PropTech nadal na propsie
Technologieschedule 22 lutego 2019
Tomasz Cudowski
redaktor naczelny
redaktor naczelny
Finaliści i organizatorzy Urban Quest 2019
1 / 1
POLSKA Firma Elitmind została zwycięzcą trzeciej edycji Urban Quest, konkursu wspierającego innowacyjne projekty z branży PropTech. Partnerami programu są Skanska, Microsoft i Business Link.
Głównym założeniem Urban Quest jest rozwój innowacyjnych produktów, które będą pozytywnie wpływały na rozwój branży nieruchomości oraz przyczyniały się do podniesienia komfortu użytkowania biurowców. W tym roku do Urban Quest zgłosiło się 36 kandydatów z pięciu krajów, do finału dotarło czterech z nich. Zwycięzcą została firma Elitmind oferująca rozwiązania biznesowe dla analityki budynkowej bazujące na analizie danych i sztucznej inteligencji.
– Być moze trudno w to uwierzyć, ale ilość danych zbieranych przez różne systemy w budynku jest tak duża, że większość z nich nie jest wykorzystywana i przepada bezpowrotnie – mówi Radosław Kępa, współzałożyciel Elitmind. – Dopiero sprawne przetwarzanie tych danych przekłada się na konkretne korzyści, np. unikanie poważnych awarii w budynku czy optymalizację zużycia mediów. Temu służą nasze rozwiązania – dodaje Radosław Kępa.
Nagrodzona firma rozpocznie współpracę ze Skanską i Microsoftem w celu przetestowania rozwiązania jeszcze w tym roku na wybranym projekcie biurowym dewelopera w oparciu o chmurę Microsoft. Będzie również mogła zaprezentować swój produkt na konferencji z udziałem partnerów i klientów firmy Microsoft. Z kolei Business Link umożliwi zwycięzcy korzystanie ze swoich przestrzeni coworkingowych.
Wśród finalistów wyróżnionych w konkursie znalazła się także firma Spantium, która stworzyła mobilną aplikację zaprojektowaną jako platforma do prezentowania projektów architektonicznych.
– Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości nasze rozwiązanie umożliwia m.in. przedstawianie nieistniejącego jeszcze budynku w skali 1:1 w jego docelowej lokalizacji, czyli w konkretnym, istniejącym otoczeniu – wyjaśnia Zbigniew Kostrzewa, prezes firmy Spantium. – Potencjalny właściciel, klient czy najemca podczas spaceru wirtualnego może obejrzeć elewacje i wnętrza budynku, po czym dokonać niezbędnych uzgodnień z wykonawcą czy architektem. Nie jesteśmy już skazani na toporne makiety czy wizualizacje 2D – dodaje Zbigniew Kostrzewa.
Wyróżnienie w konkursie uzyskała również firma Pragmasoft za analitykę efektywności wykorzystania przestrzeni biurowej opartą o kamery na podczerwień.
– Nasz system dostarcza i analizuje informacje o zajętości przestrzeni i stylu pracy użytkowników. Analiza opiera się o podczerwień, która – w przeciwieństwie do kamer wideo – gwarantuje anonimowość pracownikom oraz zapewnia poufność np. służbowym dokumentom, które znajdą się pod okiem kamery – tłumaczy Ewelina Betiuk, szef działu New Business Development w Pragmasoft. – Dzięki analizie wykorzystania powierzchni biurowej użytkownik może się przekonać, czy jego firma faktycznie potrzebnej większej powierzchni, czy może jednak wystarczy zoptymalizowanie wykorzystania tej posiadanej – zapewnia Ewelina Betiuk.
Niezwykłe rozwiązanie zaproponowała czwarta finalistka, firma ProperGate, której system umożliwia efektywniejsze zarządzanie logistyką dostaw na budowie.
– Dzięki naszej platformie inwestor może zorganizować m.in. dostawy just-in-time, monitorować ruch pojazdów dostarczających materiały na budowę oraz tworzyć efektywne harmonogramy współpracy z podwykonawcami. Zapewnia także monitoring emisji CO2 generując raporty do certyfikacji – wyjaśnia Robert Grudzień, CPO w firmie ProperGate. – Według badań, zła organizacja logistyki może spowodować wzrost kosztów inwestycji nawet o 15 proc., nasz system pozwala uniknąć takich niespodzianek – dodaje Robert Grudzień.
– Urban Quest otwiera przed nami spektrum nowych rozwiązań, które mamy możliwość przetestować i wdrożyć na dużą skalę. Wspomniane innowacje technologiczne pomogą w procesie biznesowym poprzez efektywną analitykę danych i ich wizualizację w tak kluczowych momentach jak komercjalizacja powierzchni biurowej, a także jej dostarczenie i sprawne zarządzanie – komentuje Anna Tryfon-Bojarska, menedżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.
– Urban Quest pozwala odkrywać talenty, ciekawe rozwiązania dla branży PropTech i zwyczajnie inspirować się nawzajem do współpracy i realizacji wspólnych projektów. Chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem z młodymi spółkami – co robimy też w naszym programie dla startupów Starberry, ale równie ważne jest to, że i my się od nich uczymy – dodaje Wojtek Życzyński, członek zarządu w polskim oddziale Microsoft.
– Robimy wiele, aby wszystkie kluczowe trendy mieć w zasięgu wzroku, dlatego tym bardziej cieszymy się na możliwość bycia gospodarzem dla zwycięzców konkursu, którzy w ramach nagrody zostaną użytkownikami naszych biur – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Business Link.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...