Coraz większe ożywienie w kijowskich hotelach
Hoteledziennikarz
– W 2016 roku w środowisku makroekonomicznym, politycznym i społecznym Ukrainy zaszło szereg pozytywnych zmian, dzięki którym krajowa branża turystyczna odnotowała pozytywną dynamikę – mówi Tatiana Veller, szefowa działu hoteli i obiektów noclegowych JLL na Rosję i Wspólnotę Niepodległych Państw. – W stolicy ma miejsce stopniowa poprawa sytuacji pod względem napływu turystów, której towarzyszy ciągły spadek kursu hrywny wobec większości twardych walut, co oczywiście ogólnie rzecz biorąc nie jest dobre dla gospodarki. Kijów stał się niedrogą opcją podróżowania dla większości zagranicznych turystów – dodaje.
– Na podstawie wyników z końca 2016 roku możemy ostatecznie stwierdzić, że kijowski rynek wysokiej jakości hoteli ma najgorsze za sobą i rozpoczął powrót do lepszej kondycji. Poziom wynajęcia powierzchni rósł już przez drugi rok z rzędu i w ciągu osiągnął niemal 40 proc. po tym, jak w 2015 roku wynosił 34 proc., a w 2014 roku – 29 proc. – podkreśla Tatiana Veller.
Wskaźnik średniej stawki dobowej [ADR] również uległ zwiększeniu w hrywnach (o 14 proc. do poziomu 3,8 tys. hrywien) w ujęciu rocznym. Oznacza to łączny wzrost ceny doby hotelowej w walucie lokalnej o 128 proc. w stosunku do ostatniego stabilnego roku w ukraińskiej stolicy – czyli 2013 (gdy wskaźnik ten wynosił nieco poniżej 1,7 tys. hrywien). Taki skok ADR oznaczał również wzrost przychodu z pokoju o 34 proc. w porównaniu z 2015 rokiem, do poziomu 1,5 tys. hrywien.
Spadek wskaźnika ADR wyrażonego w dolarach niemal zatrzymał się (jego spadek w omawianym roku wyniósł zaledwie 3 proc., do 150 dolarów), podczas gdy wskaźnik RevPAR wyrażony w dolarach wykazał znaczącą poprawę i wzrósł o 14,6 proc. do poziomu 60 dolarów za pokój.
Według JLL w segmencie wysokiej jakości obiektów noclegowych w stolicy nie pojawiły się nowe obiekty, jednak w 2017 powinno nastąpić otwarcie mieszczącego 192 pokoje hotelu Park Inn przy ulicy Troitskaya. Będzie to pierwszy obiekt nowej międzynarodowej marki otwarty tu od czasu hotelu Hilton na początku 2014 roku. Powyższe potwierdza, że inwestorzy odzyskują zaufanie do kijowskiego rynku, choć w chwili obecnej inwestowane są głównie pieniądze lokalne.
W miarę stopniowego powrotu sytuacji na rynku do wcześniejszego stanu pod względem odpowiednich wskaźników można mieć nadzieję, że deweloperzy i instytucje finansowe wkrótce poczują wystarczającą pewność, aby wznowić wstrzymane projekty oraz zawierać umowy kredytowe, które będą stymulować rozwój tego sektora. – Naszym zdaniem jest wiele powodów, dla których hotelarze kijowscy i inwestorzy mogą optymistycznie spoglądać na 2017 rok. Przede wszystkim w maju odbędzie się tu konkurs piosenki Eurowizja. Co więcej, pod koniec kwietnia w ukraińskiej stolicy rozegrane zostaną mecze grupy A w ramach Mistrzostw Świata Mężczyzn w Hokeju na Lodzie. Dla kijowskich hotelarzy oznacza to pełną pracy wiosnę w segmencie wysokiej jakości pokoi noclegowych, który jest tradycyjnym wyborem międzynarodowych podróżnych – wyjaśnia Tatiana Veller. – Spoglądając nieco dalej w przyszłość, w maju przyszłego roku w Kijowie rozegrany zostanie finał Ligi Mistrzów UEFA 2018. Wydaje się więc, że nad miastem wyjrzało słońce, a jedyną drogą przed rynkiem hotelowym głównego ukraińskiego miasta wydaje się droga w górę – dodaje.
Stabilizacja sytuacji gospodarczej w kraju oraz ożywienie działalności biznesowej także powinno zadziałać jako czynnik stymulujący zapotrzebowanie ze strony indywidualnych przyjezdnych biznesowych oraz gości targów, konferencji i wystaw. Dodatkowym bodźcem dla sektora hotelowego w Kijowie oraz w innych częściach kraju może być złagodzenie przepisów wizowych dla obywateli Chin: chińscy turyści podróżują tanio, jednak w dużych grupach, co pozwala hotelom na zwiększenie przychodów dzięki wyższemu wykorzystaniu pokoi hotelowych.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...