Branża nieruchomości logistycznych i przemysłowych nadal powiększa swój udział, osiągając już 21 proc. Nieruchomości handlowe nie zanotowały większych zmian, stanowiąc nadal 15 proc. certyfikowanych obiektów. Sektor mieszkaniowy zwiększył swój udział do 8 proc., natomiast hotele stanowią 1,5 proc., a szkoły 0,5 proc. wszystkich certyfikowanych budynków.

Analizując poszczególne branże, warto podkreślić roczny wzrost liczby certyfikacji. W tym roku po raz pierwszy od pięciu lat, od kiedy Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC dokładnie analizuje rynek, branża biurowa spadła z pozycji lidera wzrostu liczby certyfikowanych budynków na rzecz branży magazynowo-przemysłowej, która zanotowała aż 86 nowych obiektów certyfikowanych, co daje 61-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

W tegorocznym raporcie po raz pierwszy przeanalizowano udział certyfikowanej powierzchni magazynowej w całkowitej nowoczesnej powierzchni magazynowej, która na koniec roku 2020 osiągnęła 20,8 mln mkw. Dzięki dynamicznemu wzrostowi w tym sektorze udział powierzchni certyfikowanej kształtuje się już na poziomie 28 proc.

W sektorze nieruchomości komercyjnych, udział certyfikowanych powierzchni nadal dynamicznie rośnie. Na koniec 2020 roku w Polsce było dostępnych 11,7 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego aż 83 proc. to powierzchnia certyfikowana, o 7 proc. więcej niż w roku poprzednim. Obecnie można stwierdzić, że nie powstają nowe inwestycje biurowe, które nie podlegają certyfikacji wielokryterialnej. Analizując nowoczesne biurowce wybudowane na terenie Warszawy, trend ten jest jeszcze bardziej widoczny, gdyż aż 94 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej stolicy stanowią budynki z certyfikatami wielokryterialnymi.

Certyfikacja w covidowych czasach to zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa. Niewiele jest obecnie innych, tak stałych wartości na rynku. Inwestorzy, szczególnie ci międzynarodowi, szukając odpowiednich lokalizacji w Polsce, mają dzięki temu ułatwione zadanie. Certyfikacja pomaga w szybkim podejmowaniu decyzji, skraca procesy biznesowe oraz ułatwia inwestowanie - podsumowuje Artur Pollak, członek zarządu PLGBC, prezes zarządu APA Group.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową. PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

Ostatnie nowości

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Instytut Głuchoniemych rozpoczyna modernizację

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawarł umowę na modernizację Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego. Prace obejmą zarówno budynek przy placu Trzech Krzyży 4/6, jak i teren wokół niego. Inwestycja pozwoli zapewnić podopiecznym ośrodka nowoczesne, dostosowane do ich potrzeb warunki do nauki i mieszkania.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Polska nasyca się powierzchnią handlową

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield „Trends Radar. Rynek nieruchomości od stabilizacji do optymizmu”, polski rynek zajął w 2024 roku drugie miejsce w Europie pod względem wielkości oddanej do użytku powierzchni handlowej i ustąpił miejsca jedynie Francji.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przybyło biur we Wrocławiu

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Nowa podaż na rynku biurowym we Wrocławiu w pierwszych III kwartałach 2024 roku należała do najwyższej spośród głównych miast regionalnych - podaje Knight Frank.

Rynek mieszkaniowy

Polska Błonia w Rumi

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Euro Styl z grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży kolejny etap Osiedla przy Błoniach w Rumi Janowo. W trzech nowych budynkach powstanie łącznie około 170 mieszkań z planowanym terminem odbioru w IV kwartale 2026 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Biurowiec i hala dla Fey

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Dobiegła końca rozbudowa zakładu produkcyjnego firmy Fey, producenta łóżek i materaców. Generalnym wykonawcą inwestycji, która polegała na budowie biurowca oraz hali produkcyjnej, było WPIP Construction.

Rynek mieszkaniowy

Polska Towarowa22 kusi luksusem

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Budowa miastotwórczego projektu Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez Archicom, Echo Investment i AFI Europe, nabiera tempa. Dobiega końca budowa biurowca Office Housa, rozpoczęła się również realizacja budynku apartamentowego M7.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska M Park Mrągowo skomercjalizowany

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, inwestor i deweloper będący częścią międzynarodowej grupy M Core, we współpracy z Green Hills Investment zakończył komercjalizację M Parku w Mrągowie. Dzięki umowom z Half Price oraz Diverse projekt jest w 100 proc. wynajęty.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowa Aura w Garwolinie

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Garwolinie został otwarty nowy park handlowy. Obiekt o powierzcni 11 tys. mkw. zrealizowała firma PKB Inwest Budowa. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Cztery sklepy w czterech miastach

