Bezpieczny klucz do wszystkiego
Technologieredaktor naczelny
Hotele, biura, banki, szpitale – tu kontrola dostępu do poszczególnych obszarów i usankcjonowanie poruszania się po budynku stają się priorytetem.
– Planować ruch inteligentnie pomaga technologia elektronicznych systemów kontroli dostępu. Nowoczesne rozwiązania cechuje wysoki komfort użytkowania oraz fakt, że spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w firmy Häfele.
Na uwagę zasługują systemy, które można zintegrować z systemami BMS czy HMS (zarządzania budynkiem lub hotelem) jak np. Dialock. Rodzina terminali drzwiowych, ściennych i szafkowych zapewnia możliwość ograniczenia dostępu do wybranych obszarów w określonych porach dnia, a także pozwala dostosować ich działanie do godzin pracy poszczególnych osób czy całych instytucji.
– Na przykład jedyną osobą uprawnioną do wejścia do serwerowni można uczynić administratora sieci wyposażonego w „inteligentny” klucz. Terminal rozpoznaje kartę i otwiera drzwi tylko wybranym użytkownikom z prawem dostępu. Dodatkowo istnieje możliwość zapisania i odczytywania historii zdarzeń po zakończeniu dnia pracy – dodaje Rafał Osiński.
Dzięki zastosowaniu szyfrowania danych zapisanych na kluczu nie można skopiować, co zapewnia, że do chronionych obszarów nie dostanie się osoba niepowołana. Jeden klucz może zostać skonfigurowany tak, by otwierał kilka różnych pomieszczeń.
– To sposób nie tylko na wydzielenie personelowi ścieżki poruszania się, ale i zapewnienie komfortu gościom obiektów wypoczynkowo-rekreacyjnych. Klucz moze zostać umieszczony w opasce na rękę lub karcie, które pozwalają uzyskać dostęp do windy, siłowni, basenu czy pokoju – mówi Rafał Osiński.
System Dialock może być także instalowany w szafkach, sejfach czy gablotach ekspozycyjnych, co umożliwia lepszą ochronę kosztowności, ważnych dokumentów czy cennego sprzętu. Tak jak w przypadku terminali ściennych i drzwiowych, pozwala to skutecznie zabezpieczyć mienie przebywających w szpitalu pacjentów czy gości hotelowych, ale również łatwo obsługiwać ekspozycję np. w salonie z biżuterią.
– Typowe terminale szafkowe, wykorzystywane np. w szafkach pracowniczych czy szatniach, nie wymagają doprowadzenia dodatkowych przewodów – są samodzielnymi modułami zasilanymi bateryjnie. Dzięki zastosowaniu klawiatury numerycznej są gotowe do użycia zaraz po instalacji – dodaje Rafał Osiński.
Terminale szafkowe mogą być także otwierane jednym kluczem zbliżeniowym i to niezależnie od ich ilości. Wyróżnia je także możliwość zaawansowanej, indywidualnej konfiguracji.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...