Jagiellonowie pod dworcem
HoteleCzterogwiazdkowy obiekt sieci Orbis zaprojektowany został przez: Tadeusza Półchłopka, Mirosława Stępnia, Marka Korskiego i Krzysztofa Poprocha z biura projektowego ABP. Budynek ma siedem kondygnacji. W minimalistycznej, zaokrąglonej bryle, utrzymanej w jasnobeżowej, oszczędnej kolorystyce mieści się prawie 200 pokoi w dziewięciu wariantach, trzy pokoje dedykowane osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, 300 mkw. powierzchni wielofunkcyjnej, zaplecze konferencyjne, a także restauracja i sala fitness.
Elewację hotelu stanowi podwieszany, wentylowany system StoVentec R, który tworzy łuk elewacji frontowej i wewnętrznej. Zapewnia on ciągłą wymianę powietrza, co poprawia odprowadzanie wilgoci i daje pewność długoletniej ochrony ścian. Wykorzystana bezspoinowa elewacja umożliwiła zastosowanie wyprawy o drobnym uziarnieniu. Do zaakcentowania wybranych elementów elewacji wykorzystano płyty elewacyjne StoDeco Plan, a okiennice podkreślono przy użyciu opasek okiennych StoDeco Profil.
Projektując krakowski Hotel Mercure architekci zadbali o odpowiednie rozwiązania akustyczne, aby lokalizacja (przy ul. Pawiej) nie wpływała negatywnie na komfort pobytu w obiekcie. Zastosowany system StoVentec R poprawia izolacyjność akustyczną budynku o około 10dB.
W hotelu zauważyć można ciekawe połączenia ozdób z różnych epok: modernistyczne trendy, repliki obrazów sprzed ponad 400 lat. Ciekawym elementem są wiernie odtworzone Głowy Wawelskie, przedstawiające krakowskich mieszczan z czasów dynastii Jagiellonów, które oglądać można na ścianie głównej recepcji. Z kolei w lobby hotelowym gości witają portrety dwóch królowych: Barbary Radziwiłłówny i Elżbiety Habsburżanki, najsłynniejszych dam polskiego renesansu. Jednak Jagiellonów spotkać można nie tylko w przestrzeniach wspólnych – na ścianach pokojów umieszczono bowiem wielkoformatowe wydruki litografii przedstawiające królową Bonę i króla Zygmunta Starego.
Mercure Kraków Stare Miasto to pierwszy obiekt w grupie Orbis, który posiada certyfikat BREEAM. – By móc uzyskać certyfikat, konieczne było spełnienie wymaganych standardów zarówno na etapie projektowym, jak i na etapie wykonawczym i powykonawczym – wyjaśnia architekt Mirosław Stępień z Autorskiego Biura Projektowego (ABP). – Hotel Mercure w Krakowie uzyskał certyfikację na poziomie Very good (...). Poziom ten był badany na etapie projektowania, realizacji i eksploatacji hotelu – dodaje.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...