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W listopadzie RTV Euro AGD otworzy cztery nowe sklepy w czterech miastach: Wrocławiu, Mikołowie, Bydgoszczy i Szczecinie. Tym samym sieć posiadać będzie 341 salonów sprzedaży w 229 miastach w Polsce.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamienice i buk na Jesionowej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w nowej inwestycji Develii Jesionowa Vita we Wrzeszczu w Gdańsku. Deweloper wprowadził do sprzedaży 77 mieszkań w dwóch budynkach.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska TK Maxx zajmie dwa tysiące metrów

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Ferio Konin zostanie otwarty sklep TK Maxx. Marka zajmie 2 tys. mkw. powierzchni w rozbudowywanej części centrum handlowego.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przejmują klucze na Bernardyńskiej

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Pierwsi właściciele mieszkań Bernardyńska 4 we Wrocławiu odebrali klucze do swoich mieszkań. Wkrótce uruchomione zostaną także pierwsze lokale usługowe znajdujące się w realizowanej przez Toscom inwestycji.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Parki i galerie handlowe mają się dobrze

schedule 21 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z danymi BNP Paribas Real Estate rynek nieruchomości handlowych w Polsce w III kwartale 2024 roku urósł o kolejne 116 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać w Stoczni

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka Stocznia Cesarska Development otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych na terenie historycznej części terenów postoczniowych w Gdańsku. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku. 

Technologie

Świat Ruukki sięga po stal z odzysku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Ruukki wprowadza na rynek produkty LowCarbon. Płyty warstwowe i okładziny elewacyjne wykonane ze stali SSAB Zero przeznaczone są dla zrównoważonego budownictwa.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Patrizia żegna się z Oval Office

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Patrizia sprzedała nieruchomość biurową Oval Office w Hamburgu firmie Gold Tree. Biurowiec oferuje około 25 tys. mkw. powierzchni, w tym 23,5 tys. mkw. biur. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.

ESG

Polska Chipsy napędzane słońcem

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Posejdon zatrzymuje Pomeranię

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fundusz Pomerania przedłużył umowę najmu i pozostaje na kolejne lata w biurowcu Posejdon w Szczecinie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Wprowadzą się na Piotrkowską

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by MR

Borg Automotive Group w lutym 2025 roku wprowadzi się do nowej siedziby w HI Piotrkowska w Łodzi. Zajmie około 300 mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Renegocjacje istotną częścią rynku

schedule 20 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Według analizy rynku nieruchomości przemysłowych w Czechach przeprowadzonej przez Savills, renegocjacje umów lub przedłużenia starszych umów najmu w istniejących obiektach stały się istotną częścią rynku nieruchomości magazynowych i produkcyjnych.

Najnowsze w Zielone budownictwo

schedule 10 maja 2023

KGAL inwestuje w zieloną energię

Niemiecka firma zarządzająca aktywami KGAL Investment Management utworzy dla swojego funduszu inwestycyjnego KGAL ESPF 5 spółkę joint venture do budowy czterech parków słonecznych i wiatrowych z polskim deweloperem Lasuno.

schedule 18 kwietnia 2023

CTP ma rekord 

Nowo wybudowany magazyn, który powiększył CTPark Prague West, otrzymał certyfikat najbardziej przyjaznego środowisku budynku przemysłowego w Czechach według standardów BREEAM New Construction, z rekordowym wynikiem 92,1 proc. Budynek jest siedzibą firmy Rhenus Logistics.

schedule 07 kwietnia 2023

Excellent na Strzegomskiej

Pierwszy budynek zrealizowany w ramach wrocławskiego projektu Nowa Strzegomska uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Docelowo przy ul. Strzegomskiej ma powstać pięć biurowców o powierzchni 10-15 tys. mkw. każdy. 

schedule 22 marca 2023

Platynowy P180

Zużycie energii mniejsze o niemal 48 proc., prawie 4 mln l wody zaoszczędzonej w ciągu roku i emisja CO2 zredukowana o ponad 3,9 tys. ton – takie oszczędności generuje warszawski biurowiec P180, zrealizowany przez Skanskę w Warszawie przy metrze Wilanowska. Inwestycja otrzymała właśnie certyfikat LEED Core & Shell na platynowym poziomie.

schedule 16 marca 2023

Hampton by Hilton jest Excellent

Hotel Hampton by Hilton w łódzkim kompleksie Hi Piotrkowska otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Uzyskana ocena ma status In-Use, a zatem w pełni potwierdza poziom odpowiedzialności ekologicznej obiektu określony w projekcie i wstępnych prognozach.

schedule 07 marca 2023

Accolade lubi Szczecin

Accolade zdobył certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie - Outstanding dla parku Szczecin III przy ul. Kniewskiej. Jest to pierwsza tak wysoko certyfikowana powierzchnia magazynowa w Polsce. Firma otwiera ponadto biuro regionalne w Szczecinie.

