Mobilna ofensywa Mennicy
Technologiedziennikarz
Jak twierdzi Marcin Wolff, project manager z firmy Golub GetHouse koordynujący opracowanie i wdrożenie tej technologii, będzie to najbardziej rozbudowana aplikacja z dotychczas dostępnych dla najemców budynków biurowych w Polsce.
W budowanej właśnie na warszawskiej Woli Mennicy, który ma być otwarta jesienią 2019 roku, najemcy będą mogli korzystać z nowoczesnej aplikacji mobilnej, która być może zrewolucjonizuje sposób, w jaki najemcy korzystają z niektórych urządzeń i usług. – Przede wszystkim telefon komórkowy będzie zastępował tradycyjne karty dostępu, będzie zatem służył do otwarcia bramek przy wejściu, do automatycznego przywołania windy i zapewni, między innymi, dostęp do podziemnego parkingu. Ponadto aplikacja będzie umożliwiała jej użytkownikom odnalezienie zaparkowanego samochodu, a kierowcom parkującym w płatnej części parkingu będzie także pozwalał sprawdzić czas parkowania i wysokość opłaty, a nawet dokonać płatności przez telefon – wyjaśnia Marcin Wolff.
Telefon posłuży także do zarządzania parametrami komfortu w pomieszczeniach biurowych, w tym oświetleniem, klimatyzacją i regulacją żaluzji. Telefon będzie również ważnym źródłem informacji na temat usług oferowanych w Mennicy. Na ekranie pojawiać się będą powiadomienia (tzw. powiadomienia typu „push”) na przykład o promocji lunchowej czy aktualnym menu w restauracjach. – Co więcej, jeśli tylko operatorzy lokali znajdujących się w budynku wyrażą chęci i zgodę, najemcy będą mogli dokonywać płatności za ich usługi i towary za pomocą aplikacji w telefonie – mówi Marcin Wolff.
Najemcy będą też mogli zsynchronizować z aplikacją swój kalendarz (na przykład w G-mailu lub Outlooku). – Wówczas po umówieniu spotkań z osobami spoza firmy, zostaną automatycznie wysłane kody QR na skrzynkę mailową gości. Dzięki nim będą oni mogli przejść przez bramki kontroli dostępu do strefy wind bez konieczności rejestrowania się w recepcji budynkowej. Przejście przez bramki spowoduje automatyczne przypisanie i przywołanie windy, która zapewni gościom dostęp wyłącznie na odpowiednie piętro do biura zapraszającego – tłumaczy Marcin Wolff.
Do tego dochodzi jeszcze moduł rezerwacji sal konferencyjnych. Dzięki niemu każdy pracownik będzie miał możliwość wyszukania, sprawdzenia dostępności i rezerwacji sal w obrębie własnego biura. – Wówczas w ramach jednej czynności, w jednej aplikacji, najemcy będą mogli zorganizować spotkanie, wyszukać i zarezerwować odpowiednią salę, zaprosić uczestników i zautoryzować gościom dostęp do budynku, również tym, którzy będą chcieli skorzystać z parkingu podziemnego. Kiedy zmianie ulegnie godzina rezerwacji, automatycznie zostaną zaktualizowane zaproszenia w formie QR kodów dla gości spoza budynku – mówi Marcin Wolff. Dodaje również, że funkcja wirtualnej karty dostępu w telefonie to nie tylko ułatwienie dla najemców, ale też bardzo znaczące zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dla budynku i jego najemców. – Wiele osób trzyma tradycyjne karty dostępu razem z wizytówką czy identyfikatorem, co w przypadku zgubienia karty pozwala zidentyfikować siedzibę najemcy i daje osobie postronnej niemal nieograniczony dostęp do biura. Korzystanie z telefonu jako karty dostępowej eliminuje zaś takie zagrożenia, ponieważ jego użycie będzie wymagało każdorazowo autoryzacji przez użytkownika przy pomocy Touch ID, PINu lub symbolu stosowanego w telefonach z systemem Android, co w zasadzie czyni urządzenie bezużytecznym dla potencjalnej osoby postronnej. Co więcej, zazwyczaj fakt zgubienia telefonu identyfikujemy znacznie szybciej aniżeli zgubienia tradycyjnej karty dostępu, z której korzystamy tylko w godzinach pracy – wyjaśnia Marcin Wolff.
Mennica Legacy Tower to projekt realizowany wspólnie przez firmę Golub GetHouse i Mennicę Polską przy ul. Pereca i Żelaznej w Warszawie. Składać się będzie ze 140-metrowej wieży i sąsiadującego z nią 43-metrowego budynku o łącznej powierzchni 65,6 tys. mkw. Za architekturę odpowiada studio Goettsch Partners z Chicago, które na swojego lokalnego partnera wybrało biuro Epstein.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...