Polska Biurowe centrum drożeje
Biura i projekty wielofunkcyjne
Podaż: kolejne miesiące pod znakiem budowlanej stagnacji
W ciągu ostatnich trzech lat na rynku biurowym w Polsce widoczny jest spadek wolumenu nowej powierzchni w budowie. Pomimo rozpoczęcia w tym czasie realizacji pojedynczych biurowców, ogólna skala pozostaje na niskim poziomie, przykładowo w Warszawie obecnie jest to około 180 tys. mkw. (dla porównania, na początku 2020 roku było to blisko 750 tys. mkw.). W miastach regionalnych w realizacji pozostaje około 200 tys. mkw., w porównaniu do 850 tys. mkw. sprzed pandemii.
Na koniec I kwartału tego roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wynoszą nieznacznie powyżej 13 mln mkw. Sumaryczna wielkość oddanych projektów w I kwartale była najniższa od 2005 roku i wyniosła jedynie 8 tys. mkw. W kolejnych miesiącach spodziewamy się oddania do użytkowania pojedynczych budynków, natomiast aktywność deweloperska nadal pozostaje w stagnacji. Szacujemy, że w całym 2025 roku rynek powiększy się o około 175 tys. mkw., a w 2026 o jedyne 100 tys. mkw. Większa skala nowej podaży jest spodziewana dopiero po 2027 roku – komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research Poland, Cushman & Wakefield.
W ubiegłym kwartale do użytku oddano jedynie dwa projekty biurowe: nową, warszawską siedzibę CD Projekt (5600 mkw.) oraz poznański biurowiec Dymka 188 (2,4 tys. mkw. – Dom Medialny Św. Wojciech).
Popyt: znaczący wzrost aktywności najemców
Całkowita aktywność najemców na największych rynkach biurowych w Polsce wyniosła w I kwartale około 338 tys. mkw., co oznacza przeciętny wzrost o 22 proc. w skali roku. Na wzrost popytu pracowała zarówno Warszawa, jak i miasta regionalne. W stolicy firmy podpisały umowy na łączną powierzchnię ponad 160 tys. mkw., co mimo relatywnie niedużej wielkości oznacza wzrost o około 16 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.
Na rynkach regionalnych sumaryczny popyt był wyższy od tego zanotowanego w Warszawie i wyniósł prawie 177 tys. mkw., co stanowi 27-procentowy wzrost w skali roku. Na stronę popytową największy wpływ niezmiennie wywierały firmy z branży IT, ale też z sektora usługowego i produkcyjnego. W strukturze transakcji w regionach przeważały umowy renegocjacji, odpowiadające za 48 proc. popytu. Nowe umowy nieznacznie im ustępowały, mając 43 proc. udział w podpisanych w tym czasie umowach najmu – komentuje Michał Galimski, partner, head of Regional Markets, Cushman & Wakefield.
Wśród największych transakcji zawartych w miastach regionalnych możemy wyróżnić wrocławskie umowy najmu: renegocjacje umów przez poufnego najemcę z sektora usług biznesowych w budynkach Business Garden Wrocław II (8450 mkw.) oraz Business Garden I (6,7 tys. mkw.), a także renegocjację oraz ekspansję umowy najmu przez Axa XL w budynku Pegaz (5,7 tys. mkw.).
Pustostany: spadki i wzrosty wskaźnika powierzchni niewynajętej
Średni wskaźnik pustostanów w Polsce na koniec I kwartału 2025 roku wyniósł 14,1 proc., co stanowi spadek o 0,2 pp. względem IV kwartału 2024 roku oraz 0,4 pp. r/r. W stolicy wskaźnik niewynajęcia spadł o 0,1 pp. względem poprzedniego kwartału i wyniósł 10,5 proc. W miastach regionalnych zaobserwowano zarówno spadki, jak i wzrosty dostępnych powierzchni. Niższa dostępność powierzchni biurowej dotyczyła Katowic i Krakowa. Z kolei wzrost pustostanów o ponad 1 pp. zanotował Poznań i Wrocław.
Wskaźnik niewynajęcia dla miast regionalnych pozostaje podwyższony i wynosi średnio 17,5 proc. Należy jednak podkreślić, że na wszystkich rynkach biurowych objętych analizą dostępna powierzchnia wyniosła 1,84 mln mkw., co oznacza spadek o 2 proc. względem I kwartału ubiegłego roku – tłumaczy Vitalii Arkhypenko, analityk rynku, Cushman & Wakefield.
Czynsze: drożej głównie w centrum
W marcu 2025 roku stawki za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wyniosły przeciętnie 24-27 euro/mkw. miesięcznie w strefie Centrum oraz 15-18,50 euro/mkw. miesięcznie w lokalizacjach poza centralnych. Wzrosty czynszu zaobserwowano przede wszystkim w nowo oddawanych budynkach w Centrum. Z kolei w obiektach istniejących, o wysokim poziomie obłożenia, czynsze rosły na poziomie zbliżonym do wskaźnika inflacji, poprzez indeksację czynszu ofertowego.
W miastach regionalnych najlepsze biura w centrum były oferowane średnio w przedziale cenowym 13-17 euro/mkw. miesięcznie, jednocześnie stawki czynszu wyższe od średniej odnotowywane są w budynkach nowo oddawanych lub atrakcyjnie zlokalizowanych. Wyższe koszty budowy, wykończenia powierzchni oraz finansowania inwestycji nadal wywierają znaczący wpływ na kształtowanie polityki czynszowej projektów nowo budowanych. Wysokość czynszu w istniejących biurowcach pozostaje uzależniona od atrakcyjności budynku dla potencjalnych najemców oraz sytuacji na konkretnym rynku – podsumowuje Jan Szulborski, business development & insight manager, Cushman & Wakefield.
Regionalizacja zastąpi globalizację, czyli jaki wpływ na rynek magazynowy będą mieć cła wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone
Regionalizacja zastąpi globalizację, czyli jaki wpływ na rynek magazynowy będą mieć cła wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone
CBRE
Wprowadzenie nowych, zwiększonych ceł importowych, ogłoszone przez Stany Zjednoczone, z pewnością w krótkim okresie spowoduje liczne zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i log ...
Retail potrzebuje innowacji
Retail potrzebuje innowacji
PM Projekt
Rynek nieruchomości handlowych przechodzi obecnie głęboką transformację. Zmieniające się zachowania konsumentów, postęp technologiczny oraz rosnąca świadomość ekologiczna wymuszają ...
Wzrost logistyki na rynku mody zagrożony wojną celną
Wzrost logistyki na rynku mody zagrożony wojną celną
ID Logistics
Świat mody odchodzi od produkcji w Chinach. Na tym odwrocie zyskają głównie inne kraje zlokalizowane w Azji, dlatego region ten pozostanie centrum rynku logistycznego pracującego n ...