schedule 03 marca 2023

Pierwsze duże centrum handlowe z certyfikatem Carbon Net Zero

Kompleks handlowo rozrywkowy Docks Bruxsel otrzymał świadectwo neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla od firmy CO2logic/South Pole. Jest to pierwsze duże centrum handlowe w Europie, które uzyskało ten certyfikat.

schedule 28 lutego 2023

Yareal buduje Zielony Dom

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat Zielony Dom dla inwestycji mieszkaniowej Odea Park w Gdańsku, realizowanej przez Yareal Polska.

schedule 23 lutego 2023

Nowy certyfikat dla planety

Na rynku pojawił się nowy polski ekocertyfikat. Został on opracowany przez poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet”. Planet Friendly to system certyfikacji budynków oraz przestrzeni oceniający je m.in. pod kątem energooszczędności, zrównoważonego rozwoju oraz well-beingu. Uzyskały go już pierwsze inwestycje, a kolejne są poddawane procesowi certyfikacji.

schedule 23 lutego 2023

Wybitnie w Szczecinie

Panattoni otrzymał ocenę Outstanding w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Szczecin III (hala A i B). To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji.

schedule 23 lutego 2023

Bemosphere rusza po BREEAM

Spółka Nexity Polska rozpoczęła realizację dwóch budynków, które ubiegają się o certyfikat BREEAM. Ocenę w międzynarodowym standardzie przejdą budynki City i Central w warszawskiej inwestycji Bemosphere.

schedule 15 lutego 2023

Fotowoltaika w kopalni Jaźwica

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy do 3 MW w kopalni Jaźwica. Wartość kontraktu z firmą Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zależna jest od ostatecznie zrealizowanego wariantu inwestycji - wyniesie od 13,5 do 16,1 mln zł brutto. 

schedule 08 lutego 2023

.Ktw II jest Excellent

Biurowiec .Ktw II, zrealizowany przez TDJ Estate, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Dokument stanowi końcową ocenę oddziaływania budynku na środowisko. Budynek osiągnął wynik 80,6 proc.

schedule 31 stycznia 2023

Ku zrównoważonej przyszłości 

W 2022 roku Globalworth uzyskał dla swojego rumuńskiego portfolio 47 różnych certyfikatów dotyczących kwestii ESG . Znalazły się wśród nich akredytacje LEED, BREEM, WELL Health & Safety oraz Access4you. 

schedule 31 stycznia 2023

Liczy się ESG i ekonomia

Trzy czwarte najemców wymienia ESG wśród pięciu najważniejszych czynników wyboru nieruchomości – wynika z badania CBRE. Na drugim miejscu znalazła się wydajność ekonomiczna obiektu, którą wśród pięciu najważniejszych cech wskazało 67 proc. najemców.

schedule 25 stycznia 2023

Zerowa emisja w Cementowni Kujawy

Cementownia Kujawy stanie się pierwszą w Polsce zeroemisyjną cementownią. Lafarge w Polsce właśnie podpisał umowę na projekt “Kujawy Go4ECOPlanet”, dzięki któremu powstanie instalacja wychwytująca 100 proc. emisji dwutlenku węgla z produkcji klinkieru.

schedule 20 stycznia 2023

PLGBC podsumowuje rok

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło Raport Roczny z działalności w 2022 roku. Organizacja rozwinęła aktywności i udział w projektach, poszerzyła grono członków. Zrównoważone budownictwo staje się rozwiązaniem dla zmian klimatu i poprawy zdrowia oraz jakości życia.

schedule 16 stycznia 2023

Ruszyły pierwsze stacje PureCity

Operator zielonej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych PureCity, będących jednocześnie nośnikami cyfrowej reklamy zewnętrznej, uruchomił pierwsze dwie elektrostacje. Odwiedzający centrum handlowe Marywilska 44 mogą już korzystać z czterech punktów ładowania.

schedule 10 stycznia 2023

Etele Plaza ma się bardzo dobrze

Etele Plaza w Budapeszcie uzyskała certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Zrealizowane przez Futureal centrum handlowe zostało otwarte pod koniec 2021 roku.

schedule 09 stycznia 2023

Prologis chce być neutralny

Prologis zobowiązał się w raporcie ESG 2021-2022 do osiągnięcia zerowej emisyjności netto do 2040 roku. Będzie to możliwe dzięki zapewnieniu 1 GW mocy wytwórczych instalacji fotowoltaicznych wspomaganych magazynami energii, masowemu wdrożeniu budownictwa neutralnego węglowo do 2025 roku oraz osiągnięciu zerowej emisyjności netto z działalności operacyjnej do roku 2030.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia